TYP: a1

Polskie żagle na igrzyskach olimpijskich - odsłona pierwsza

czwartek, 4 kwietnia 2013
Informacja prasowa
We wtorek 2 kwietnia w sali konferencyjnej POZŻ w Gdyni odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Polskie żagle na igrzyskach olimpijskich”. O swojej karierze sportowej opowiadał Maciej Grabowski - trzykrotny olimpijczyk w klasie LASER, zdobywca 23 tytułów Mistrza Polski, aktualny Mistrz Polski w klasie Laser Standard oraz w klasie STAR. Opowieści wzbogacone były pokazem zdjęć z czasów, gdy Maciej żeglował jeszcze na Optymiście, później na Laserze i w klasie Star. Zdjęcia te dokumentowały współzawodnictwo Maćka z „największymi” żeglarskiego świata, między innymi z Benem Ainslie i Robertem Scheidtem.

Mimo, iż dziś Maciek jest światowej klasy zawodnikiem, to przyznał się, że na początku silny wiatr budził w nim lęk. Jak wszystkie lęki, tak i ten, na szczęście, został pokonany, między innymi dzięki tacie Maćka. Zachęcamy zatem rodziców do wspierania swoich pociech w treningach i w startach, bo kto wie… może się okazać, że chowamy pod dachem przyszłego olimpijczyka.

Na zakończenie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, Maciej rozdał autografy i życzył powodzenia młodym żeglarzom. My również trzymamy kciuki za karierę Maćka i czekamy z niecierpliwością na kolejne medale.

A już w kolejny wtorek - 9 kwietnia - naszym gościem będzie dwukrotny olimpijczyk w klasie 470 - Zdzisław Staniul. W karierze trenerskiej ma równie wielkie osiągnięcia jak i w zawodniczej. Jest między innymi współtwórcą sukcesu, jakim był pierwszy w historii start polskiej żeńskiej załogi w klasie 470 na igrzyskach olimpijskich. Załoga ta w składzie Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar zajęły bardzo dobre, jak na olimpijski debiut, 12 miejsce. Serdecznie zapraszamy 9 kwietnia na godzinę 17.00.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932