TYP: a1

Polacy w wyścigach medalowych Europejskiej Ligi Mistrzów

piątek, 24 maja 2013
Informacja prasowa

Materiały prasowe organizatora © Sander van der Borch
Dziś w Medemblik odbyły się decydujące wyścigi serii finałowej Europejskiej Ligi Mistrzów - Delta Lloyd Regatta. Dobrą passę podtrzymali reprezentanci Polski dzięki czemu w jutrzejszych wyścigach medalowych zobaczymy czworo z nich.

Najlepiej jak zwykle radzą sobie zawodnicy windsurfingowej klasy RS:X. Niestety choroba zmogła naszego medalistę olimpijskiego Przemysława Miarczyńskiego (SKŻ Ergo Hestia Sopot, ENERGA Sailing Team), który nie wystartował dziś w żadnym wyścigu. Mimo trzech dyskwalifikacji popularny „Pont” i tak zdołał awansować do wyścigu medalowego (!) spadając zaledwie na szóste miejsce. Godnie zastąpił go za to młody mistrz Polski Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot), który awansował na trzecią pozycję. Niestety Miarczyński postanowił wycofać się w dalszego uczestnictwa w regatach ze względu na stan zdrowia.

"Pogoda nas nie rozpieszcza. Średnia temperatura powietrza w trakcie wyścigów to 8 stopni Celsjusza i padający na zmianę deszcz i grad. Postanowiłem wycofać się z wyścigów, ponieważ najważniejsza impreza sezonu, czyli mistrzostwa Europy jeszcze przede mną, a nie mogę pozwolić sobie na chorobę i zbyt długą przerwę w treningach" - powiedział w rozmowie telefonicznej Miarczyński.

Pewny awans do fazy medalowej uzyskała wśród pań zawodniczka YKP Warszawa Kamila Smektała. Mimo nieco słabszych wyścigów w dniu dzisiejszym przewaga uzyskana we wcześniejszych biegach pozwoliła utrzymać jej piątą pozycję. Niewiele dalej, bo na ósmej pozycji sklasyfikowana jest Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Nie wystarczyło to jednak do awansu do Medal Race, gdyż zasady rozgrywania EUROSAF Champions Sailing Cup dopuszczają do tego najważniejszego wyścigu tylko sześciu uczestników w każdej klasie, a nie jak to było w przypadku pucharu świata dziesięciu.

Równie dobrze w klasie Finn żegluje Piotr Kula (BTŻ Biskupiec), który do wyścigu medalowego awansował na czwartej pozycji z minimalną stratą do drugiego w klasyfikacji Caleba Paine’a z USA. Poza zasięgiem wydaje się być reprezentant gospodarzy Jan Pieter Postma. Kula staje przed szansą wskoczenia na „pudło” jednych z najważniejszych regat w sezonie.

W klasie Laser Kacprowi Ziemińskiemu (SEJK Pogoń Szczecin) nieco zabrakło, aby awansować do strefy medalowej. Mimo dobrych wyścigów Kacper uplasował się na dziewiątej pozycji i w dniu jutrzejszym wystartuje w wyścigu pocieszenia o pozycje 7-25.

Jutrzejsze wyścigi medalowe rozpoczynają się o godzinie 11.00 rywalizacją w klasie RS:X.

Wyniki dostępne na stronie regat http://www.deltalloydregatta.org
Na relację zapraszamy na stronę PZŻ http://www.pya.org.pl oraz facebook https://www.facebook.com/polsailing
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 July

W Newport zakończył transatlantyckie regaty samotników Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Polonez", który po przeliczeniu handicapowym został sklasyfikowany na 17 miejscu. W tych samych regatach 29. miejsce zajął Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda" i 34
wtorek, 18 lipca 1972