TYP: a1

Pierwszy na świecie jacht napędzany wodorem

czwartek, 21 września 2017
Redakcja/MF

Pierwszy na świecie jacht zasilany wodorem wyruszył w sześcioletni rejs dookoła świata. Ciekawostką jest fakt, że wodór wytwarzany jest na pokładzie jachtu z wody morskiej przy wykorzystaniu energii ze słońca, wiatru i ruchu fal. 

[t][/t] [s]Fot. www.energy-observer.org[/s]

Energy Observer – tak nazywa się pierwszy na świecie jacht zasilany wodorowymi ogniwami paliwowymi. Wodór wytwarzany jest na pokładzie jachtu z wody morskiej zarówno podczas postojów, jak i w drodze. Inteligentna sieć elektryczna wykorzystuje energię słońca, wiatru i fal, nie szkodząc naturze.

Eksperymentalna wyprawa naukowa w ciągu 6 lat odwiedzi 101 portów w 50 krajach.


     
Pomysłodawcy wyprawy to Victorien Erussard, żeglarz i oficer marynarki handlowej, oraz Jérôme Delafosse, podróżnik i autor filmów dokumentalnych. Wyprawie patronują Nicolas Hulot, francuski minister ekologii, zrównoważonego rozwoju i energii, oraz Florence Lambert, dyrektor centrum badawczego CEA-Liten (Laboratoire d’Innovation pour les Technologies des Energies Nouvelles w Grenoble i Chambéry).

Jednostka pod koniec września odwiedzi Bordeaux, Marsylię (październik), Toulon (listopad) i Monako (grudzień). Następnie jacht okrąży Morze Śródziemne i wyruszy na północ Europy.

Tagi: Energy Observer, wodór, jacht
TYP: a3
0 0
Komentarze