TYP: a1

Bryg "Fryderyk Chopin" zakończy misję

czwartek, 16 września 2010
Paulina Wilk

Fryderyk Chopin

19 września do gdyńskiego portu zawinie żaglowiec „Fryderyk Chopin”. Jednostka kończy trzymiesięczny, historyczny rejs promujący Polskę w największych miastach portowych Europy.


„Fryderyk Chopin” w honorowej eskorcie jachtów powinien pojawić się u wejścia do gdyńskiego portu około godziny 14.00. Na Molo Południowym, przy którym zacumuje, usytuowana zostanie scena. O godz. 18.30 odbędzie się na niej uroczyste przywitanie uczestników i załogi rejsu połączone z opowieściami i ciekawostkami z rejsu. W programie wydarzenia przewidziano także tegoroczne obchody Światowego Dnia Turystyki w Polsce.

W czasie swojej trzymiesięcznej podróży po Europie największy na świecie bryg - „Fryderyk Chopin” zawinął do portów w Szwecji, Danii, Niemczech, Holandii, Belgii, Francji i Wielkiej Brytanii. W każdym z portów odbywały się duże 2 -3 dniowe wydarzenia, które w ciekawy sposób przybliżały historię i kulturę naszego kraju. Organizatorzy zaplanowali między innymi takie atrakcje jak uniwersytet polowy, nauka poloneza, malowanie fortepianów, degustacje regionalnych potraw, balet na rejach, pokazy sztucznych ogni i spektakle multimedialne. Poza imprezami o charakterze kulturalno-rozrywkowym, zawinięciu do poszczególnych portów towarzyszyły spotkania z przedstawicielami lokalnych władz i zarządów odwiedzanych portów, zagranicznej branży turystycznej, środowisk opiniotwórczych oraz mediów.

W skład załogi brygu weszli wytrawni żeglarze, a także studenci. W europejską podróż na pokładzie Chopina wyruszyło też dwoje Ambasadorów Polskiej Turystyki - Lidia Piechota i Adam Hałaj. Kapitanem rejsu był znany szczeciński żeglarz Andrzej Mendygrał.

Obchody Wielkiego Finału Chopin the Course odbywać się będą w gdyńskim śródmieściu, w tym na Skwerze Kościuszki i Placu Grunwaldzkim. W programie imprezy nie brakować będzie atrakcji, takich jak: malowanie fortepianów, kiermasz sztuki, degustacje, wystawa fotograficzna z rejsu żaglowca i liczne koncerty. W obchodach brać będzie udział sam Chopin – w postaci przebranych za niego młodych ludzi.

Rejs żaglowca to część większego projektu pod nazwą „Promujmy Polskę Razem”, którego celem jest budowa wizerunku Polski za granicą oraz rozwój usług turystycznych w kraju. Projekt trwać będzie 2,5 roku i zakończy się w roku organizacji mistrzostw Euro 2012 w Polsce.
Więcej na www.chopinwgdyni.pl
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 January

Joseph Conrad kończy służbę na morzu zejściem ze statku "Adowa", aby potem zająć się pisaniem książek o tematyce marynistycznej.
czwartek, 18 stycznia 1894