TYP: a1

Wyspa Wielkanocna

niedziela, 5 kwietnia 2015
Jan Morys
Należąca do Chile Wyspa Wielkanocna, położona jest w południowej części Oceanu Spokojnego. Jest to jeden z najmłodszych, a także najbardziej odizolowanych, zamieszkałych obszarów świata. Zajmującą 163 km² powierzchnię wyspy, zamieszkuje 5035 mieszkańców. Stolicą Wyspy Wielkanocnej - a przy tym jedynym miastem na niej położonym - jest Hanga Roa.


fot. Rivi, Wikipedia

Wyspa Wielkanocna znana jest głównie z 887 ogromnych, kamiennych posągów, przedstawiających ludzkie głowy. Historia powstania Moai - bo tak nazywają je tubylcy - pozostaje niewyjaśnioną do dziś zagadką. Podobnie jest zresztą z datą zasiedlenia wyspy przez tubylców. Wiemy jedynie, że została ona odkryta w niedzielę wielkanocną, 5 kwietnia 1722 roku, przez Holendra Jacoba Roggeveena. Od tego czasu, Wyspa Wielkanocna stała się głównie źródłem niewolników. Proceder ten trwał do drugiej połowy XIX wieku, kiedy terytorium wyspy przyłączono do Chile. Obecnie, główny dochód Wyspy Wielkanocnej stanowi turystyka, która zapewnia jej mieszkańcom przychód w wysokości 15 milionów dolarów rocznie.

Do brzegów Wyspy Wielkanocnej przybija około 30 jachtów rocznie. Na zachodnim wybrzeżu wyspy znajduje się niewielki port Hanga Piko, jednak dostęp do niego jest trudny - zwłaszcza bez pomocy lokalnego pilota. Skorzystanie z jego usług kosztuje około 100 dolarów. W okresie od października do kwietnia, wokół wyspy panują wiatry południowo-wschodnie. W pozostałej części roku dominuje wiatr zachodni - przynosząc zimną, deszczową pogodę.
Tagi: Wyspa Wielkanocna
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 August

Z basenu jachtowego w Gdyni wyszła w rejs przebudowana szalupa statkowa "Chatka Puchatków", na której Jerzy Tarasiewicz i Janusz Misiewicz przepłynęli Altantyk (rejs zakończyli na Martynice 02.04.1959 r.)
piątek, 8 sierpnia 1958
Rozpoczął powojenną działalność Oddział Morski Yacht Klubu Polski; pracowali w nim m.in. Henryk Proszowski, Mieczysław Przewłocki, a na jego czele stanął kontradmirał Włodzimierz Steyer
środa, 8 sierpnia 1945
Na 35. milowej trasie odbyły się II regaty o Puchar Ameryki. Wśród startujących był także zwycięzca I regat, ale tym razem zajął 4. miejsce. W regatach zwyciężył amerykański "Magic"; puchar pozostał w Ameryce
poniedziałek, 8 sierpnia 1870