TYP: a1

Dawno temu nad Bałtykiem

poniedziałek, 2 grudnia 2019
Witold Tylec

Zbliżający się rok 2020 uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, będzie Rokiem Zaślubin Polski z Morzem. 10 lutego 2020 roku obchodzimy 100-lecie zaślubin dokonanych przez generała Józefa Hallera w pierwszym porcie II Rzeczypospolitej w Pucku.

Największym jednak namacalnym symbolem powrotu Polski do morza i powrotu biało-czerwonej bandery na morskie szlaki jest Gdynia. Port i powstające wraz z nim miasto, które prawa miejskie uzyskało 10 lutego 1926, a więc niespełna sześć lat po odzyskaniu przez Polskę dostępu do morza, do dziś jest wciąż uznawane za morską stolicę naszego kraju. Od 30 listopada 2019 do 12 kwietnia 2020 wizualną historię powstawania „Miasta z Morza”, jak często nazywana jest Gdynia, można będzie oglądać w Muzeum Miasta Gdyni na wystawie „Dawno temu nad Bałtykiem”.

Autorem zdjęć prezentowanych na wystawie jest pochodzący ze Lwowa Roman Morawski, który zapewne jak większość osadników przybył do małej wioski rybackiej nad polskim już wtedy Bałtykiem i jak inni oddał swój zapał, talent i umiejętności powstającemu nowemu miastu i portowi. Niestety fotograf tylko 10 lat swojego życia spędził w Gdyni. Zmarł 12 listopada 1931 roku i został pochowany na Cmentarzu Witomińskim.

Wystawa zawiera ponad 330 zdjęć i podzielona jest na siedem działów tematycznych. Pierwszy to „Zawód Fotograf”, prezentujący gdyńską  biografię Romana Morawskiego.  Następny to „Narodziny Portu” pokazujący, jak na miejscu dawnej piaszczystej plaży powstają baseny i nabrzeża portowe. Potem przenosimy się do działu „Droga do Miasta” i widzimy, jak z rybackiej osady powstaje portowa metropolia. W części zatytułowanej „Pionierzy” zaprezentowano zdjęcia dumnych budowniczych portu i miasta, a w następnych, „Pod Polską Banderą” i „Rytm Miasta” już owoce ich pracy.

Dzieci, które zabierzemy na wystawę, możemy pod czujną opieką pracowników muzeum zostawić  w dziale „Miasto w Budowie”, w którym nasze pociechy będą mogły zbudować papierowy model hydroplanu z Puckiego Morskiego Dywizjonu Lotniczego. Ich wizyty w Gdyni były dużą atrakcją dla letników wypoczywających na gdyńskiej plaży.

Dodatkową zachętą towarzyszącą wystawie „Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20 XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego” jest oferta edukacyjna dla dzieci, dorosłych, seniorów i osób niepełnosprawnych, z którą warto się zapoznać na stronie internetowej muzeum www.muzeumgdynia.pl/edukacja/.

 

Wystawa: Dawno temu nad Bałtykiem

Gdzie: Muzeum Miasta Gdynia, ul. Zawiszy Czarnego 1

Wystawa czynna do 12 kwietnia 2020 

Tagi: Roman Morawski, Gdynia
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 25 September

Na żaglowcu "Fryderyk Chopin" rozpoczęła się kolejna "Szkoła pod Żaglami".
sobota, 25 września 2004
Z s/y "Tadeusz" w czasie silnego sztormu za burtą znalazła się młoda żeglarka; poszukiwania nie dały rezultatu.
niedziela, 25 września 1983
Na wysokości miejscowości Lubiatów, w wyniku wywrotki i doznanych uszkodzeń, zatonął s/y "Polaris"; jeden z członków załogi poniósł śmierć.
niedziela, 25 września 1983
Przy wejściu do Górek Wschodnich rozbił się s/y "Cefeusz"; śmierć poniosło 5 żeglarzy.
niedziela, 25 września 1966
Urodził się Horatio Nelson, admirał brytyjski, m.in. zwycięsca bitwy pod Trafalgarem.
poniedziałek, 25 września 1758
Rusza II wyprawa Krzysztofa Kolumba.
środa, 25 września 1492