TYP: a1

Rurociąg Polska-Ukraina – co my na to?

piątek, 16 września 2022
Hanka Ciężadło

Hmmm, jak na lato? Na razie nie przesadzajmy z entuzjazmem, ponieważ jest to dopiero propozycja i nie wiadomo jeszcze, co z niej wyjdzie. Krótko mówiąc, plan jest taki, by zbudować rurociąg prowadzący od granicy z Ukrainą do Gdańska. Będzie nim płynąć olej słonecznikowy, który przed wojną był eksportowany głównie z portów nad Morzem Czarnym. Po co nam to i jak można by na tym zarobić?

Kto to wymyślił?

Inicjatorem budowy takiej inwestycji jest strona ukraińska, która w obliczu zaistniałej sytuacji szuka nowych dróg eksportu swoich produktów. A ponieważ Ukraina jest największym producentem nasion słonecznika na świecie (14 165 170 ton rocznie), jest co eksportować. Co ciekawe, drugie miejsce w rankingu słonecznikowych gigantów zajmuje Rosja (12 755 725 ton), potem jest długo, długo nic, a na trzecim miejscu plasuje się Argentyna z żałosnym wynikiem 3 537 545 ton.

Krótko mówiąc, jeśli taki rurociąg by powstał, byłoby co nim przesyłać i przeładowywać w gdańskim porcie. Na razie jest on tylko luźną propozycją, jednak warto się nad tym poważnie zastanowić. Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk i jego odpowiednik Mykoła Solski podpisali niedawno memorandum w sprawie ewentualnej budowy takiej inwestycji.

Co z tego wyniknie?

Olej słonecznikowy, jaki docierałby rurociągiem do Gdańska, miałby potem trafiać do odbiorców w Afryce Północnej oraz w krajach arabskich. Oczywiście wymaga to budowy terminala, który według wstępnych założeń może powstać na terenie gdańskiego portu. Teoretycznie plan jest dobry, jednak może się okazać, że diabeł tkwi w szczegółach, dlatego podejmowanie tego rodzaju decyzji inwestycyjnych powinno być poprzedzone dokładnymi analizami.

Na razie pewne jest tylko tyle, że zostanie powołany zespół roboczy, którego zadaniem będzie opracowanie warunków technicznych budowy ewentualnego rurociągu, a przede wszystkim – ustalenie jego zasadności ekonomicznej oraz znalezienie dla niego źródeł finansowania.

Analizy mają potrwać kilka miesięcy. Wówczas przedstawiony zostanie raport i dopiero wtedy zapadną wiążące decyzje.

Tagi: Gdańsk, port, Ukraina, rurociąg, eksport, olej słonecznikowy, inwestycje
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882