TYP: a1

Pierwsi marynarze Niepodległej

czwartek, 15 lutego 2018
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku

Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku planuje otwarcie wystawy czasowej "Pierwsi marynarze Niepodległej", na której przedstawione zostaną początki Polskiej Marynarki Wojennej. W związku z tym ogłoszono zbiórkę pamiątek.


Wystawa ma być realizowana w ramach programu "Niepodległa", realizowanego w latach 2017-2021. Jego celem  jest upamiętnienie i uczczenie zdarzeń oraz osób związanych z odzyskaniem i utrwaleniem polskiej niepodległości.  - Jest wiele wydarzeń, które stały się początkiem odzyskania niepodległości przez Polskę i każda data ma znaczenie symboliczne – mówi dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, dr inż. Jerzy Litwin – W naszym Muzeum pokazujemy, jak tematyka morska wpływała na kształtowanie się suwerenności i niepodległości naszego kraju. W ramach programu "Niepodległa" zdecydowaliśmy się upamiętnić cześć pierwszych – "śródlądowych" marynarzy Niepodległej, bo początki Polskiej Marynarki Wojennej to ciągle mało znany, ale niezwykle istotny dla polskiej tożsamości fragment dziejów odbudowy naszego państwa.

Dekret o utworzeniu Marynarki Polskiej wydał 28 listopada 1918 roku marszałek Józef Piłsudski. Datę tę nie wybrano przypadkowo, gdyż tego dnia przypada kolejna rocznica zwycięskiej bitwy pod Oliwą, którą okręty polskie stoczyły ze szwedzkimi. Polska nie miała jednak wówczas jeszcze dostępu do morza, Marynarkę Wojenną zaczęto więc tworzyć nad polskimi rzekami. 30 listopada 1918 r. otrzymała jako bazę port w Modlinie usytuowany u zbiegu Narwi i Wisły. W grudniu, z połączenia formowanych Flotylli Wiślanych w Krakowie i Warszawie utworzono tam polską Flotyllę Wiślaną. W Modlinie powstała również pierwsza stocznia marynarki, pierwsza szkoła marynarzy oraz Batalion Morski – jednostka kadrowa dla przyszłych oddziałów morskich. Flotylla Wiślana wzięła ofiarny udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r., a utworzona wiosną 1919 r. Flotylla Pińska - w ofensywie kijowskiej.

Po zakończeniu wojny o niepodległość to właśnie Flotylla Pińska (od 1931 r. jako Flotylla Rzeczna) zaczęła stopniowo przejmować ciężar ochrony wschodnich granic państwa. Oprócz funkcji militarnej pełniła ona również inną istotną rolę, będąc największym pracodawcą i stanowiąc ważny ośrodek polskości na dalekim Polesiu. Dla służących w jej szeregach żołnierzy była szkołą patriotyzmu, a dla mieszkańców Pińska i Polesia – symbolem trwania państwa polskiego na tamtych ternach. – Zależy nam, aby na wystawie pokazać państwotwórczą rolę flotylli rzecznych – zaznacza Jadwiga Klim z Działu Historii Żeglugi Śródlądowej, kuratorka wystawy i współautorka scenariusza - Klamrą spinającą opowieść o początkach Marynarki Polskiej będą dramatyczne epizody Wojny Obronnej we wrześniu 1939 r.: zbrodnia w Mokranach i zatopienie w Modlinie kutra uzbrojonego "KU 30".

W związku z projektowana wystawą Muzeum ogłosiło zbiórkę pamiątek.  - Organizując wystawę "Pierwsi marynarze Niepodległej" poszukujemy wszelkich przedmiotów mających wartość historyczną, związaną z tematyką wystawy. Interesują nas archiwalia, dokumenty, odznaczenia, mundury, gazety, zdjęcia, ale też wyposażenie jednostek, wyposażenie osobiste, pamiątki czy przedmioty codziennego użytku. – podkreśla Jadwiga Klim.  

Kontakt:
Jadwiga Klim
Dział Historii Żeglugi Śródlądowej
tel. 58 301 86 11 wew. 414
e-mail: j.klim@nmm.pl

Tagi: marynarz, niepodległość, wystawa
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 21 May

Wyruszył w rejs Willy de Roos na stalowym keczu "Williwaw"; przekroczył północny krąg polarny, żeglował wzdłuż zachodniego brzegu Grenlandii, przeszedł Przejście Północno-Zachodnie i dookoła Alaski, dotarł do Vancouver w Kanadzie.
sobota, 21 maja 1977
W Warszawie zmarł Leonid Teliga, pierwszy polski samotny żeglarz, który w okresie powojennym opłynął kulę ziemską na jachcie "Opty".
piątek, 21 maja 1971
Na jachcie "Tilikum", przebudowanym kanoe z cedrowego drzewa, w okołoziemski rejs wypłynął John C. Voss.
wtorek, 21 maja 1901
W suchym doku w Greenwich, w trakcie remontu częściowo spłonął kliper "Cutty Sark".
poniedziałek, 21 maja 2007