TYP: a1

Polskie załogi na Mistrzostwach Świata J70 we Włoszech

wtorek, 12 września 2017
Informacja prasowa

Startują żeglarskie Mistrzostwa Świata w klasie J70. Do włoskiego Porto Cervo zjechali najlepsi żeglarze z całego globu - 173 załogi z 24 krajów. Polskę po raz pierwszy w historii reprezentować będą aż 3 załogi, w tym Ci z największą ilością startów na wodzie w tym sezonie – załoga Flexistav Pawła Tarnowskiego.[t][/t] [s]Fot. Robert Hajduk - ShutterSail.com[/s]Mistrzostwa Świata w prestiżowej klasie J70 odbędą się w dniach 12-16 września. Aż 2 dni trwały pomiary zgłoszonych jachtów oraz żeglarzy. Nie wszystkie jednostki przeszyły pozytywnie pomiary, komisja dała czas załogom na naniesienie poprawek zgodnych z wytycznymi regat, ale aż 7 jachtów (5 włoskich i po jednym z Wielkiej Brytanii i Rosji) zostało już zdyskwalifikowanych z regat za niedozwolone przeróbki. Pod ogromnym wrażeniem organizacji są reprezentanci naszego kraju.

- Prawie 200 jachtów, jeszcze nie widziałem czegoś takiego. Pomiary trwały aż 2 dni. Były wyznaczone strefy, godziny, w których mieliśmy się pojawić. Zatrudniono ogromną liczbę sędziów mierniczych. Jeszcze nie zaczęliśmy pływać, a już jesteśmy pod wrażeniem organizacji – mówi Paweł Tarnowski w FlexiStav Apotex Team.

To rekordowe regaty zarówno pod względem zgłoszonych jachtów jak i ilości żeglarzy biorących w nich udział. Starty będą odbywać się w 4 grupach, nie da się bowiem zorganizować wyścigu tak, aby wszystkie jednostki mogły płynąć na raz - mówi Tarnowski.

- Wstępny plan jest taki, że pierwsze 2 dni pływamy w czterech grupach po około 50 jachtów. Ścigamy się maksymalną ilość wyścigów i z każdej grupy pierwsze 25 jachtów awansuje do grupy złotej, drugie 25 do srebrnej i później się ścigamy już w tych grupach – dodaje sternik FlexiStav Apotex Team.

Załoga Pawła Tarnowskiego w tym roku startowała już w 3 wydarzeniach z cyklu Pucharu Włoch klasy J70. Mistrzostwa Świata to bezapelacyjnie najważniejsze i najbardziej prestiżowe wydarzenie sezonu. Walka może być ciężka nie tylko ze względu na konkurentów.
- Warunki pogodowe na pewno dadzą nam „popalić”. Prognozy nie są optymistyczne, bo zapowiada się wręcz sztormowo. Ma wiać z prędkością nawet 90 km/h. Liczymy, że jednak wiatr osłabnie i komisja wypuści nas na wodę – mówi Tomasz Bączkiewicz.

[t][/t] [s]Fot. Robert Hajduk - ShutterSail.com[/s]

 

Jeżeli warunki atmosferyczne pozwolą, regaty rozpoczną się we wtorek (12 września) i potrwają do soboty (16 września), kiedy to właśnie poznamy Mistrzów Świata w klasie J70. Nasi reprezentanci liczą, że uda im się znaleźć w pierwszej 50-tce. Oprócz załogi Tarnowskiego, w Mistrzostwach Świata Polskę reprezentować będą także: Piotr Kędziora z Cellfast oraz Krzysztof Krempeć z Yacht Club Gdańsk.
 
Załoga Flexistav Apotex Team startuje w składzie:

Paweł Tarnowski, Łukasz Kiwer, Tomasz Bączkiewicz, Piotr Kucharski

[t][/t] [s]Fot. fot. Robert Hajduk - ShutterSail.com[/s]

Tagi: regaty, J70, Piotr Tarnowski
TYP: a3
0 0
Komentarze