TYP: a1

Aleksander Arian liderem ME klasy Laser Radial, młodzi też w czołówce

środa, 22 maja 2019
Maciej Frąckiewicz / materiały prasowe PZŻ

Aleksander Arian został liderem, a Marcin Rudawski awansował na czwartą pozycję podczas mistrzostw Europy w klasie Laser Radial w Porto. Z kolei Przemysław Machowski jest trzeci, a Dominika Raszka piąta po 2. dniu zmagań w MEJ klasy Laser 4.7 w Hyeres.


[t][/t] [s]Fot. Laser Europeans Porto 2019 / Neuza Aires Pereira[/s]

Pogoda pozwoliła na przeprowadzenie wszystkich zaplanowanych wyścigów podczas drugiego dnia mistrzostw Europy seniorów w klasach Laser Standard, Laser Radial kobiet i mężczyzn w Porto oraz mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser 4.7 w Hyeres na południu Francji. Obie imprezy mają formułę otwartą więc mogą startować w nich zawodnicy spoza Europy.

Dobrą dyspozycję w klasie Laser Radial utrzymał czwarty przed rokiem Aleksander Arian (UKS Sailing Team Rzeszów), który we wtorek był trzeci oraz czwarty i przesunął się z pozycji drugiej na pierwszą, zostając liderem regat. Z kolei lepszy od pierwszego dzień miał tym razem brązowy medalista poprzednich mistrzostw, Marcin Rudawski (MKS Dwójka Warszawa) i po tym jak zajął miejsca pierwsze oraz szóste, zamienił lokatę ósmą na czwartą. Na dziewiętnastej pozycji (dwudziestej ogólnie) znajduje się Piotr Malinowski z MOS SSW Iława (miejsca 16. i 12.), a dwudziesty czwarty (dwudziesty piąty ogólnie) jest Michał Krasodomski z AZS AWFiS Gdańsk (miejsca 6. i 19.).

 

W kategorii kobiet duży awans zanotowała mistrzyni Polski Agata Barwińska (MOS SSW Iława), która w pierwszym wyścigu zajęła miejsce piąte, a w drugim dziesiąte i przesunęła się z pozycji trzydziestej dziewiątej na czternastą (dwudziestą pierwszą ogólnie). Natomiast dwudziesta piąta (trzydziesta czwarta ogólnie) jest Magdalena Kwaśna (ChKŻ Chojnice), po tym jak wpływała na metę szesnasta i dwudziesta. Sześćdziesiąte pierwsze miejsce (siedemdziesiąte siódme ogólnie) zajmuje Anna Brzozowska z CŻ Szczecin (miejsca 30. i 39.), a siedemdziesiąta (dziewięćdziesiąta pierwsza ogólnie) jest Wiktoria Gołębiowska z MOS SSW Iława (miejsce 45. i DNC-nie wystartowała). Dzięki dwóm wygranym wyścigom nową liderką została brązowa medalistka zeszłorocznych mistrzostw świata, a także igrzysk w Rio de Janeiro, Dunka Anne-Marie Rindom.

 

W klasie Laser Satandard Jakub Rodziewicz (SEJK Pogoni Szczecin) mijał linię mety dwunasty oraz dwudziesty pierwszy w swojej grupie i awansował z pozycji pięćdziesiątej siódmej na dwudziestą ósmą (czterdziestą drugą ogólnie). Lokatę pięćdziesiątą czwartą na trzydziestą drugą (czterdziestą szóstą ogólnie) zamienił natomiast Filip Ciszkiewicz z MKŻ Arki Gdynia (miejsca 15. i 15.), a pięćdziesiąty trzeci (siedemdziesiąty piąty ogólnie) jest Tadeusz Kubiak z SEJK Pogoni Szczecin (miejsca 21. i 17.). Na prowadzenie wysunął się Australijczyk Luke Elliott (miejsca 1. i 3.), a najlepszy z Europejczyków jest Fin Karl Tapper (miejsca 2. i 1.), który w ogólnej klasyfikacji jest drugi.

Z kolei bardzo dobrze poradzili nasi młodzi żeglarze podczas drugiego dnia mistrzostw Europy juniorów w klasie Laser 4.7 w Hyeres. Z pozycji ósmej na trzecią awansował Przemysław Machowski (MKS Dwójka Warszawa), który wpływał na metę piąty oraz pierwszy, a z szesnastej aż na piątą przesunęła się jego klubowa koleżanka Dominika Raszka, po tym jak była we wtorek pierwsza oraz czwarta. Tutaj prowadzą Holender Paul Hameeteman oraz Włoszka Alessia Palanti.

Kolejne wyścigi zaplanowane są na środę 22 maja. Regaty potrwają do soboty.

 

Tagi: regaty, Aleksander Arian
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 6 December

Zginął z rąk amazońskich piratów sir Peter Blake, niezwykły żeglarz, podróżnik i ekolog. Był jednym żeglarzem, który brał udział w pierwszych pięciu edycjach regat Whitbread (w latach 1989-1990 na jachcie "Steinlager" zwyciężył we wszystkich sześciu etapa
czwartek, 6 grudnia 2001
Krzysztof Kolumb podczas swej pierwszej ekspedycji odkrył Haiti; dwa tygodnie później "Santa Maria" weszła na mieliznę i statek uznano za stracony.
piątek, 6 grudnia 1492