TYP: a1

Na drugie stulecie- Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP

środa, 14 lutego 2018
Informacja prasowa

11 lutego 2018 roku skończyła się kolejna już Konferencja Wychowanie Wodne w ZHP. Tym razem instruktorzy specjalności wodnej gościli w Centrum Olimpijskim w Warszawie, a organizatorem przedsięwzięcia, oprócz Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP był Zespół Pilota Chorągwi Stołecznej ZHP. Wsparcie organizacyjne w czasie prac nad Konferencją zapewniło natomiast Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

Konferencje są otwarte dla wszystkich instruktorów zainteresowanych specjalnością wodną i stanowią coroczną okazję do spotkań, prezentacji dorobku środowisk i wymiany myśli. W tym roku w wydarzeniu udział wzięło ponad 90 instruktorów i wędrowników z całej Polski.

Tegoroczne prelekcje poruszały szerokie spektrum tematyczne. Zagadnienia historyczne, w bardzo współczesnym kontekście przedstawili Dr Marek Siwicki z Akademii Pedagogiki Specjalnej opowiadający o tym jak powstawały pierwsze harcerskie drużyny wodne w 1917 oraz Michała Puszkarskiego z Muzeum Sportu i Turystyki przedstawiając sylwetkę generała Mariusza Zaruskiego.

Pracę skautów wodnych w innych krajach przedstawili goście z Irlandii i Litwy. Możliwości i inspiracje z poza harcerskiego podwórka, które pojawiły się na Konferencji to przede wszystkim prezentacja kapitan Tomasz Kosiewicza, który opowiadał o system szkolenia żeglarskiego w Royal Yachting Association oraz Marcin Chodorowski z grupy KIM, który zaprezentował możliwości współorganizacji warsztatów z budowy kajaków i kanu. Karolina Kornas wyjaśniała natomiast jak pozyskiwać i wykorzystywać fundusze unijne w celu szerzenia edukacji morskiej. Do części inspirującej trzeba zaliczyć też dwa wystąpienia podróżnicze. Kinga Kępa, redaktor naczelna magazynu Wiosło opowiadała o tym jak zwiedzać świat kajakiem. Drugą podróżniczą opowieść, o rejsie na JoinUs dookoła Spitsbergenu, przedstawili Robert Przybysławski i Krzysztof Popek.

Nie zabrakło oczywiście wystąpień poświęconych wprost wychowaniu. Jedno z nich, prowadzone przez Jacka Smurę pokazało, co tak naprawdę daje zetknięcie, mówiąc jak Baden – Powell, chłopca z wodą. Jak wiele korzyści daje włączenie do pracy harcerskiej, wcale niekoniecznie specjalnościowej, elementów spływów czy żeglowania. Joanna Filipiak- Markiewicz mówiła natomiast o doświadczeniach Szczepu 58. Wodnych Łódzkich Drużyn Harcerskich w organizacji rejsów po Wiśle. Andrzej Sawuła opowiadał natomiast o możliwościach i korzyściach z włączania elementów wychowania wodnego do pracy z osobami niepełnosprawnymi.

W sobotę wieczorem odbył się Bal Drugiego Stulecia, w czasie którego instruktorzy świętowali zakończenie obchodów stulecia ruchu wodnego oraz gala wręczenia nagród Harcerski Rejs Roku. W kategorii śródlądowej wyróżniony został rejs 1 Maszewskiej Drużyny Harcerzy „Białe Wilki” na własnoręcznie zbudowanej tratwie, po Wiśle. Drugi wyróżniony rejs – w kategorii rejsu morskiego – to rejs 27 Harcerskiej Drużyny Wodnej z Mikołowa na s/y Dar Pucka po zatoce Gdańskiej i Puckiej.

Konferencję zakończyło niedzielne wystąpienie Wiktora Wróblewskiego, który mówił o wyzwaniach stojących przed ruchem wodnym w drugim stuleciu jego istnienia. Podsumował on dotychczasowe sukcesy, wskazał co można zmienić, ale pytanie dotyczące przyszłości zostawił bez odpowiedzi, rozpoczynając tym samym szeroka debatę nad kierunkami jakie powinno obrać Wychowanie Wodne w ZHP.

 

Tagi: konferencja, ZHP
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 July

Bruno Peyron na "Orange 2" bije rekord przejścia Atlantyku (2925 Mm w czasie 4 dni, 8 godzin, 23 minuty, 5 sekund).
czwartek, 6 lipca 2006
Francis Joyon bije na trimaranie "IDEC" rekord przejścia Atlantyku z czasem 6 dni, 4 godziny, 1 minuta, 5 sekund (2980 Mm).
środa, 6 lipca 2005
Wyruszył s/y "Generał Zaruski" pod dowództwem Kpt. Andrzeja Rościszewskiego; statek dotarł aż do Hornsundu i Zatoki Białych Niedźwiedzi, do polskiej stacji arktycznej. Rejs zakończył się 31.08.1975 r. w Gdyni.
niedziela, 6 lipca 1975
Z Hamilton na Bermudach wystartował do transatlantyckich regat z metą w Travemunde s/y "Komodor" pod dowództwem Kpt. Tadeusza Siwca; był to pierwszy start polskiego jachtu w regatach oceanicznych.
sobota, 6 lipca 1968
Na Morawach urodził się Richard Konkolski, żeglarz czechosłowacki, dwukrotny uczestnik wokółziemskich regat dookoła świata BOC Challenge.
wtorek, 6 lipca 1943
Zakończył rodzinny rejs dookoła świata na szkunerze "Sunbeam" Thomas Brassey; trasa o długości 37 000 Mm wiodła z Cowes przez Rio de Janeiro, Cieśninę Magellana, Tahiti, Honolulu, Colombo, Kanał Sueski, Gibraltar do Cowes.
piątek, 6 lipca 1877