TYP: a1

Mistrzostwa Polski Jachtów Morskich 2013 w Darłowie - Pomorze górą!

wtorek, 27 sierpnia 2013
Informacja prasowa

Fot. Magdalena Burduk /Referat Promocji Urząd Miejski w Darłowie /um.darlowo.pl
W dniach od 22 do 25 sierpnia, u wybrzeża Darłowa odbyły się Mistrzostwa Polski jachtów morskich w formule przelicznikowej ORC International i KWR. Triumfowali żeglarze z Pomorza.

Od pierwszego dnia, kiedy to jachty przypływały do nowej Mariny w Darłówku i trwały jeszcze pomiary jachtów oraz zgłoszenia do regat, wszystko już wskazywało, że impreza będzie udana. Humory żeglarzom dopisywały, prognozy zapowiadały piękną słoneczną pogodę i silne wiatry wschodnie. Wieczorem po zamknięciu list startowych, sędzia główny regat Barbara Grabarz na odprawie kapitanów podała ilość zgłoszonych załóg i podziały na grupy. I tak w formule ORC International zgłosiło się siedem załóg, a w formule KWR zgłosiło się trzynaście załóg w dwóch kategoriach KWR I i KWR II.

Pierwszego dnia regat rozegrano dwa krótkie wyścigi góra-dół i jeden średni po trójkącie. Wieczorem na spotkaniach żeglarskich i na kei słychać było jeszcze emocje po wyścigach i już pierwsze spekulacje w typowaniu faworytów tych Mistrzostw.

Dzień drugi to długi wyścig na wysokości Darłowo-Mielno-Darłowo, trudny szczególnie dla mniejszych jednostek. Po nawrocie w Mielnie jachty płynęły pod wiatr przy tężejącym wietrze i rosnącej fali, co spowodowało, iż niektóre jednostki spłynęły do portu dopiero ok. godz. 20.

Trzeci dzień regat przewidywał trzy krótkie wyścigi i tyle się odbyło. Zakończenie imprezy miało miejsce przed budynkiem Mariny. Puchary, medale i nagrody wręczali: Przewodniczący Komisji Morskiej PZŻ Maciej Leśny, Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Andrzej Jakubowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Ochrony Środowiska Wiceminister Stanisław Gawłowski, Wiceprezydent Miasta Koszalin Andrzej Kerzek, Wiceburmistrz Miasta Darłowa Elżbieta Korlińska, Dyrektor Urzędu Morskiego Słupska Tomasz Bobin.

Zwycięzcami tegorocznych Mistrzostw Polski Jachtów Morskich, w formule ORC International, został Krzysztof Paul z załogą na s/y „Duży Ptak” z AKM Gdańsk, w formule KWR I Jerzy Jankowski z załogą na s/y „Eljacht” z Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej, w formule KWR II Jacek Zieliński z załogą na s/y „Quick Livener” z PKM Gdańsk (wśród załogi był pracownik Biura Prasowego Pomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Andrzej Mielicki).

Autor: Andrzej Mielicki
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 22 June

Na tratwie wykonanej z siedmiu pni "Les Sept Petites Soeurs" z Callao w Peru wyruszył William Willis; rejs zakończył w Pago Pago na Samoa.
wtorek, 22 czerwca 1954
Na pokladzie "Lwowa" rozpoczynają się prace nad pierwszym polskim filmem o tematyce morskiej "Zew Morza".
środa, 22 czerwca 1927
Urodził się Zbigniew Chodnikiewicz, jeden z najbardziej znanych szkoleniowców polskich.
niedziela, 22 czerwca 1924