TYP: a1

Ruszyły zdjęcia do filmu o ORP Orzeł

środa, 12 czerwca 2019
Z mediów

Historia polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” od dawna rozpala wyobraźnię Polaków. Dzięki swojej brawurowej ucieczce z Tallina w czasie II wojny światowej, zatopieniu niemieckiego transportowca "Rio De Janeiro"…No i tajemniczemu zaginięciu oraz trwającym od wielu lat poszukiwaniom wraku. Wśród zafascynowanych znaleźli się i filmowcy i wszystko wskazuje na to, że historia „Orła” doczeka się spektakularnej produkcji.

[t][/t] [s]Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe[/s]

Tak, powstaje film o polskim okręcie podwodnym – jego producentem jest Jacek Bławut, zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za "Wirtualną wojnę" oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni za "Jeszcze nie wieczór". Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do głośnego filmu Agnieszki Holland "W ciemności", za który otrzymała m.in. nagrodę za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W rolach głównych zobaczymy m.in.: Tomasza Ziętka,  Antoniego Pawlickiego, Tomasza Schuchardta, Mateusza Kościukiewicza, Rafała Zawieruchę,, Adama Woronowicza i Filipa Pławiaka .

Jak czytamy w zapowiedziach, "Orzeł. Ostatni patrol" przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniej misji jednostki. Scenariusz oparto na znanych już faktach  i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów okrętu.

Przez ostatnie lata trwały przygotowania do stworzenia wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu. W trakcie przygotowań przeanalizowano całą dostępną dokumentację techniczną i konstrukcyjną polskiego okrętu podwodnego, a w prace zaangażowali się nie tylko historycy, ale i osoby, które służyły na bliźniaczym okręcie ORP "Sęp", dzięki czemu udało się zrekonstruować wnętrze okrętu. Aby umożliwić transport z Krakowa do studia filmowego pod Warszawą, scenografia powstawała w technologii modułowej. Poszczególne moduły były projektowane i wykonywane we fragmentach, transportowane, po czym ostatecznie montowane w studiu filmowym. Zastosowano także specjalnie zaprojektowaną i skonstruowaną platformę hydrauliczną, pierwszą tego typu w Polsce, która pozwoli na odwzorowanie zachowania okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych. Oczywiście nie zabraknie także zdjęć morskich - w zdjęciach na Bałtyku uczestniczą okręty podwodne 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.

Film zobaczymy w kinach w 2020 roku. Mamy nadzieję, że przebije popularnością „Polowanie na Czerwony Październik”, bo nasz „Orzeł” jest tego wart.

 

Tagi: ORP Orzeł, Jacek Bławut, film
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 2 March

Wręczono nagrody kolejnej edycji "Rejsu Roku": I nagrodę otrzymali kpt. Jacek Wacławski i kpt. Tadeusz Natanek.
piątek, 2 marca 2007
W Gdyni zmarła Teresa Remiszewska, w początkowym okresie swej kariery żeglarskiej szkoliła i prowadziła rejsy z żeglarzami z Krakowa, uznanie światka żeglarskiego zdobyła po starcie w regatach OSTAR 72 na jachcie "Komodor".
sobota, 2 marca 2002
W Marsylii kończy regaty (po oficjalnym zamknięciu linii mety) "Warta Polpharma" pod dowództwem Kapitana Romana Paszke.
piątek, 2 marca 2001
Na południowym Atlantyku podczas regat BOC zaginął Harry Mitchell żeglujący na jachcie "Horatio Hornblower", uczestnik okołoziemskich regat w 1986 r., uczestnik regat OSTAR w latach 1976, 1992.
czwartek, 2 marca 1995
W Auckland szwajcarski "Team Allighi" wygrywa 5:0 finał Pucharu Ameryki z "Team New Zealand".
niedziela, 2 marca 2003
Urodziła się Noami James, pierwsza kobieta, która opłynęła świat wokół trzech przylądków.
środa, 2 marca 1949
Urodził się Janusz Zbierajewski, znany polski żeglarz morski, kapitan wielu znaczących rejsów w historii polskiego żeglarstwa.
poniedziałek, 2 marca 1942