TYP: a1

Z cyklu Gdzie na czarter jachtu: Riwiera Francuska nie tylko dla bogaczy

wtorek, 30 listopada 1999
Monika Frenkiel

Anglicy mówią o tym regionie Riwiera Francuska (choć zaliczają do niej także część włoską wybrzeża). Sami Francuzi wola nazwę Lazurowe Wybrzeże (fr. Côte d’Azur), której jako pierwszy użył francuski pisarz Stéphen Liégeard w 1887 roku (wydał nawet książkę pod tym tytułem).

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Tą nazwą jest określany odcinek wybrzeża Morza Śródziemnego w Prowansji, rozciągający się od miejscowości Cassis na zachodzie (na wschód od Marsylii), aż po granicę włoską. To największy region turystyczny Francji, odwiedzany przez około 10 milionów turystów rocznie. I to odwiedzany już od dłuższej chwili, bowiem początki turystyki w tym obszarze sięgają początków XIX wieku. Zimą wtedy przyjeżdżali tu bogaci Francuzi i Anglicy. Podczas okresu międzywojennego turyści pojawiali się także coraz częściej w lecie. Po II wojnie światowej z kolei na całym wybrzeżu powstała intensywna zabudowa dla celów ypoczynkowych: hotele, mariny, kąpieliska i kasyna.

Riwiera kojarzy nam się z blichtrem i bogactwem. Nic dziwnego – tutaj znajdują się takie ośrodki jak słynne filmowe Cannes, Saint-Tropez czy Monako. Oczywiście interesujących miejsc jest tu znacznie więcej. Np. Nicea, miasto artystów, galerii sztuki, muzeów i znakomitych restauracji czy marynarskie miasto – Marsylia, ze zjawiskową bazyliką Notre Dame de la Garde i supernowoczesnym Muzeum Cywilizacji Europejskiej i Śródziemnomorskiej, które powstało przy okazji wyboru Marsylii na Europejską Stolicę Kultury w roku 2013. Muzeum powstało tuż przy wejściu do portu i zaprojektował je znany francuski architekt Rudy Ricciotti. Na uwagę zasługuje niezwykła elewacja budynku, przypominająca koronkowy welon.

[t][/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Lazurowe wybrzeże działa na wyobraźnię. Dawniej przyjeżdżali tu artyści w poszukiwaniu natchnienia (van Gogh, Picasso, Gauguin), dziś to miejsce pełne milionerów i bogaczy. Ale też smaków i zapachów…warto wspomnieć chociażby, że tutejsze Grasse to światowe centrum produkcji naturalnych aromatów (stąd pochodzą np. jaśmin i róża używane w produkcji Chanel nr 5). Koniecznie trzeba więc odwiedzić jedną z działających tu od XVIII w. manufaktur: Fragonard, Galimard lub Molinard.

Na Lazurowym Wybrzeżu znajdziemy też trochę polskich akcentów. Np. Muzeum Gombrowicza w Vence – otwarto je w 2017 roku w mieszkaniu zajmowanym przez pisarza w latach 1964-69.

PROMOCJA

Jeśli interesuje Was czarter jachtu na Riwierze Francuskiej (Cogolin, Antibes, Tulon, Marsylia, Saint Mandrier sur Mer, Port Grimaud, Saint Raphael, Bormes les Mimosas, Port Pin Rolland, Hyeres, Nicea, Cannes, Saint Tropez), podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl

Promocja ważna o ile jednostka nadal będzie dostępna.

Oceanis 55
rocznik 2015
Data: 2020-09-05
Okres: 7 dni
Bormes les Mimosas
Koje: 10
Kabiny: 5
4812 €
Rabat 18%
3945 €

Bavaria 45 Cruiser
rocznik 2011
Data: 2020-09-19
Okres: 7 dni
Bormes les Mimosas
Koje: 8 + 1
Kabiny: 4
2658 €
Rabat 18%
2179 €

Lucia 40
rocznik 2019
Data: 2020-09-19
Okres: 7 dni
Bormes les Mimosas
Koje: 10
Kabiny: 4
3929 €
Rabat 18%
3221 €

Tagi: Lazurowe Wybrzeże, promocje, czartery jachtów, czarter jachtu, Riwiera Francuska, Cogolin, Antibes, Tulon, Marsylia, Saint Mandrier sur Mer, Port Grimaud, Saint Raphael, Bormes les Mimosas, Port Pin Rolland, Hyeres, Nicea, Cannes, Saint Tropez
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 5 March

Na wodach San Diego tonie "One Australia" Johna Bertranda stając się pierwszym jachtem zatopionym podczas regat o Puchar Ameryki.
niedziela, 5 marca 1995
Wodowanie w Bilbao szkunera "Juan Sebastian de Elcano".
sobota, 5 marca 1927
Urodził się Zdzisław Michalski, generał brygady, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej; pierwsze uprawnienia żeglarskie zdobył w oflagu, gdzie przebywał jako oficer kampanii wrześniowej. W latach 1964-1969 pływał jako zastępca kapitana na "Zawiszy Czarnym". W
wtorek, 5 marca 1912