TYP: a1

Piotr Myszka piąty na Mistrzostwach Świata klasy RS:X

czwartek, 7 marca 2013
Informacja prasowa
W brazylijskim Buzios dobiegły końca Mistrzostwa Świata windsurfingowej, olimpijskiej klasy RS:X. Do wyścigu finałowego, na 6 miejscu, przystąpił Piotr Myszka. Zawodnik Polskiego Związku Żeglarskiego miał niewielką stratę do pozycji medalowej i każdy scenariusz był możliwy.

Piotr Myszka jeszcze przed wyjazdem zapowiadał walkę o medal, a nawet odzyskanie tytułu Mistrza Świata. Było wiadomo, że walka będzie bardzo ciężka, ponieważ na starcie stanęli medaliści Igrzysk Olimpijskich. Jedynym nieobecnym był nasz brązowy medalista z Londynu Przemysław Miarczyński, który postanowił początek sezonu potraktować bardziej ulgowo.

Od początku widać było, że faworyci nie zawodzą gdyż na czołowe miejsca wysunęli się Holender Dorian Van Rijsselberge (złoto w Londynie) oraz Brytyjczyk Nick Dempsey (srebro). Piotr Myszka żeglował również bardzo dobrze oscylując wokół trzeciej pozycji. Niestety pechowym okazał się przedostatni dzień regat, gdzie przy słabym wietrze Piotr zaliczył dwa najsłabsze wyścigi zawodów i spadł na 6 pozycję. Mimo wszystko przed wyścigiem finałowym nadal zachowywał szansę na medal.

Ostatniego dnia na wiatr również trzeba było czekać, a jak już się pojawił, jego siła nie przekraczała 12 węzłów. Polski zawodnik walczył z całych sił, ale konkurenci okazali się równie mocni i ostatecznie zdołał awansować o jedną pozycję kończąc regaty na piątym miejscu. Złoto wywalczył Dempsey, srebro Rijsselberge, a brąz zdobył reprezentant Grecji Byron Kokkalanis. Pozostali zawodnicy Polskiego Związku Żeglarskiego zajęli niższe pozycje, 19 był Paweł Tarnowski (Mistrz Świata i Europy Juniorów), a 20 Michał Majewski.

Nasze panie zaprezentowały się nieco poniżej oczekiwań, z wyjątkiem najmłodszej w ekipie Kamili Smektały, która zakończyła zawody na 17 pozycji (pierwsza w kategorii U-21). Tuż za nią uplasowały się kolejno Małgorzata Białecka, Hanna Zembrzuska i Maja Dziarnowska. Wygrała po raz kolejny Lee-El Korsiz (ISR), druga była Bryony Shaw (GBR), a trzecia MaayanDavidovich (ISR). Zofia Klepacka podobnie jak Miarczyński nie startowała.

Trenerzy Kadry Narodowej PZŻ Paweł Kowalski i Cezariusz Piórczyk zapewne liczyli na więcej, niemniej jednak pozycja Piotra Myszki i dobre miejsce młodej Kamili Smektały są dobrym otwarciem kolejnego czterolecia olimpijskiego w klasie RS:X.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786