TYP: a1

Na Morzu Północnym stanie elektrownia wiatrowa za 1,6 mld euro

poniedziałek, 22 sierpnia 2016
Z mediów/MF
Na Morzu Północnym, w jego niemieckiej części powstanie farma wiatrowa, której moc wyniesie 396 MW. Spółka realizująca projekt, Merkur Offshore GmbH poinformowała o domknięciu jego finansowania.


Ogromna morska farma wiatrowa o nazwie Merkur ma stanąć w odległości około 45 km od niemieckiej wyspy Borkum. Będzie się składać z 66 elektrowni wiatrowych o łącznej mocy 396 MW. Zapowiadana roczna produkcja to około 1,75 TWh energii elektrycznej - odpowiada to konsumpcji generowanej przez około 500 tys. gospodarstw domowych.

Zakończyły się już negocjacje z firmami finansującymi przedsięwzięcie. Kapitał rzędu 500 mln euro dostarczy konsorcjum inwestorów, w skład którego wchodzą fundusze Partners Group (50 proc. udziałów), InfraRed Capital Partners (25 proc.), DEME Group (12,5 proc.), GE Energy Financial Services (6,25 proc.), a także francuska państwowa agencja L’Agence de l’environnement et de la maîtrise de l’énergie (ADEME) – 6,25 proc.

Kredyty na łączną sumę około 1,2 mld euro zapewni konsorcjum banków, w skład którego wchodzą m.in. niemiecki KfW Mittelstandsbank, ABN Amro, Commerzbank, Deutsche Bank, Rabobank, SMBC czy Société Générale.

Udział finansowy w projekcie funduszu GE Energy Financial Services i Francuzów można powiązać z faktem, że turbiny wiatrowe do projektu Merkur dostarczy GE, który stał się producentem morskich wiatraków po przejęciu działu offshore francuskiej firmy Areva. Na morskiej farmie wiatrowej Merkur zostaną wykorzystane turbiny GE Heliade 150-6MW.

Projekt Merkur ma już wymagane pozwolenia i jest gotowy do budowy. Rozpoczęcie montażu fundamentów ma się rozpocząć w sierpniu 2017 r., a zakończenie budowy przewidziano na marzec 2019 r.

Tagi: elektrownia wiatrowa, Morze Północne
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 September

Jarosław Kaczorowski na "Allianz PL" uzyskuje kwalifikacje do regat Mini Transat.
wtorek, 26 września 2006
Urodził się Wojciech Kaliski, znany polski żeglarz morski, kapitan katamarana "Almatur II" i trimarana "Insgraf".
środa, 26 września 1956
Do Plymouth, po ponad dwuletniej podróży powraca "Golden Hind" (portugalski statek o nazwie "Pelikan", przebudowany w Plymouth i wcielony do floty Royal Navy), okręt Sir Francisa Drake'a.
poniedziałek, 26 września 1580