TYP: a1

Kolosy 2011 rozdane

wtorek, 13 marca 2012
Kinga Rzucidło
W dniach 9-11 marca tysiące podróżników i pasjonatów wypraw przybyło do Hali Sportowo-Widowiskowej w Gdyni. To tu, przy ul. Kazimierza Górskiego 8 odbywała się największa podróżnicza impreza w Polsce. By wejść na halę w niedzielę, 11 marca trzeba było odczekać w kolejce półtorej godziny. Trudy wynagrodziła uroczysta ceremonia wręczenia Kolosów.

Po odczytaniu werdyktu Kapituły, publiczność poznała nazwiska laureatów za podróżnicze dokonania roku 2011 w kategoriach: „Podróże, "Żeglarstwo", "Alpinizm", "Eksploracja jaskiń" oraz "Wyczyn roku". Tradycyjnie już, Kapituła przyznała również Super Kolasaza całokształt osiągnięć oraz nagrodę im. Andrzeja Zawady dla młodych podróżników, połączoną z grantem Prezydenta Gdyni (15.000zł) na zorganizowanie wyprawy.

Nagrodą Super Kolos 2011 został uhonorowany Aleksander Doba. Werdyktem Kapituły 66-letniego kajakarza doceniono „za całokształt osiągnięć kajakarskich i konsekwentne dążenie do realizacji coraz bardziej ambitnych celów eksploracyjnych”. Olek Doba jest najbardziej doświadczonym polskim kajakarzem. Po rzekach, morzach i oceanach przepłynął łącznie ponad 70 tys. kilometrów. Jako pierwszy człowiek samotnie przepłynął Ocean Atlantyk z kontynentu na kontynent, z Afryki do Ameryki Południowej, ponadto opłynął kajakiem Morze Bałtyckie i Bajkał, oraz jako pierwszy Polak przepłynął kajakiem całe polskie wybrzeże z Polic do Elbląga oraz Polskę po przekątnej z Przemyśla do Świnoujścia.

Prestiżową statuetkę w kategorii "Żeglarstwo" otrzymał Bronisław Radliński. Kapituła doceniła zorganizowany przez kapitana rejs „Morskim szlakiem Polonii 2010-2011". Dla przypomnienia, za wyprawę na jachcie "Solanus" wokół obu Ameryk żeglarz uhonorowany został również II nagrodą w plebiscycie Rejs Roku 2011.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Aleksander Hanusz i Filip Sułkowski za rejs „Flotylli Śledziowej” do Skanii oraz Monika Witkowska i Börje Ivarsson za arktyczny rejs na Czukotkę i Wyspę Wrangla.

Aleksander Hanusz i Filip Sułkowski na odkryto pokładowych sklejkowych szalupkach „Trinidad” i „Black Betty”przemierzyli 270 mil morskich, z Mrzeżyna do szwedzkiej Skanii i z powrotem. Po drodze załoga odwiedziła trzy kraje, dwie wyspy i jedną rzekę a żeglarze przepłynęli dwa razy jezioro Healge i tyle samo Morze Bałtyckie. Drugi zespół wyróżnionych, Monika Witkowska i Börje Ivarsson na małym, 10,5-metrowym jachcie „Anna” odbył trzymiesięczny rejs po trudnych do żeglugi akwenach arktycznych. Załoga jako pierwsza na świecie pokonała tę trasę docierając m.in. na mało znaną Wyspę Wrangla i dziewiczą północną Czukotkę.

Nagrodzonym serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Źródło:
www.kolosy.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 May

Zginął Kapitan Zbigniew Werpechowski; wypłynął w swój ostatni rejs na s/y "Wanda", w czasie trudnych warunków pogodowych, na Głębi Bornholmskiej wypadł za burtę, a poszukiwania nie przyniosły rezultatu.
piątek, 23 maja 1975
Z afrykańskiego portu Safi wystartowała trzcinowa tratwa "Ra" pod dowództwem Thora Heyerdahla z zamiarem przepłyniecia Atlantyku, w celu potwierdzenia tezy, że na takich łodziach możliwa była migracja ludów w dawnych czasach. Niestety załoga musiała opuśc
piątek, 23 maja 1969
Do II Transatlantyckich Regat Samotnych Żeglarzy wystartowało 15 zawodników. Regaty wygrał Eric Tabarly na s/y "Pen Duick II" (czas zwycięzcy to 27 dni, 3 godziny i 56 minut).
sobota, 23 maja 1964
"Team New Zealand" wygrywa z "Desdafio Espanol" piąty wyścig w półfinale Louis Vuitton Cup w Walencji i awansuje do finału rywalizacji.
środa, 23 maja 2007
Statek szkolny "Lwów" wyrusza z Gdańska w pierwszy oceaniczny rejs.
środa, 23 maja 1923
Na Madagaskarze ginie Maurycy Beniowski, polski żołnierz i żeglarz; zesłany na Kamczatkę uprowadził statek żeglując na południe Azji, skąd w imieniu Francji dokonuje podboju Madagaskaru i zostaje jego władcą. Zmuszony do powrotu do Europy, następnie wyjec
wtorek, 23 maja 1786