TYP: a1

Catamaran Cup 2018

wtorek, 29 maja 2018
Informacja prasowa

Przygotowania do wielkiego wydarzenia, jakie będzie miało miejsce już niedługo na Jeziorze Turawskim, mają się ku końcowi. 9-10 czerwca tego roku odbędą się Międzynarodowe Mistrzostwa Polski Katamaranów TOPCAT Catamaran CUP 2018 Turawa. Ze względu na to, iż są to zawody wysoko punktowane w Pucharze Europy światowej organizacji ITCA (International Topcat Class Association), swój przyjazd zapowiedzieli czołowi zawodnicy z tego rankingu. Będą więc to regaty, na których zobaczyć można będzie zawodników nie tylko z Polski.

Na Jeziorze Turawskim będą mogły się ścigać również katamarany innych klas. Przygotowano klasę Katamaran OPEN z przelicznikiem TEXEL, w której będzie mógł wystartować każdy posiadacz dwukadłubowca. Wyniki z tej konkurencji zaliczane będą również w Pucharze Polski Południowej Katamaranów, który to przyciąga zawodników nie tylko z tego regionu kraju.

Zawodnicy na wodzie, większość kibiców na lądzie, tak to najczęściej wygląda. Lornetki przechodzące z rąk do rąk… Dla tych właśnie widzów organizatorzy przewidzieli wiele atrakcji. Dla bliższego kontaktu z regatami przewidziano możliwość oglądania zawodników z pokładu dezety. Będzie można zobaczyć, poczuć tą wspaniałą rywalizację z innej perspektywy. W miarę możliwości organizatorzy udostępnią dla gości również motorówki. Taki rejs można będzie również wygrać biorąc udział w licznych konkursach, które będą się odbywały na plaży. Gry zabawy zręcznościowe dla dzieci, jak i dla dorosłych nie pozwolą się nikomu nudzić. Można będzie również zobaczyć pokazy strażaków z jednostki Ratownictwa Wodnego. Oczywiście nie zabraknie szant.

 

O tych, którzy nie będą mogli mimo wszystko przybyć do Turawy, organizatorzy również pomyśleli. Online będzie można będzie obejrzeć Mistrzostwa Polski Katamaranów TOPCAT dzięki kamerom usytuowanym na brzegu, ale również na jednostkach pływających, jak i na dronie.

Przypominamy, iż w zeszłym roku ponownie na najwyższym podium w mistrzostwach Polski w klasie K2 stanął Marian Tobys wraz z córką Agatą Tobys. Należy tu nadmienić, iż ten pierwszy ze względu na niespodziewaną chorobę stracił nogę. Po wielomiesięcznej walce Marian Tobys, wielokrotny Mistrz Polski, Wicemistrz Europy, znowu zaczął żeglować. Pierwszy raz po amputacji wsiadł na katamaran w zeszłym roku, właśnie w Turawie podczas szkolenia organizowanego przez TOPCAT Team Polska. Trzymamy kciuki, mamy nadzieję, że nasz aktualny Mistrz Polski pokaże się z jak najlepszej strony.

Na liście startowej pojawiła się już Uta Eyck, wiceprezydent światowej organizacji ITCA, która nie odwiedzała naszego kraju przez kilka ostatnich lat.

 

 

Tagi: katamaran, regaty
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 15 July

W wieku 86 lat zmarł Zenon Gralak, żeglarz, działacz Pomorskiego Związku Żeglarskiego, dziennikarz i publicysta morski oraz współtwórca nagrody „Rejs Roku”
środa, 15 lipca 1410
Z Port Huron (USA) na Jeziorze Huron wyruszył jacht "Gemini" biorąc udział w regatach Millennium 600 organizowanych wspólnie przez Bayview Yacht Club i Chicago Yacht Club z okazji stulecia regat Chicago Mac. Trasa liczyła 600 mil i prowadziła przez jezior
sobota, 15 lipca 2000
Zmarła Kpt. Teresa Dudzic-Zając; już w 1946 roku była zawodniczką i działaczką Akademickiego Związku Morskiego we Wrocławiu, potem wieloletnim członkiem kadry narodowej, później została trenerem i sędzią.
poniedziałek, 15 lipca 2002
Umiera Bogdan Dacko, który jako pierwszy po wojnie przepłynął Atlantyk na s/y "Hermes".
niedziela, 15 lipca 1990
Urodziła się Kapitan Krystyna Chojnowska-Liskiewicz, która na s/y "Mazurek" jako pierwsza kobieta na świecie odbyła samotny kobiecy rejs dookoła świata.
środa, 15 lipca 1936
W Gdyni odbył się chrzest żaglowca "Zawisza Czarny", jednostki przeznaczonej dla harcerzy, zbudowanej na bazie lugotrawlera "Cietrzew", który wcześniej został wycofany z eksploatacji.
piątek, 15 lipca 1960
Odbyła się kolejna edycja regat o Puchar Ameryki; kolejny raz wygrała załoga amerykańskiego jachtu - obrońcy pucharu "Resolute" z Kpt. Charlesem Adamsem.
czwartek, 15 lipca 1920