TYP: a1

Na Morzu Północnym stanie elektrownia wiatrowa za 1,6 mld euro

poniedziałek, 22 sierpnia 2016
Z mediów/MF
Na Morzu Północnym, w jego niemieckiej części powstanie farma wiatrowa, której moc wyniesie 396 MW. Spółka realizująca projekt, Merkur Offshore GmbH poinformowała o domknięciu jego finansowania.


Ogromna morska farma wiatrowa o nazwie Merkur ma stanąć w odległości około 45 km od niemieckiej wyspy Borkum. Będzie się składać z 66 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 396 MW. Zapowiadana roczna produkcja to około 1,75 TWh energii elektrycznej - odpowiada to konsumpcji generowanej przez około 500 tys. gospodarstw domowych.

Zakończyły się już negocjacje z firmami finansującymi przedsięwzięcie. Kapitał rzędu 500 mln euro dostarczy konsorcjum inwestorów, w skład którego wchodzą fundusze Partners Group (50 proc. udziałów), InfraRed Capital Partners (25 proc.), DEME Group (12,5 proc.), GE Energy Financial Services (6,25 proc.), a także francuska państwowa agencja L’Agence de l’environnement et de la maîtrise de l’énergie (ADEME) – 6,25 proc.

Kredyty na łączną sumę około 1,2 mld euro zapewni konsorcjum banków, w skład którego wchodzą m.in. niemiecki KfW Mittelstandsbank, ABN Amro, Commerzbank, Deutsche Bank, Rabobank, SMBC czy Société Générale.

Udział finansowy w projekcie funduszu GE Energy Financial Services i Francuzów można powiązać z faktem, że turbiny wiatrowe do projektu Merkur dostarczy GE, który stał się producentem morskich wiatraków po przejęciu działu offshore francuskiej firmy Areva. Na morskiej farmie wiatrowej Merkur zostaną wykorzystane turbiny GE Heliade 150-6MW.

Projekt Merkur ma już wymagane pozwolenia i jest gotowy do budowy. Rozpoczęcie montażu fundamentów ma się rozpocząć w sierpniu 2017 r., a zakończenie budowy przewidziano na marzec 2019 r.

Tagi: elektrownia wiatrowa, Morze Północne
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 June

Na jachcie "Svaap" do załogowych regat bermudzkich wystartował William Albert Robinson; na Bermudach żeglarz pożegnał przyjaciół i tylko z jednym bermudzkim chłopcem pożeglował przez Kanał Panamski na Galapagos, Tahiti, później Fidżi, Indonezję, Cieśninę
sobota, 23 czerwca 1928
Na jachcie o nazwie "Saoirse" wyruszył w załogowy rejs dookoła świata Irlandczyk O'Brien, pierwszy żeglarz, który żeglował wokół trzech przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
sobota, 23 czerwca 1923
Urodził się Czesław Czarnowski, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny artysta-marynista. Od 1899 r. kapitan jachtowy, członek dawnych jachtklubów w Nowogrodzie i Petersburgu, działacz Ligi Morskiej w Wilnie, od 1925 r.
sobota, 23 czerwca 1883