TYP: a1

Agnieszka Skrzypulec triumfuje w Sopocie!

poniedziałek, 20 czerwca 2022
Informacja prasowa

Pierwsze Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet przeszły do historii. W dniach 18-19 czerwca na wodach wokół sopockiego molo kibice mogli podziwiać najlepsze polskie żeglarki. Regaty zakończyły się bez niespodzianki – zwycięstwem załogi wicemistrzyni olimpijskiej Agnieszki Skrzypulec, ale za ich plecami 4 kolejne utytułowane załogi walczyły do ostatniego wyścigu o miejsca na podium pierwszych regat w projekcie Women On Water.


Organizatorzy zdecydowali się na przeprowadzenie regat w dynamicznym i ciekawym dla kibiców formacie ligowym. Lista startowa lśniła od wielkich nazwisk, a liczbę tytułów mistrzowskich długo można by liczyć. Eksperci i komentatorzy byli zgodni co do tego, że faworytką Mistrzostw będzie Agnieszka Skrzypulec, srebrna medalistka ostatnich Igrzysk Olimpijskich, która w swojej załodze zebrała kolejne mocne zawodniczki Magdalenę Kwaśną, Hannę Dzik i Annę Brzozowską.


Pierwszy dzień regat przywitał zawodniczki kręcącym zachodnim wiatrem. Na trudnej trasie faworytki zaczęły od przeplatania zwycięstw i słabszych wyścigów. Na prowadzenie po pierwszej części dnia wyszła załoga Katarzyny Barabasz, zawodniczki z dużym doświadczeniem ligowym i meczowym. Znakomitą serię trzech zwycięstw z rzędu zanotowała załoga Aleksandry Melzackiej. Bardzo dobrze regaty rozpoczęła też załoga Julii Szmit, reprezentująca barwy Sztorm Grupy. W drugiej połowie dnia Agnieszka Skrzypulec ustabilizowała formę. Nie wypadając poza trójkę w ostatnich sześciu wyścigach dnia ustawiła swoją załogę na prowadzeniu.
W niedzielę Sopot pokazał swoje prawdziwe oblicze. Załogi musiały wykazać się świetnym dopasowaniem do zmiennych warunków rozpoczynając pierwsze wyścigi w słabym wietrze i na płaskiej wodzie, a kończąc ostatnie przy 20 węzłach wiatru z kierunku Helu i sporej fali. Początkowo przebłyski zanotowały załogi Gabrieli Czapskiej i Barbary Mrozowicz, ale najlepszą załogą drugiego dnia okazała się załoga Rockstars Racing prowadzona przez olimpijkę z Londynu Annę Weinzieher.


Dwa wygrane wyścigi i nie wypadnięcie poza czwórkę pozwoliło im dołączyć do walki o medale. Przed ostatnim 24-tym wyścigiem było wiadomo, że Agnieszka Skrzypulec wraz z załogą, dzięki bardzo równemu pływaniu, zagwarantowała sobie zwycięstwo. Za jej plecami o pozostałe dwa medale do ostatniego wyścigu walczyły załogi Katarzyny Barabasz, Aleksandry Melzackiej, Julii Szmit i Anny Weinzieher. Załoga Sztorm Grupy wygrała ostatni wyścig, ale to nie było wystarczające, żeby wspiąć się na podium. Slava Racing Katarzyny Barabasz cieszyła się ze srebrnych medali, a Rockstars Racing Anny Weinzieher z brązowych.


Wyniki Żeglarskich Mistrzostw Kobiet – Women On Water
1. Skrzypulec, Kwaśna, Dzik, Brzozowska – 52 pkt
2. Barabasz, Łoboda, Gwiazda, Maciuszko – 70 pkt
3. Weinzieher, Gołębiowska, Rajchert, Placzke – 70 pkt
4. Szmit, Łapińska, Oleksiuk, Fidecka – 71 pkt
5. Melzacka, Goralska, Romaniuk, Bartosiewicz – 72 pkt

MT Partners Kamila i Maciej Cylupa s.j.
Ul. Lompy 3/2, 71-669 Szczecin
info@ligazeglarska.pl , www.ligazeglarska.pl
6. Remizowicz, Groth, Ruwińska, Łobasiuk – 84 pkt
7. Czapska, May-Niezabitowska, Korszoń, Sobczak – 90 pkt
8. Barwińska, Mrózek-Gliszczyńska, Sołtaniuk, Barwińska-Urbowska – 92 pkt
9. Bronicka, Brzóska-Murach, Szmul, Cieśla – 94 pkt
10. Mrozowicz, Harc, Gill, Zakrzewska – 97 pkt
11. Feret, Bunar, Smela, Węgrzyniak – 139 pkt
12. Żeberska-Kowalska, Kostrzewska, Ryszczyńska, Kamińska-Skrzypczak – 157 pkt

Tagi: regaty, Żeglarskie Mistrzostwa Kobiet
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 27 June

Karol Jabłoński podpisuje kontrakt z niemieckim zespołem na prowadzenie ekipy niemieckiej w 33. edycji Pucharu Ameryki.
środa, 27 czerwca 2007
Zakończył II regaty OSTAR Kpt. K. Jaworski na s/y "Spaniel II", zwycięzca w punktacji jachtów jednokadłubowych i szósty w klasyfikacji generalnej.
piątek, 27 czerwca 1980
Urodził się Adam Jasser, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, założyciel kilku klubów żeglarskich, inicjator powołania "Bractwa Żelaznej Szekli", magazynu telewizyjnego "Messa", "Mazurskiej Operacji Żagiel", "Szkoły pod Żaglami" i wielu innych przedsięwzięć
niedziela, 27 czerwca 1937
Joshua Slocum na s/y "Spray" zamyka w Newport wokółziemską pętlę; był to pierwszy w historii żeglarstwa samotny rejs dookoła świata.
poniedziałek, 27 czerwca 1898