TYP: a1

IV Żeglarska Parada Świętojańska już w sobotę

piątek, 19 czerwca 2020
Dariusz Olejniczak/ www.zeglarski.info

Przygotowania do IV Żeglarskiej Parady Świętojańskiej są na ostatniej prostej. Poznaliśmy aktualną listę jednostek uczestniczących w wydarzeniu oraz nowe ustalenia zawarte w Instrukcji Żeglugi.

[t][/t] [s]Fot. Tadeusz Lademann/ www.zeglarski.info[/s]

20 czerwca, o godz. 16.30 na wysokości mola w Gdańsku Brzeźnie kilkadziesiąt jednostek wyruszy w stronę Gdyni. Wśród nich będą duże i znane żaglowce oraz małe jachty turystyczne i regatowe. Dla widzów obserwujących paradę z lądu dobrym punktem do obserwacji ruszającej w trasę flotylli będzie molo w Brzeźnie. Dalszy przebieg Parady będzie można zobaczyć z mola Sopocie, albo w Gdyni Orłowie. Jeśli ktoś zechce zobaczyć finał wydarzenia, powinien obserwować go z Bulwaru Nadmorskiego w Gdyni po godz. 19.

A będzie na co popatrzeć, bo w wydarzeniu wezmą udział m.in. „Dar Młodzieży”, „Pogoria”, „Generał Zaruski”, „Zawisza Czarny”. Nie zabraknie wielu mniejszych, ale również znanych i zasłużonych, oldtimerów. Dziś na listę uczestników wpisanych jest ponad 70 jednostek, ale organizatorzy spodziewają się, że ostatecznie w Paradzie popłynie ok. 100 żaglowców, jachtów oraz łodzi motorowych.

Na kilka dni przed IV Żeglarską Paradą Świętojańską ważną informację ma do przekazania jej komandor, kpt. Artur Pierzyński. Chodzi o mniejsze jednostki „przyglądające” się żeglarskiemu widowisku.

– Paradzie będą towarzyszyć mniejsze, niezarejestrowane przez organizatorów jednostki, głównie motorowe – mówi kpt. Artur Pierzyński. – Ich asysta to ciekawe uzupełnienie wydarzenia. Aby te małe motorówki i jachty nie zakłócały przebiegu całości i nie utrudniały żeglugi żaglowcom i jachtom płynącym w Paradzie, najlepiej będzie jeśli utworzą tak zwaną flotę lewej burty. Chodzi o to, by niezarejestrowane łódki płynące zgodnie z kierunkiem Parady płynęły bliżej jej uczestników, natomiast płynące w kierunku przeciwnym powinny operować bliżej brzegu w pewnym oddaleniu od zarejestrowanych uczestników. Nie powinny przecinać trasy, ani pływać między większymi jachtami.

 

 

Tagi: Parada Świętojańska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 17 June

Początek samotnej żeglugi Krzysztofa Baranowskiego w rejsie dookoła świata na s/y "Polonez" od Newport do Plymouth (25.05.1973 r.). Etap od Plymouth do Newport (17.07.1972 r.) był udziałem w Regatach Samotnych Żeglarzy, które Kapitan Krzysztof Baranowski
sobota, 17 czerwca 1972
Z Plymouth do Newport startują III regaty OSTAR z udziałem Krzysztofa Baranowskiego na s/y "Polonez", Teresy Remiszewskiej na s/y "Komodor" i Zbigniewa Puchalskiego na s/y "Miranda". Regaty wygrał Alain Colas na "Pen Duick IV".
sobota, 17 czerwca 1972