TYP: a1

Joanna Pajkowska ambasadorem PRO-AIR Cup – MP Samotników

środa, 26 czerwca 2019
Jędrzej Szerle/www.zeglarski.info

Jedna z najsłynniejszych polskich żeglarek, Joanna Pajkowska, zgodziła się zostać ambasadorem PRO-AIR Cup – Mistrzostw Polski Samotników. Regaty odbędą się w dniach 19-21 lipca.

[t][/t] [s]Fot. Cezary Spigarski[/s]

Jako pierwsza Polka opłynęła świat w rejsie solo non stop i dwukrotnie startowała w transatlantyckich regatach samotników OSTAR. Joanna Pajkowska ma olbrzymie osiągnięcia w samotnym pływaniu, a teraz postanowiła również wspomóc organizatorów PRO-AIR Cup – Mistrzostw Polski Samotników jako ambasador.

– Samotne pływanie ma szczególny urok, bardzo je lubię i rozumiem takie imprezy lepiej niż regaty załogowe – tłumaczy Joanna Pajkowska. – Pływanie na krótszych dystansach jest zupełnie inne niż na długich, gdzie drobny błąd nie ma wielkiego znaczenia. W takich imprezach jak PRO-AIR Cup wszystko jest ważne – dobry start, manewry, taktyka i sprawność przy zmianie żagli. Jedna osoba musi wykonywać pracę sześciu-ośmiu osób, co nie jest łatwe, zwłaszcza przy silniejszym wietrze. Ale przynosi dużo emocji.

– To dla nas ogromny zaszczyt – mówi Bogusław Witkowski, prezes Pomorskiego Związku Żeglarskiego, współorganizatora mistrzostw. – Joanna Pajkowska to legenda polskiego żeglarstwa samotniczego. Liczymy na to, że jako ambasador podniesie rangę regat i zmotywuje zawodników do jeszcze większej walki o zwycięstwo.

PRO-AIR Cup, Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski załóg jednoosobowych, będą w tym roku wyjątkowo atrakcyjne. Dzięki zaangażowaniu sponsora tytularnego, firmy PRO-AIR z Gdyni, pula nagród w mistrzostwach Polski samotników wynosi 25 000 zł. Zwycięzca otrzyma 5000 złotych, zdobywca drugiego miejsca 3000 złotych, a trzeciego 1500 złotych. Pozostała część kwoty z puli nagród przeznaczona zostanie na nagrody rzeczowe.

PRO-AIR Cup – mistrzostwa Polski samotników odbędą się w dniach 19-21 lipca. Bazą regat będzie Marina Yacht Park w Gdyni. Planowane jest przeprowadzenie czterech wyścigów. Dwóch krótkich up/down o długości około 2 Mm, średniego o długości 10-15 Mm i długiego 20-25 Mm. Zawody, za pośrednictwem trackingu, będą mogli obserwować miłośnicy żeglarstwa z całej Polski.

Impreza startuje w sobotę 20 lipca o godzinie 9.30, a o godzinie 11. żeglarze rozpoczną rywalizację. Mistrzostwa zostaną uroczyście zakończone w niedzielę 21 lipca o godzinie 18. Do regat można zgłaszać się za pośrednictwem strony internetowej do 17 lipca.

Organizatorem PRO-AIR Cup – Mistrzostw Polski Samotników jest Jachtklub Morski „Roda” Gdynia i Pomorski Związek Żeglarski, a gospodarzem miasto Gdynia. Sponsorem tytularnym została firma PRO-AIR, a sponsorami Rooto System i Griffin Group. Partnerami są Marina Yacht Park i Fundacja Aktywnie i Zdrowo. Patronat nad regatami objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk oraz Urząd Morski w Gdyni. Patronat medialny sprawują portal Żeglarski.info, Żagle oraz Fundacja Promocji Przemysłu Okrętowego i Gospodarki Morskiej. Regaty wchodzą w skład obchodów 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego.

Strona internetowa mistrzostw: https://2019mzmpzj.regatymorskie.pl/

Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski ORC załóg jednoosobowych organizowane są od 2016 roku. Pierwsze dwie edycje odbyły się w Szczecinie i Świnoujściu, a trzecia w Gdyni. W dniach 19-21 lipca ponownie w Gdyni zorganizowana zostanie czwarta odsłona imprezy – PRO-AIR Cup.

Tagi: Joanna Pajkowska, rejs, solo,
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 April

17 kwietnia zmarł Zbigniew Stosio, harcerz, żeglarz i wieloletni działacz Polskiego Związku Żeglarskiego. Miał 72 lata
piątek, 17 kwietnia 2020
Na bahamskiej wyspie Sandy Cay (około 15 mil od stolicy Bahamów, Nassau) została założona Karaibska Republika Żeglarska. Republikę założyli obecni na pokładzie polonijnego jachtu "Solidarity" żeglarze: Andrzej W. Piotrowski, Kuba Łuczkiewicz, Wojtek Minic
poniedziałek, 17 kwietnia 1995
Dominik Życki i Mateusz Kusznierewicz wywalczyli tytuł mistrzów świata w klasie Star.
czwartek, 17 kwietnia 2008
W stoczni Mag Ocea zwodowano trimaran "Fujifilm".
wtorek, 17 kwietnia 2001