TYP: a1

Ruszyły zdjęcia do filmu o ORP Orzeł

środa, 12 czerwca 2019
Z mediów

Historia polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł” od dawna rozpala wyobraźnię Polaków. Dzięki swojej brawurowej ucieczce z Tallina w czasie II wojny światowej, zatopieniu niemieckiego transportowca "Rio De Janeiro"…No i tajemniczemu zaginięciu oraz trwającym od wielu lat poszukiwaniom wraku. Wśród zafascynowanych znaleźli się i filmowcy i wszystko wskazuje na to, że historia „Orła” doczeka się spektakularnej produkcji.

[t][/t] [s]Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe[/s]

Tak, powstaje film o polskim okręcie podwodnym – jego producentem jest Jacek Bławut, zdobywca Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za "Wirtualną wojnę" oraz Srebrnych Lwów na Festiwalu Filmowym w Gdyni za "Jeszcze nie wieczór". Autorką zdjęć jest Jolanta Dylewska, autorka zdjęć do głośnego filmu Agnieszki Holland "W ciemności", za który otrzymała m.in. nagrodę za najlepsze zdjęcia na Festiwalu Filmowym w Gdyni. W rolach głównych zobaczymy m.in.: Tomasza Ziętka,  Antoniego Pawlickiego, Tomasza Schuchardta, Mateusza Kościukiewicza, Rafała Zawieruchę,, Adama Woronowicza i Filipa Pławiaka .

Jak czytamy w zapowiedziach, "Orzeł. Ostatni patrol" przedstawia trzymającą w napięciu i owianą tajemnicą historię ostatniej misji jednostki. Scenariusz oparto na znanych już faktach  i zupełnie nowych dokumentach na temat możliwych losów okrętu.

Przez ostatnie lata trwały przygotowania do stworzenia wiernej rekonstrukcji wnętrza okrętu. W trakcie przygotowań przeanalizowano całą dostępną dokumentację techniczną i konstrukcyjną polskiego okrętu podwodnego, a w prace zaangażowali się nie tylko historycy, ale i osoby, które służyły na bliźniaczym okręcie ORP "Sęp", dzięki czemu udało się zrekonstruować wnętrze okrętu. Aby umożliwić transport z Krakowa do studia filmowego pod Warszawą, scenografia powstawała w technologii modułowej. Poszczególne moduły były projektowane i wykonywane we fragmentach, transportowane, po czym ostatecznie montowane w studiu filmowym. Zastosowano także specjalnie zaprojektowaną i skonstruowaną platformę hydrauliczną, pierwszą tego typu w Polsce, która pozwoli na odwzorowanie zachowania okrętu podczas wynurzeń, zanurzeń oraz w czasie wybuchów bomb głębinowych. Oczywiście nie zabraknie także zdjęć morskich - w zdjęciach na Bałtyku uczestniczą okręty podwodne 3. Flotylli Okrętów Marynarki Wojennej.

Film zobaczymy w kinach w 2020 roku. Mamy nadzieję, że przebije popularnością „Polowanie na Czerwony Październik”, bo nasz „Orzeł” jest tego wart.

 

Tagi: ORP Orzeł, Jacek Bławut, film
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 14 June

Zginął na morzu Kpt. Tadeusz Rożniewski.
wtorek, 14 czerwca 2005
W Rotterdamie odbywa się chrzest s/y "Łódka Bols".
sobota, 14 czerwca 2003
Z Gdańska wyrusza w rejs dookoła świata "Antica" Jerzego Wąsowicza.
niedziela, 14 czerwca 1998
Z portu Falmouth wyszedł w rejs mały kecz "Suahili" z Robinem Knox-Johnstonem na pokładzie; powrócił do tego samego portu 22.04.1969 r.; trasa rejsu wiodła dookoła świata z okrążeniem trzech przylądków: Horn, Leeuwin i Dobrej Nadziei.
piątek, 14 czerwca 1968