TYP: a1

JachtFilm znów w Gdyni

środa, 17 stycznia 2018
Informacja prasowa

Już wkrótce w Gdyni będzie można wziąć udział w żeglarskiej przygodzie na srebrnym ekranie. W sobotę 3 lutego, w Muzeum Marynarki Wojennej odbędzie się festiwal JachtFilm.

Gdyńska edycja festiwalu jest kontynuacją Przeglądu Filmów Żeglarskich, zorganizowanego w 2016 roku na 90-lecie Gdyni przez Pomorski Związek Żeglarski, JachtFilm i Muzeum Marynarki Wojennej. Festiwal to przegląd najlepszych filmów o tematyce marynistycznej. Z prawdziwymi bohaterami, prawdziwymi zdarzeniami i emocjami.

Co zobaczymy? Inspirującą opowieść o młodej Holenderce Laurze Dekker, która jako najmłodsza żeglarka, w wielu 15 lat, samotnie opłynęła świat jachtem, oraz praktycznie nieznaną w naszym kraju dramatyczną historię wywrotki jachtu „Rose-Noelle”, która zdarzyła się w Nowej Zelandii w 1989 roku.

„Morscy Cyganie. Na krańcu świata” to film ukazujący żeglarstwo jako niesamowitą przygodę i szkołę życia. Z kolei „Niech płynie muzyka” to relacja z niezwykłego projektu artystycznego docierania z muzyką do małych wyspiarskich społeczności u wybrzeży Atlantyku.

Ostatni w tym zestawieniu „Wiatr” jest jednym z najbardziej znanych kinowych filmów w całości poświęcony żeglarskiej rywalizacji na wodzie. W rolach głównych występują znani aktorzy: Jennifer Gray, znana ze filmu „Dirty Dancing” oraz Matthew Modine.

Festiwal JachtFilm jest jedyną imprezą w Polsce o tej tematyce oraz jedną z nielicznych na świecie. Wszystkie filmy pokazywane są w wersji z polskimi napisami.

Organizatorem festiwalu jest JachtFilm, współorganizatorem Pomorski Związek Żeglarski. Partnerami gdyńskiej edycji są: Miasto Gdynia, Związek Miast i Gmin Morskich, Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Impreza odbywa się pod patronatem prezydenta miasta Gdynia. Patronem honorowym JachtFilmu jest Polski Związek Żeglarski.

Wstęp na wszystkie projekcje jest wolny.

Szczegółowe informacje na stronie jachtfilm.pl

 

Program:

Sobota, 3 lutego, godzina 11-15

- „Dziewicza podróż” (82 minuty) – film dokumentalny z 2013 roku, opowiadający o najmłodszej żeglarce, która samotnie opłynęła świat.

- „Niech płynie muzyka” (26 minut) – żeglarsko-muzyczna etiuda filmowa o młodej francuskiej piosenkarce, która żeglując jachtem koncertuje w malutkich portach atlantyckiego wybrzeża Francji.

- „Za burtą” (86 minut) – fabularny film zrealizowany w Nowej Zelandii w 2015 roku na podstawie książki opowiadającej prawdziwą historię załogi jachtu „Rose-Noelle”, która po wywrotce dryfowała w kadłubie jachtu przez 119 dni na oceanie.


Sobota, 3 lutego, godzina 16-20

- „Morscy Cyganie” (77 minut) – zrealizowany z dużą dawką humoru dokumentalny film o kilkumiesięcznym rejsie grupy młodych ludzi, w trakcie którego przeżywają mnóstwo wyjątkowych i niespodziewanych przygód.

- „Wiatr” (126 minut) - fabularny film z 1991 roku, który jest w pełni poświęcony żeglarstwu i rywalizacji na wodzie. Fabuła filmu luźno nawiązuje do wydarzeń z historii regat o Puchar Ameryki, gdy w 1983 roku Stany Zjednoczone przegrały Puchar na rzecz Australii.

Tagi: Jachtfilm, festiwal
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956