TYP: a1

IV Zlot Oldtimerów

czwartek, 19 sierpnia 2010
Weronika Morys
IV Zlot OldtimerówIV Zlot Oldtimerów odbędzie się w dniach 27-29 sierpnia w Gdańsku. Organizatorami imprezy są miasto Gdańsk oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji przy współpracy Centralnego Muzeum Morskiego i kpt. Jerzego Wąsowicza, żeglarza, podróżnika i pisarza, pomysłodawcy zlotów. Celem zlotu jest integracja środowiska żeglarzy, właścicieli starych łodzi i jachtów. Do tej pory odbyły się trzy takie imprezy - w latach 2001, 2002 i 2008. Sukces tej ostatniej sprawił, że postanowiono organizować zloty regularnie, co 2 lata.

Swoje uczestnictwo w tegorocznym zlocie zapowiedziały już załogi z Finlandii, Belgii, Litwy, Szkocji, Niemiec i Polski. Największym żaglowcem, który będzie uczestniczył w zlocie ma być litewski dwumasztowy szkuner rejowy Brabander o długości 36 m, a jednym z najstarszych - drewniany fiński kecz gaflowy Hawila. Polskę reprezentować będą żaglowce Antica, Bryza H, Norda, Knudel i Bonawentura. Wszystkie jednostki będą udostępnione do zwiedzania. Zlot uatrakcyjnią wieczory żeglarskie, koncerty szantowe, plenerowe seanse filmów marynistycznych, gry i zabawy marynarskie, kiermasz książek marynistycznych i spotkania autorskie na pomostach pływających mariny. Planowane są również pokazy sztuki takielarskiej - zaplatania lin i wykonywaniaIV Zlot Oldtimerów węzłów żeglarskich oraz żaglomistrzowskiej, czyli szycia żagli.

Pamiątką po tegorocznym zlocie ma być Aleja Oldtimerów, która powstanie na ulicy Szafarnia. Na chodniku umieszczone zostaną brązowe tablice z nazwami i wizerunkami najbardziej znanych żaglowców, które pojawią się w Gdańsku. Wyboru oldtimera, którego tablica zapoczątkuje tworzenie alei, dokona kapituła złożona z przedstawicieli władz miasta i środowiska żeglarskiego. Jej fundatorem będzie Fundacja Wspólnota Gdańska.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 March

W Sosnowcu urodził się Jerzy Porębski, znany szantymen, autor i kompozytor piosenek żeglarskich, jeden z członków zespołu "Stare Dzwony".
czwartek, 23 marca 1939
Został rozstrzelany w obozie koncentracyjnym Stutthof Tadeusz Ziółkowski, animator wychowania morskiego w Wolnym Mieście Gdańsk; w Polskim Klubie Żeglarskim organizował pierwsze kursy żeglarskie dla drużyn młodzieży akademickiej.
sobota, 23 marca 1940