TYP: a1

Joanna Pajkowska ambasadorem PRO-AIR Cup – MP Samotników

środa, 26 czerwca 2019
Jędrzej Szerle/www.zeglarski.info

Jedna z najsłynniejszych polskich żeglarek, Joanna Pajkowska, zgodziła się zostać ambasadorem PRO-AIR Cup – Mistrzostw Polski Samotników. Regaty odbędą się w dniach 19-21 lipca.

[t][/t] [s]Fot. Cezary Spigarski[/s]

Jako pierwsza Polka opłynęła świat w rejsie solo non stop i dwukrotnie startowała w transatlantyckich regatach samotników OSTAR. Joanna Pajkowska ma olbrzymie osiągnięcia w samotnym pływaniu, a teraz postanowiła również wspomóc organizatorów PRO-AIR Cup – Mistrzostw Polski Samotników jako ambasador.

– Samotne pływanie ma szczególny urok, bardzo je lubię i rozumiem takie imprezy lepiej niż regaty załogowe – tłumaczy Joanna Pajkowska. – Pływanie na krótszych dystansach jest zupełnie inne niż na długich, gdzie drobny błąd nie ma wielkiego znaczenia. W takich imprezach jak PRO-AIR Cup wszystko jest ważne – dobry start, manewry, taktyka i sprawność przy zmianie żagli. Jedna osoba musi wykonywać pracę sześciu-ośmiu osób, co nie jest łatwe, zwłaszcza przy silniejszym wietrze. Ale przynosi dużo emocji.

– To dla nas ogromny zaszczyt – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, współorganizatora mistrzostw. – Joanna Pajkowska to legenda polskiego żeglarstwa samotniczego. Liczymy na to, że jako ambasador podniesie rangę regat i zmotywuje zawodników do jeszcze większej walki o zwycięstwo.

PRO-AIR Cup, Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg jednoosobowych, będą w tym roku wyjątkowo atrakcyjne. Dzięki zaangażowaniu sponsora tytularnego, firmy PRO-AIR z Gdyni, pula nagród w mistrzostwach Polski samotników wynosi 25 000 zł. Zwycięzca otrzyma 5000 złotych, zdobywca drugiego miejsca 3000 złotych, a trzeciego 1500 złotych. Pozostała część kwoty z puli nagród przeznaczona zostanie na nagrody rzeczowe.

PRO-AIR Cup – mistrzostwa Polski samotników odbędą się w dniach 19-21 lipca. Bazą regat będzie Marina Yacht Park w Gdyni. Planowane jest przeprowadzenie czterech wyścigów. Dwóch krótkich up/down o długości około 2 Mm, średniego o długości 10-15 Mm i długiego 20-25 Mm. Zawody, za pośrednictwem trackingu, będą mogli obserwować miłośnicy żeglarstwa z całej Polski.

Impreza startuje w sobotę 20 lipca o godzinie 9.30, a o godzinie 11. żeglarze rozpoczną rywalizację. Mistrzostwa zostaną uroczyście zakończone w niedzielę 21 lipca o godzinie 18. Do regat można zgłaszać się za pośrednictwem strony internetowej do 17 lipca.

Organizatorem PRO-AIR Cup – Mistrzostw Polski Samotników jest Jachtklub Morski „Roda” Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski, a gospodarzem miasto Gdynia. Sponsorem tytularnym została firma PRO-AIR, a sponsorami Rooto System i Griffin Group. Partnerami są Marina Yacht Park i Fundacja Aktywnie i Zdrowo. Patronat nad regatami objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Urząd Morski w Gdyni. Patronat medialny sprawują portal Żeglarski.info, Żagle oraz Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej. Regaty wchodzą w skład obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Strona internetowa mistrzostw: https://2019mzmpzj.regatymorskie.pl/

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg jednoosobowych organizowane są od 2016 roku. Pierwsze dwie edycje odbyły się w Szczecinie i Świnoujściu, a trzecia w Gdyni. W dniach 19-21 lipca ponownie w Gdyni zorganizowana zostanie czwarta odsłona imprezy – PRO-AIR Cup.

Tagi: Joanna Pajkowska, rejs, solo,
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 September

Na "Nord V" z San Francisco w samotny rejs dookoła świata wyruszył Andrzej Urbańczyk z zamiarem opłynięcia trasy w czasie 100 dni. Złe warunki meteorologiczne uniemożliwiły realizację zamiaru i rejs został przerwany.
czwartek, 21 września 1989
W odległości około 600 Mm od Azorów zatonął czteromasztowy bark "Pamir" (zbudowany w Hamburgu w 1905 r. z przeznaczeniem do przewozu towarów na trasę australijską i południowo-amerykańską); zginęło 80 młodych marynarzy.
sobota, 21 września 1957
Urodził się Marc Pajot, jeden z najsłynniejszych francuskich żeglarzy regatowych.
poniedziałek, 21 września 1953