TYP: a1

Filmy „Architekt” oraz „Jerzy i Jerzy na jeziorach” poruszyły widzów 8 Festiwalu Filmów Żeglarskich JachtFilm

środa, 5 grudnia 2018
Informacja prasowa

W niedzielę 2 grudnia w warszawskim kinie Luna zakończył się 8 Festiwal Filmów Żeglarskich JachtFilm. Festiwal trwał dwa dni, pokazano 12 filmów z całego świata, a na scenie kina pojawiali się przyjaciele festiwalu i specjalni goście. Odbył się pokaz wyróżnionego przez jury filmu konkursowego i ogłoszona została Nagroda Publiczności.

[t][/t] [s]Fot. Piotr Minkiewicz[/s]

Jury festiwalu spośród nadesłanych filmów na konkurs filmów amatorskich „A morze kręci mnie” wyróżniło film Michała Olszewskiego pt. „Żeglujące głowy”.   

Redaktor Andrzej Radomiński, wygłaszając laudację  przyznał, że jurorów urzekła prostota pomysłu autora polegająca na zadawaniu wszystkim bohaterom filmu jednego, tego samego pytania „Dlaczego żeglujesz” i rejestrowaniu ich odpowiedzi. Odpowiedzi zaskakujących, niespodziewanych, czasem humorystycznych, ale zawsze autentycznych i szczerych.

Pochodzący z Gdańska Michał Olszewski, zawodowy żeglarz i filmowiec amator, inspirował się filmem Krzysztofa Kieślowskiego „Gadające głowy” co także zostało zauważone i docenione przez jurorów. Gromkie brawa publiczności po zakończeniu projekcji filmu potwierdziły słuszność decyzji. Nagrodą rzeczową jaką w imieniu autora przebywającego aktualnie na rejsie po drugiej stronie Atlantyku odebrała jego przyjaciółka Karolina Mróz jest tygodniowy rejs żaglowcem STS Fryderyk Chopin.

Publiczność festiwalu jako najlepszy film wybrała obraz pt. „Architekt” (tyt. oryg. „The boatmaker”). Autor Casey McGarry w swoim filmie opowiedział o trwającej 25 lat, a graniczącej wręcz z obsesją budowie drewnianego jachtu, prowadzonej przez mieszkającego w Kalifornii emerytowanego architekta. Proces budowy realizowany z niebywałą wytrwałością, któremu towarzyszyły również sytuacje trudne i dramatyczne został zilustrowany przepięknymi zdjęciami, tworząc historię która poruszyła publiczność festiwalu.  

Drugim tytułem, który równie silnie urzekł warszawską publiczność był bardzo kameralny film o przyjaźni dwóch żeglarzy pt. „Jerzy i Jerzy na jeziorach” , polskiego reżysera Piotra Małeckiego. Film zdobył drugie miejsce w konkursie publiczności, zdobywając jedynie kilka głosów mniej od zwycięzcy. Po projekcji, na scenie kina odbyło się bardzo emocjonalne spotkanie z reżyserem i jednym z bohaterów. Rozmowa z Panem Jerzym Kremky została nagrodzona wielokrotnymi brawami przez widzów festiwalu.

Festiwal Filmów Żeglarskich odbywa się pod honorowym patronatem Polskiego Związku Żeglarskiego. Patronami medialnymi wydarzenia są Magazyn Wiatr oraz portal Żeglarski.info.  Fundatorem nagrody w konkursie filmów amatorskich jest firma 3 Oceans, armator żaglowca STS fryderyk Chopin. Partnerzy festiwalu: Agencja reklamowa Jetline, Szkoła Żeglarstwa Morka, warszawska Tawerna Korsarz, Logbooki.pl, TanieRejsy.pl, Wydawnictwo Nautica, Legalna Kultura, Sail24.pl, Zegrze360, Oliva Yacht Paints.

Repliki festiwalu odbędą się w I kwartale 2019 roku w Gdyni, Szczecinie i Rybniku. Wszystkie informacje można znaleźć na stronie www.jachtfilm.pl.

 

 

 

Tagi: JachtFilm, festiwal
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 28 May

Powróciła do kraju Barbara Królikowska, która na 12-metrowym jachcie "Karolka" w rodzinnym rejsie odbyła podróż dookoła świata na trasie długości 34 887 Mm. Za swój rejs została uhonorowana nagrodą Srebrny Sekstant i I Nagrodą Honorową Rejs Roku 2005.
sobota, 28 maja 2005
Z przystani AKM w Gdańsku wyruszył niewielki (około 8 m) jacht "Probus" z Kpt. Jerzym Cołojewem i dwoma przyjaciółmi w udany i trudny rejs do Islandii.
niedziela, 28 maja 1972
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs bez zawijania do portów, dookoła trzech przylądków, Francise Chichester na jachcie "Gipsy Moth IV".
niedziela, 28 maja 1967
Urodził się jeden z najsłynniejszych żeglarzy morskich Francis Joyon.
poniedziałek, 28 maja 1956