TYP: a1

Coraz bliżej do zlotu Baltic Sail Gdańsk 2010

środa, 30 czerwca 2010
Paulina Wilk

Im bliżej do Baltic Sail Gdańsk, tym więcej organizatorzy zdradzają szczegółów dotyczących tegorocznej edycji zlotu. Na stronie można już kupić bilety na rejsy żaglowcami. Znamy też stawkę o jaką walczyć będą uczestnicy głównego wyścigu.


baltic sailNajwiększy zlot żaglowców w Polsce odbędzie się między 8 a 11 lipca tego roku w Gdańsku. Organizatorzy planują wiele atrakcji zarówno dla żeglarzy przypływających licznie do Gdańskiej Mariny, jak i dla mieszkańców oraz turystów odwiedzających miasto. Do Gdańska spłyną z całej Europy żaglowce, na których będzie można wypłynąć w kilkugodzinny rejs po wodach Gdańska i Zatoce. Na stronie www.balticsail.pl można już rezerwować i kupować bilety na rejsy. Ilość miejsc jest ograniczona, więc warto się pospieszyć.


Wiadomo też już, o co będą walczyć załogi stające do sobotniego wyścigu – stawką jest przechodni Bursztynowy Puchar Baltic Sail Gdańsk 2010. Na linii startu znajdującej się na wysokości molo w Brzeźnie staną jachty morskie i kabinowe biorące udział w regatach Nord Cup 2010 oraz wszystkie jednostki, które przypłyną na zlot Baltic Sail. Wręczenie Bursztynowego Pucharu odbędzie się w trakcie wieczornego koncertu na scenie głównej Długiego Targu. Uczestnicy będą płynąć wzdłuż wybrzeża, więc będzie można oglądać ich zmagania z lądu. Szczęśliwcy, którzy wygrają bilety na Vip Rejs z udziałem Mateusza Kusznierewicza będą mogli kibicować im z pokładu Baltic Beauty i słuchać komentarza „na żywo” Mistrza Olimpijskiego.


„Mamy ambicje, by tegoroczny zlot był rekordowy pod względem liczby odwiedzających – mówi Komandor Zlotu Mateusz Kusznierewicz – Dlatego poza zapewnieniem naszym gościom szeregu atrakcji i ciekawych propozycji spędzenia czasu podczas zlotu zadbaliśmy tez o odpowiednie wypromowanie imprezy w mediach. Mamy nadzieję, że zaproszenie na Baltic Sail Gdańsk dotrze za ich pośrednictwem do wszystkich, którzy szukają ciekawych propozycji na wakacje."


Do gdańskiej mariny, najpiękniej położonej przystani jachtowej w Europie, przypłyną w lipcu żaglowce z portów Szwecji, Rosji, Norwegii i Polski na których pokładzie każdy odwiedzający będzie mógł wypłynąć w rejs po kanale portowym i wodach Zatoki Gdańskiej. 


Dla mniej „morskich” wilków przewidziane są atrakcje na lądzie: kolejna edycja bardzo lubianego festiwalu Szanty pod Żurawiem, kolorowa parada żeglarzy i wiele innych ciekawych imprez towarzyszących Baltic Sail Gdańsk. W ten weekend nie będzie się można w Gdańsku nudzić. 


Organizatorem zlotu jest Fundacja Gdańska, patronuje mu Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz a, jako Komandor Zlotu, ster wydarzenia przejął Mateusz Kusznierewicz. Jako sponsor tegoroczny zlot wesprze firma VB Leasing. W ramach Baltic Sail Gdańsk, poza zlotem żaglowców, odbędą się również regaty Nord Cup oraz wyjątkowy festiwal szantowy – „Szanty pod Żurawiem”.

 

Zlot Baltic Sail

Baltic Sail to międzynarodowe porozumienie podpisane przez największe miasta rejonu Morza Bałtyckiego zainicjowane przez Rostok w 1991. Celem i założeniem pomysłodawców jest promowanie morskiego dziedzictwa europejskiego regionu Morza Bałtyckiego oraz wspieranie tradycyjnej żeglugi bałtyckiej od portu do portu. Obecnie do Baltic Sail należą: Gävle, Kłajpeda, Gdańsk, Rostock, Karlskrona, Halmstad, Fahrhafen, Saasnitz, Lubeka – Tavemünde i Świnoujście.

Baltic Sail Gdańsk

Idea organizowania zlotów żaglowców w Gdańsku powstała wraz z oddaniem do użytku przystani jachtowej w centrum miasta. Pierwszy zlot odbył się w 1997 roku z okazji 1000-lecia Gdańska i spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców i turystów. Władze Miasta zachęcone sukcesem tego wydarzenia podjęły starania o przyjęcie w Gdańsku Regat Wielkich Żaglowców. Patronat nad imprezą obejmuje Prezydent Gdańska i, jako Komandor zlotu, Mateusz Kusznierewicz. W tym roku zlot odbędzie się po raz czternasty, a towarzyszyć mu będą m.in. parada żaglowców na Motławie, festiwal Szanty pod Żurawiem, parada żeglarzy oraz kolejna edycja regat Nord Cup. Zapraszamy na stronę www.balticsail.pl. 


źródło: www.balticsail.pl

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 3 December

W Berdyczowie urodził się Józef Korzeniowski, pisarz marynista, znany później jako Joseph Conrad; jako młody człowiek wyemigrował do Anglii, gdzie zaciągnął się na statek. Po latach służby na morzu osiadł w południowej Anglii, gdzie zmarł w 1925 r.
czwartek, 3 grudnia 1857