TYP: a1

Łódź z czasów Mieszka I

niedziela, 20 listopada 2016
Z mediów/MF

W województwie wielkopolskim dokonano ciekawego odkrycia archeologicznego. Z dna Jeziora Lednickiego wydobyto łódź pochodzącą z X wieku.

łódź z czasów Mieszka I

Fot. MHP/Wojciech Paduch

Łódź spoczywała ok. 75 metrów od brzegu, na głębokości 9,5 m. Co ciekawe, znaleziona łódka zachowała się w całości – obłożona mułem, opadami dennymi i resztkami średniowiecznego mostu.

Dłubanka ma około 10 m długości, wykonana została z jednego pnia drewna lipowego. Tego typu łodzie były używane powszechnie już od VI wieku, ale zachowało się ich do naszych czasów bardzo mało. Ponieważ Lednica była ważnym ośrodkiem w ówczesnym państwie polskim, łódź prawdopodobnie została wykonana przez rzemieślnika związanego z dworem Mieszka I.

Łódź została zlokalizowana w czasie wcześniejszych badań, już w latach 90. Ubiegłego wieku. W wyniku współpracy Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Muzeum Historii Polski z Warszawy została podjęta decyzja o jej wydobyciu i konserwacji.

Grupą nurków wydobywających obiekt kierował archeolog z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu dr Krzysztof Radka. Obiekt został przewieziony do Torunia. Po wykonaniu niezbędnych prac konserwatorskich łódź będzie eksponatem wystawy stałej w Muzeum Historii Polski w Warszawie jako depozyt przekazany przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

 

Tagi: łódź, zabytek, archeologia, wykopalisko
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 23 June

Na jachcie "Svaap" do załogowych regat bermudzkich wystartował William Albert Robinson; na Bermudach żeglarz pożegnał przyjaciół i tylko z jednym bermudzkim chłopcem pożeglował przez Kanał Panamski na Galapagos, Tahiti, później Fidżi, Indonezję, Cieśninę
sobota, 23 czerwca 1928
Na jachcie o nazwie "Saoirse" wyruszył w załogowy rejs dookoła świata Irlandczyk O'Brien, pierwszy żeglarz, który żeglował wokół trzech przylądków Dobrej Nadziei, Leeuwin i Horn.
sobota, 23 czerwca 1923
Urodził się Czesław Czarnowski, doktor medycyny, profesor Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, wybitny artysta-marynista. Od 1899 r. kapitan jachtowy, członek dawnych jachtklubów w Nowogrodzie i Petersburgu, działacz Ligi Morskiej w Wilnie, od 1925 r.
sobota, 23 czerwca 1883