TYP: a1

Polska świętuje setną rocznicę zaślubin z morzem

poniedziałek, 10 lutego 2020
Z mediów

Teraz wolne przed nami światy i wolne kraje. Żeglarz polski będzie mógł dzisiaj wszędzie dotrzeć pod znakiem Białego Orła, cały świat stoi mu otworem – tak sto lat temu mówił generał Józef Haller podczas symbolicznych zaślubin z morzem w Pucku. Dziś obchodzimy okrągłą, setną rocznicę tego wydarzenia.

 

Obchody zaczęły się w wielu miejscach na Pomorzu już wcześniej. W niedzielę Puck bawił się m. in. na Balu Zaślubinowym a w Gdańsku tłumy gdańszczan przyszły na rekonstrukcję wizyty generała Hallera.  Na peron nr 5 wjechał zabytkowy pociąg a generałowi Józefowi Hallerowi Mieczysław Struk, odpowiednik przedwojennego starosty pomorskiego, Aleksandra Dulkiewicz w roli administracji pomorskiej, oraz Henryka Flisykowska-Kledzik, córka Alfonsa Flisykowskiego (Flisikowskiego), jednego z dowódców obrony Poczty Polskiej w Gdańsku w 1939 roku jako przedstawicielka Polonii gdańskiej wręczyli dwie platynowe obrączki. W historycznej grze miejskiej wzięło udział ponad 1,2 tys. osób, które przez kilka godzin mogły podglądać przedwojennych oficerów Wojska Polskiego, Jeźdźców Szwadronu Kaszubskiego, mieszkańców Gdańska sprzed 100 lat i innych rekonstruktorów. A dzień obchodów w Gdańsku zakończył koncert w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z udziałem Leszka Możdżera, Agnieszki Duczmal i Mirosława Baki.

Dziś o godz. 7.25 historyczny pociąg z gen. Hallerem na pokładzie ruszył w dalszą podróż do Pucka – autentycznego miejsca zaślubin Polski z Bałtykiem w 1920 roku. W pociągu znajdowało się ok. 200 osób - samorządowcy, Kaszubi, a także potomkowie uczestników wydarzeń z 1920 roku. Na dworcu w Pucku czekali na nich burmistrz miasta i tłumy mieszkańców, w tym potomkowie  oraz rekonstruktorzy. Wszyscy razem zaśpiewali hymn, a potem gen. Haller z oficerami wsiedli na konie i przejechali przez specjalnie przygotowaną bramę powitalną z napisem: „Witamy jenerała Józefa Hallera".

Uczestnicy uroczystości przeszli na rynek w Pucku, gdzie dowódca Błękitnej Armii został przywitany chlebem i solą. Mieszkańcy wznosili okrzyki „Wiwat generał Haller". Prezydent Polski Andrzej Duda, burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska i starosta pucki Jarosław Białk odsłonili tablicę poświęconą Antoniemu Miotkowi, działaczowi niepodległościowemu związanemu z Puckiem.

Kolejnym punktem obchodów była msza św. w Farze a następnie historyczna inscenizacja zaślubin Polski z morzem w porcie rybackim w Pucku.

 

Tagi: zaślubiny, rocznica
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972