TYP: a1

Dar Pomorza: 90 lat w polskich rękach

środa, 5 czerwca 2019
Informacja prasowa

Rok 2019 to dla statku-muzeum „Dar Pomorza” czas pięknych rocznic, jak np. 110 lat od położenia stępki pod budowę żaglowca. W tym roku świętujemy także 90-lecie zakupu „Białej Fregaty” przez Polskę. W związku z tym, 6 czerwca o godzinie 10.00 zapraszamy do Gdyni na pokład statku-muzeum na sesję popularnonaukową, którą nasze Muzeum przygotowało wraz z Towarzystwem Przyjaciół Daru Pomorza.

W 1929 roku niemiecki żaglowiec „Prinzess Eitel Friedrich”  został zakupiony przez Polski Komitet Floty Narodowej za 7 tys. funtów szterlingów. Transakcja była możliwa dzięki składkom, jakie zostały zebrane wśród społeczeństwa Pomorza, a dla upamiętnienia tego wkładu żaglowiec ochrzczono imieniem pod którym znamy go do dziś. – „Dar Pomorza” to ikona Gdyni, statek-symbol, ale jak wszystkie symbole ma też swoją „drugą”, mniej popularną historię - zaznacza dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych – Na przykład to, że nie wszystkie środki finansowe na zakup żaglowca pochodziły z dobrowolnej zbiórki. Znaczną ich część stanowiły też dotacje, pożyczki i podatki. Między innymi o tych, mniej znanych okolicznościach zakupu „Białej Fregaty”, będą mówić prelegenci, którzy wystąpią podczas sesji popularnonaukowej zorganizowanej przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku na pokładzie „Daru Pomorza”.      

 

Sesja rozpocznie się w Gdyni, 6 czerwca 2019 r. o godzinie 10:00 na pokładzie statku-muzeum „Dar Pomorza”.

 

Referaty:

"Problematyka statków-muzeów i projekt europejskiej ścieżki tematycznej" - dr Robert Domżał, Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

"Zbiórka funduszy i zakup Daru Pomorza" - Marek Twardowski, Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

"Społeczeństwo Torunia w akcji zbierania funduszy na zakup Daru Pomorza" - kpt. Benedykt Bohdan Grabowski, Toruńskie Towarzystwo Tradycji Morskich.

"Inne zbiórki funduszy na zakup statków i okrętów w Polsce" - Aleksander Gosk, Zastępca Dyrektora Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni

Tagi: Dar Pomorza
TYP: a3
0 0
Komentarze