TYP: a1

IV Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę

piątek, 19 czerwca 2020
Dariusz Olejniczak/ www.zeglarski.info

Przygotowania do IV Żeglarskiej Parady Świętojańskiej są na ostatniej prostej. Poznaliśmy aktualną listę jednostek uczestniczących w wydarzeniu oraz nowe ustalenia zawarte w Instrukcji Żeglugi.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann/ www.zeglarski.info[/s]

20 czerwca, o godz. 16.30 na wysokości mola w Gdańsku Brzeźnie kilkadziesiąt jednostek wyruszy w stronę Gdyni. Wśród nich będą duże i znane żaglowce oraz małe jachty turystyczne i regatowe. Dla widzów obserwujących paradę z lądu dobrym punktem do obserwacji ruszającej w trasę flotylli będzie molo w Brzeźnie. Dalszy przebieg Parady będzie można zobaczyć z mola Sopocie, albo w Gdyni Orłowie. Jeśli ktoś zechce zobaczyć finał wydarzenia, powinien obserwować go z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni po godz. 19.

A będzie na co popatrzeć, bo w wydarzeniu wezmą udział m.in. „Dar Młodzieży”, „Pogoria”, „Generał Zaruski”, „Zawisza Czarny”. Nie zabraknie wielu mniejszych, ale również znanych i zasłużonych, oldtimerów. Dziś na listę uczestników wpisanych jest ponad 70 jednostek, ale organizatorzy spodziewają się, że ostatecznie w Paradzie popłynie ok. 100 żaglowców, jachtów oraz łodzi motorowych.

Na kilka dni przed IV Żeglarską Paradą Świętojańską ważną informację ma do przekazania jej komandor, kpt. Artur Pierzyński. Chodzi o mniejsze jednostki „przyglądające” się żeglarskiemu widowisku.

– Paradzie będą towarzyszyć mniejsze, niezarejestrowane przez organizatorów jednostki, głównie motorowe – mówi kpt. Artur Pierzyński. – Ich asysta to ciekawe uzupełnienie wydarzenia. Aby te małe motorówki i jachty nie zakłócały przebiegu całości i nie utrudniały żeglugi żaglowcom i jachtom płynącym w Paradzie, najlepiej będzie jeśli utworzą tak zwaną flotę lewej burty. Chodzi o to, by niezarejestrowane łódki płynące zgodnie z kierunkiem Parady płynęły bliżej jej uczestników, natomiast płynące w kierunku przeciwnym powinny operować bliżej brzegu w pewnym oddaleniu od zarejestrowanych uczestników. Nie powinny przecinać trasy, ani pływać między większymi jachtami.

 

 

Tagi: Parada Świętojańska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 September

W Southamton wystartowała kolejna (ósma) edycja załogowych regat dookoła świata, tym razem pod nazwą The Volvo Ocean Race Round the World.
niedziela, 23 września 2001
W Łebie zakończył okołoziemski rejs Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Lady B" (ex "Wojewoda Pomorski"); Kapitan Krzysztof Baranowski stał się tym samym pierwszym Polakiem, który dwukrotnie samotnie okrążył kulę ziemską pod żaglami.
sobota, 23 września 2000
Odbył się chrzest "Daru Przemyśla", na którym Henryk Jaskuła opłynął kulę ziemską w rejsie non stop.
czwartek, 23 września 1976
W Olsztynie powołano do życia oddział Yacht Klubu Polski.
poniedziałek, 23 września 1946
Sejm uchwalił ustawę o budowie portu w Gdyni.
sobota, 23 września 1922