TYP: a1

Rusza Centrum Konserwacji Wraków Statków

czwartek, 23 czerwca 2016
Informacja CKWS
Od 2 lipca można będzie zwiedzać nowy obiekt Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, Centrum Konserwacji Wraków Statków wraz Magazynem Studyjnym w Tczewie.Innowacyjnym rozwiązaniem, zastosowanym w nowym oddziale, jest połączenie przestrzeni przeznaczonych do konserwacji zabytków z magazynem studyjnym czyli magazynem zbiorów, który jest przystosowany do zwiedzania. - Równie istotna jest zasada otwartości na zwiedzającego, wokół której zaprojektowany został budynek. Zwiedzający nie tylko będą oglądać unikatowe zbiory. Będą mogli uczestniczyć w życiu instytucji, obserwując przeprowadzane procesy konserwacji zabytków – podkreśla Szymon Kulas, zastępca dyrektora NMM i kierownik projektu budowy Centrum Konserwacji Wraków Statków.

Eksponaty w magazynie CKWS będą systematycznie uzupełniane. - Przygotowaliśmy pierwszy „zestaw” muzealiów – na przykład dłubankę z Senegalu, elementy konstrukcyjne odkrytego i badanego w Zatoce Gdańskiej przez naszych archeologów podwodnych wraka, zwanego "Miedziowcem", czy też przykłady kajaków z naszej kolekcji. Często zaprzyjaźnione instytucje poszukują eksponatów do wystaw, Magazyn Studyjny umożliwi pracownikom innych instytucji, zapoznanie się z naszymi zbiorami i dokonanie wyboru odpowiedniego eksponatu – tłumaczy dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzy Litwin.

Na ekspozycji w CKWS znalazły się także trzy zabytkowe jachty, które przez lata przechowywane były w magazynach Narodowego Muzeum Morskiego – "Opty", na którym Leonid Teliga jako pierwszy Polak samotnie okrążył ziemię, "Dal", który pod dowództwem Andrzeja Bohomolca w latach 1933-1934 wykonał pionierski rejs przez Atlantyk pod polska banderą oraz "Kumka IV" o wyjątkowej, spawanej konstrukcji. - Jacht "Dal" poddany został największym zabiegom konserwatorskim - opowiada Radosław Paternoga z Działu Historii Wychowania Morskiego NMM. - Przy "Kumka IV" i "Opty" nie trzeba było przeprowadzać aż tak dużych prac. Sprawdziliśmy stan poszycia, uzupełniliśmy brakujące elementy oraz przeprowadziliśmy ich konserwację.

W nowym oddziale NMM przygotowane zostały edukacyjne stanowiska interaktywne. Wykonane zostało również Wirtualne Muzeum Morskie – zestaw aplikacji na komputery stacjonarne i urządzenia mobilne, które wspomagać będą działania edukacyjne, prowadzone wspólnie z Muzeum Wisły – oddziału NMM w Tczewie.

Fundusze na inwestycję w 85 proc. pochodziły z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a w 15 proc. z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tagi: muzeum, wraki, wystawa
TYP: a3
0 0
Komentarze