TYP: a1

ANWIL CUP 2013

wtorek, 11 czerwca 2013
Informacja prasowa
YACHT CLUB ANWIL ma przyjemność zaprosić żeglarki i żeglarzy po raz piętnasty do gościnnej Mariny Zarzeczewo na kolejne żeglarskie wyzwanie sezonu, do zmagań na niewątpliwie atrakcyjnym nautycznie Jeziorze Włocławskim o puchar ANWILU S.A. w klasach T-1, T-2, T-3, MICRO, ŻAGLE 500 i OMEGA Standard.

Historia regat ANWIL CUP w pigułce


Regaty ANWIL CUP są jedną z eliminacji Pucharu Polski Jachtów Kabinowych (PPJK) rozgrywanego na różnych akwenach całej Polski od roku 1996. W sezonie odbywa się 14-16 imprez regatowych podczas których zawodnicy gromadzą punkty (i nagrody lokalne). Zawodnicy z największą ilością punktów w danej klasie kwalifikują się do Finału.

ANWIL CUP po raz pierwszy rozegrany został na wodach Zalewu Włocławskiego w roku 1999. Regaty odbyły się w roku jubileuszu 75-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego. Wystartowało w nich 45 załóg, wśród nich 6 byłych Mistrzów Świata w różnych klasach, olimpijczycy: m.in. Zbigniew Kania, Leon Wróbel, czy Piotr Burczyński. W późniejszych edycjach na starcie widzieliśmy takich zawodników jak Romuald Knasiecki, Roman Paszke czy Karol Jabłoński.

W 2002 roku Yacht Club ANWIL zdobył jako pierwszy klub w Polsce prestiżowe wyróżnienie miesięcznika „ŻAGLE” „Regaty Roku” – za najlepiej zorganizowane regaty całego cyklu PPJK. Laur ten trafiał do YCA jeszcze dwukrotnie, w latach 2008 i 2009. Tym samym YACHT CLUB ANWIL jest jedynym klubem w Polsce, który otrzymał to wyróżnienie trzykrotnie.

W roku 2003 (od piątej edycji) regaty ANWIL CUP zyskały status Długodystansowych Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych. Od tego też roku (2003) jeden z wyścigów w trakcie regat poświęcony jest pamięci Jerzego Fijki – statuetkę memoriałową otrzymuje sternik zwycięskiej załogi.

Jerzy Fijka był wieloletnim Sekretarzem Redakcji, a następnie Redaktorem Naczelnym miesięcznika „ŻAGLE”. To on był pomysłodawcą rozgrywania Długodystansowych Mistrzostw Polski Jachtów Kabinowych na Jeziorze Włocławskim.

Rekordowym, pod względem ilości startujących jachtów (załóg) był rok 2009, kiedy to na starcie regat stanęło równe 100 jachtów. Niewiele mniej było w roku 2006 – 97 a w 2005 – 90 załóg.

Ideą rozgrywania regat w cyklu PPJK jest ożywienie sportowe i turystyczne w zakresie uprawiania żeglarstwa różnych akwenów w Polsce (nie tylko Wielkich Jezior Mazurskich czy Zalewu Zegrzyńskiego). Stąd regaty PPJK odbywają się w tak odległych od siebie miejscach jak: Zalew Siemianówka na obrzeżach Puszczy Białowieskiej, na Zalewie Solińskim, na jeziorze Powidzkim w Wielkopolsce, czy Zalewie Koronowskim.

Organizowany przez YCA ANWIL CUP jest doskonałą formą promocji turystycznych i nautycznych walorów Jeziora Włocławskiego, ale też promocją sponsora głównego i tytularnego regat ANWILU S.A.
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 May

Wyruszył w rejs Willy de Roos na stalowym keczu "Williwaw"; przekroczył północny krąg polarny, żeglował wzdłuż zachodniego brzegu Grenlandii, przeszedł Przejście Północno-Zachodnie i dookoła Alaski, dotarł do Vancouver w Kanadzie.
sobota, 21 maja 1977
W Warszawie zmarł Leonid Teliga, pierwszy polski samotny żeglarz, który w okresie powojennym opłynął kulę ziemską na jachcie "Opty".
piątek, 21 maja 1971
Na jachcie "Tilikum", przebudowanym kanoe z cedrowego drzewa, w okołoziemski rejs wypłynął John C. Voss.
wtorek, 21 maja 1901
W suchym doku w Greenwich, w trakcie remontu częściowo spłonął kliper "Cutty Sark".
poniedziałek, 21 maja 2007