TYP: a1

Polacy w czołówce po 1. dniu Pucharu Świata w Enoshimie

wtorek, 11 września 2018
Maciej Frąckiewicz/materiały prasowe PZŻ

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajmują 2. miejsce w klasie 49er po 1. dniu żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Enoshimie. Z kolei czwarty jest Radosław Furmański (RS:X), szóste są Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (470), a 9. pozycję zajmuje Magdalena Kwaśna (Laser Radial).
 

[t][/t] [s]Fot. Sailing Energy / World Sailing[/s]

We wtorek 11 września w japońskiej Enoshimie odbyły się pierwsze wyścigi żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich, inaugurującego sezon 2018/2019. Podczas pierwszego dnia rywalizacji pogoda dopisała żeglarzom i przy silnym wietrze organizatorzy przeprowadzili wszystkie zaplanowane wyścigi.

Na starcie stanęło 12 reprezentantów Polski i najlepiej z nich ściganie na akwenie najbliższych igrzysk olimpijskich rozpoczęli Łukasz Przybytek i Pawel Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 49er. Nasi zawodnicy zajęli miejsca drugie, ósme oraz trzecie i znajdują się na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej ze startą dwóch punktów do prowadzących Dylana Fletchera-Scotta i Stuarta Bithella z Wielkiej Brytanii (miejsca 1., 2. i 4.). Z kolei Dominik Buksak oraz Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) dopływali na miejscach osiemnastym, dwudziestym oraz dwunastym i zajmują dopiero dwudziestą pierwszą lokatę.

Bardzo dobrze windsurfingowej klasie RS:X poradził sobie tego dnia Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który rozkręcał się wyścigu na wyścig i po miejscach dziesiątym, piątym oraz trzecim zajmuje czwartą pozycję. Prowadzi świeżo upieczony mistrz Europy Mattia Camboni (miejsca 1., 2. i 1.), wyprzedzając naszego zawodnika o sześć punktów. Inny przedstawiciel dobrzyńskiego klubu Maciej Kluszczyński znajduje się na razie na osiemnastej pozycji (miejsca 18., 13. i 18.).

W klasie 470 szóstą lokatę zajmują Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które w pierwszym wyścigu przypłynęły trzecie, a w drugim minęły linię mety dziesiąte. Liderkami są Włoszki Benedetta Di Salle e Alessandra Dubbini (miejsca 5. i 2.), do których Polki tracą sześć punktów.

W pierwszej dziesiątce znajduje się również żeglująca w klasie Laser Radial Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i miejsca jedenaste oraz dziesiąte dają jej na razie dziewiątą lokatę w ogólnej klasyfikacji. Z kolei dwudziesta czwarta jest Agata Barwińska z MOS SSW Iława (miejsca 24. i 21.). Prowadzi mistrzyni świata Belgijka Emma Plasschaert (miejsca 5. i 3.).

Natomiast w kategorii mężczyzn, czyli w klasie Laser Standard, dwudziestą trzecią pozycję zajmuje reprezentujący SEJK Pogoń Szczecin Tadeusz Kubiak (miejsca 16. i 31.), a pięćdziesiąty szósty jest Dawid Kania z ŻLKS Poznań (miejsca 51. i 57.). Liderem jest Michael Beckett z Wielkiej Brytanii (miejsca 8. i 2.).

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspierani są także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Enoshimie zawodników wchodzą Magdalena Kwaśna oraz Radosław Furmański.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na środę na godzinę 11:00 czasu japońskiego (4:00 czasu polskiego). Regaty potrwają do niedzieli 16 września.

 

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 października

Z Southampton w rejs dookoła świata ze wschodu na zachód wystartował Chay Blyth na "British Steel"; po 292. dniach rejsu i opłynięciu Przylądka Horn ze wschodu na zachód, Blyth 6 sierpnia 1971 roku powrócił do Anglii.
wtorek, 20 października 1970
Odbyło się pierwsze po II wojnie zebranie Ligi Morskiej.
piątek, 20 października 1944
Zwodowano jacht "Farys" dla Erwina Webera, pierwszego polskiego żeglarza samotnika.
niedziela, 20 października 1935