TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Riwiera Francuska nie tylko dla bogaczy

wtorek, 30 listopada 1999
Monika Frenkiel

Anglicy mówią o tym regionie Riwiera Francuska (choć zaliczają do niej także część włoską wybrzeża). Sami Francuzi wola nazwę Lazurowe Wybrzeże (fr. Côte d’Azur), której jako pierwszy użył francuski pisarz Stéphen Liégeard w 1887 roku (wydał nawet książkę pod tym tytułem).

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Tą nazwą jest określany odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego w Prowansji, rozciągający się od miejscowości Cassis na zachodzie (na wschód od Marsylii), aż po granicę włoską. To największy region turystyczny Francji, odwiedzany przez około 10 milionów turystów rocznie. I to odwiedzany już od dłuższej chwili, bowiem początki turystyki w tym obszarze sięgają początków XIX wieku. Zimą wtedy przyjeżdżali tu bogaci Francuzi i Anglicy. Podczas okresu międzywojennego turyści pojawiali się także coraz częściej w lecie. Po II wojnie światowej z kolei na całym wybrzeżu powstała intensywna zabudowa dla celów ypoczynkowych: hotele, mariny, kąpieliska i kasyna.

Riwiera kojarzy nam się z blichtrem i bogactwem. Nic dziwnego – tutaj znajdują się takie ośrodki jak słynne filmowe Cannes, Saint-Tropez czy Monako. Oczywiście interesujących miejsc jest tu znacznie więcej. Np. Nicea, miasto artystów, galerii sztuki, muzeów i znakomitych restauracji czy marynarskie miasto – Marsylia, ze zjawiskową bazyliką Notre Dame de la Garde i supernowoczesnym Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej, które powstało przy okazji wyboru Marsylii na Europejską Stolicę Kultury w roku 2013. Muzeum powstało tuż przy wejściu do portu i zaprojektował je znany francuski architekt Rudy Ricciotti. Na uwagę zasługuje niezwykła elewacja budynku, przypominająca koronkowy welon.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Lazurowe wybrzeże działa na wyobraźnię. Dawniej przyjeżdżali tu artyści w poszukiwaniu natchnienia (van Gogh, Picasso, Gauguin), dziś to miejsce pełne milionerów i bogaczy. Ale też smaków i zapachów…warto wspomnieć chociażby, że tutejsze Grasse to światowe centrum produkcji naturalnych aromatów (stąd pochodzą np. jaśmin i róża używane w produkcji Chanel nr 5). Koniecznie trzeba więc odwiedzić jedną z działających tu od XVIII w. manufaktur: Fragonard, Galimard lub Molinard.

Na Lazurowym Wybrzeżu znajdziemy też trochę polskich akcentów. Np. Muzeum Gombrowicza w Vence – otwarto je w 2017 roku w mieszkaniu zajmowanym przez pisarza w latach 1964-69.

 

PROMOCJA

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Riwierze Francuskiej (Cogolin, Antibes, Tulon, Marsylia, Saint Mandrier sur Mer, Port Grimaud, Saint Raphael, Bormes les Mimosas, Port Pin Rolland, Hyeres, Nicea, Cannes, Saint Tropez), podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Promocja obowiązuje przy zgłoszeniu od 19.05.2018 do 26.05.2018. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl

 

Oceanis 55
Data: 2018-09-01
Okres: 7 dni
Bormes les Mimosas
Koje: 10
Kabiny: 5
6451 €
Rabat 28%
4644 €

Bavaria 45
Data: 2018-09-22
Okres: 7 dni
Bormes les Mimosas
Koje: 8 + 1
Kabiny: 4
2241 €
Rabat 28%
1613 €

Bavaria 50
Data: 2018-09-22
Okres: 7 dni
Bormes les Mimosas
Koje: 10
Kabiny: 5
3114 €
Rabat 28%
2242 €

 

Tagi: Lazurowe Wybrzeże, promocje, czartery jachtów, czarter jachtu, Riwiera Francuska, Cogolin, Antibes, Tulon, Marsylia, Saint Mandrier sur Mer, Port Grimaud, Saint Raphael, Bormes les Mimosas, Port Pin Rolland, Hyeres, Nicea, Cannes, Saint Tropez
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 16 October

Zmarł Bohdan Berggrün, twórca sekcji regatowej Jacht Klubu Stoczni Gdańskiej
poniedziałek, 16 października 2017
Wypłynął z Kołobrzegu s/y "Tropiciel" z Kpt. Ryszardem Wabikiem w rejs dookoła świata; powrót nastąpił po 20 miesiącach i 20 dniach żeglugi (05.07.1985 roku) po przebyciu 33 840 mil morskich, a trasa wiodła przez Karaiby, Panamę, Australię, Indie, Suez, G
wtorek, 16 października 1984
Odbył się XXVI PZŻ; prezesem został Andrzej Benesz, a sekretarzem generalnym Wiesław Rogala.
wtorek, 16 października 1973
Rozpoczęto regaty kolejnego Pucharu Ameryki; regaty ponownie wygrali Amerykanie, chociaż wyniki regat oprotestowali Anglicy. Dziś ocenia się, że regaty te były jednymi z najbardziej kontrowersyjnych w historii Pucharu.
sobota, 16 października 1971