TYP: a1

Polacy w czołówce po 1. dniu Pucharu Świata w Enoshimie

wtorek, 11 września 2018
Maciej Frąckiewicz/materiały prasowe PZŻ

Łukasz Przybytek i Paweł Kołodziński zajmują 2. miejsce w klasie 49er po 1. dniu żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich w Enoshimie. Z kolei czwarty jest Radosław Furmański (RS:X), szóste są Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (470), a 9. pozycję zajmuje Magdalena Kwaśna (Laser Radial).
 

[t][/t] [s]Fot. Sailing Energy / World Sailing[/s]

We wtorek 11 września w japońskiej Enoshimie odbyły się pierwsze wyścigi żeglarskiego Pucharu Świata klas olimpijskich, inaugurującego sezon 2018/2019. Podczas pierwszego dnia rywalizacji pogoda dopisała żeglarzom i przy silnym wietrze organizatorzy przeprowadzili wszystkie zaplanowane wyścigi.

Na starcie stanęło 12 reprezentantów Polski i najlepiej z nich ściganie na akwenie najbliższych igrzysk olimpijskich rozpoczęli Łukasz Przybytek i Pawel Kołodziński (AZS AWFiS Gdańsk) w klasie 49er. Nasi zawodnicy zajęli miejsca drugie, ósme oraz trzecie i znajdują się na drugiej pozycji w klasyfikacji generalnej ze startą dwóch punktów do prowadzących Dylana Fletchera-Scotta i Stuarta Bithella z Wielkiej Brytanii (miejsca 1., 2. i 4.). Z kolei Dominik Buksak oraz Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk/AZS Poznań) dopływali na miejscach osiemnastym, dwudziestym oraz dwunastym i zajmują dopiero dwudziestą pierwszą lokatę.

Bardzo dobrze windsurfingowej klasie RS:X poradził sobie tego dnia Radosław Furmański (DKŻ Dobrzyń), który rozkręcał się wyścigu na wyścig i po miejscach dziesiątym, piątym oraz trzecim zajmuje czwartą pozycję. Prowadzi świeżo upieczony mistrz Europy Mattia Camboni (miejsca 1., 2. i 1.), wyprzedzając naszego zawodnika o sześć punktów. Inny przedstawiciel dobrzyńskiego klubu Maciej Kluszczyński znajduje się na razie na osiemnastej pozycji (miejsca 18., 13. i 18.).

W klasie 470 szóstą lokatę zajmują Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar (SEJK Pogoń Szczecin/UKŻ Wiking Toruń), które w pierwszym wyścigu przypłynęły trzecie, a w drugim minęły linię mety dziesiąte. Liderkami są Włoszki Benedetta Di Salle e Alessandra Dubbini (miejsca 5. i 2.), do których Polki tracą sześć punktów.

W pierwszej dziesiątce znajduje się również żeglująca w klasie Laser Radial Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice) i miejsca jedenaste oraz dziesiąte dają jej na razie dziewiątą lokatę w ogólnej klasyfikacji. Z kolei dwudziesta czwarta jest Agata Barwińska z MOS SSW Iława (miejsca 24. i 21.). Prowadzi mistrzyni świata Belgijka Emma Plasschaert (miejsca 5. i 3.).

Natomiast w kategorii mężczyzn, czyli w klasie Laser Standard, dwudziestą trzecią pozycję zajmuje reprezentujący SEJK Pogoń Szczecin Tadeusz Kubiak (miejsca 16. i 31.), a pięćdziesiąty szósty jest Dawid Kania z ŻLKS Poznań (miejsca 51. i 57.). Liderem jest Michael Beckett z Wielkiej Brytanii (miejsca 8. i 2.).

Niektórzy z polskich żeglarzy, poza Polski Związkiem Żeglarskim oraz Ministerstwem Sportu i Turystyki, wspierani są także przez firmę Volvo Car Poland. Grupa ta nazywa się Volvo Youth Sailing Team Poland. W jej skład z obecnych w Enoshimie zawodników wchodzą Magdalena Kwaśna oraz Radosław Furmański.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na środę na godzinę 11:00 czasu japońskiego (4:00 czasu polskiego). Regaty potrwają do niedzieli 16 września.

 

Tagi: regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 lutego

Do portu w Akrze zawinął "Borobudur", replika starożytnego statku ludów zamieszkujących Indonezję, co potwierdziło tezę, że dzisiejsi budowniczowie nie zapomnieli rzemiosła żeglarskiego. Rejs z Dżakarty trwał 7 miesięcy, a statkiem dowodził Philip Beal.
poniedziałek, 23 lutego 2004
Zmarł nestor polskiego żeglarstwa Zygmunt Twardowski, pracownik Gdańskiej Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu. W latach 1956-1957 był mistrzem Polski w klasie Finn, później prowadził kadrę narodową w tej klasie.
niedziela, 23 lutego 2003
Kpt Krzysztof Baranowski na jachcie "Polonez" opłynął przylądek Horn jako pierwszy polski żeglarz-samotnik.
piątek, 23 lutego 1973
Odbył się w Warszawie pierwszy powojenny, a XV z kolei Sejmik PZŻ; na prezesa PZŻ wybrano Kazimierza Białkowskiego.
sobota, 23 lutego 1946
Urodził się Juliusz Sieradzki, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, uczestnik olimpiady w Kilonii (1936 r.), projektant małych jachtów mieczowych, także jachtu kabinowego "Farys". Konstruktor popularnej Omegi (1942 r.). Był pierwszym mistrzem Polski w klasi
piątek, 23 lutego 1912