TYP: a1

Kiedy zarezerwować jacht na urlop za granicą? Porównanie first i last minute

poniedziałek, 3 stycznia 2022

Wiele osób zastanawia się, czy przy czarterowaniu jachtu za granicą lepiej postawić na opcję first minute, czy doczekać do samego końca i polować na last minute.

Który z wariantów jest korzystniejszy? O czym należy pamiętać, decydując się na któryś z nich? Jeśli zmagasz się z tego rodzaju dylematami, przeczytaj koniecznie nasz krótki poradnik. Dzięki zawartym w nim informacjom łatwo podejmiesz trafną decyzję.

Sposób na tani rejs

Laikom wydaje się, że żeglowanie musi być drogie. Nie do końca jest to prawdą. Warto pamiętać, że łódź zwykle czarteruje się w kilka osób, więc koszty się rozkładają. Co więcej, jeśli podliczymy, ile trzeba by wydać na zagraniczne hotele oraz na przemieszczanie się z miejsca na miejsce, może się okazać, że rejs jachtem to nie tylko wygodna, ale też bardzo atrakcyjna finansowo opcja.

Poza tym istnieje możliwość skorzystania z rozmaitych zniżek przy czarterach, a najpopularniejszymi z nich są wspomniane na wstępie first i last minute. Obie propozycje wydają się atrakcyjne i każda z nich ma swoich zwolenników. Aby określić, która z nich okaże się lepsza w Twoim przypadku, warto przyjrzeć im się bliżej.

Zniżki przy first minute

Tego rodzaju opcja polega na rezerwowaniu czarterów z dużym wyprzedzeniem. Twoja szybka decyzja oraz zdecydowanie są nagradzane przez armatorów rozmaitymi zniżkami, na przykład za wczesną rezerwację – najczęściej jest to 10 %, albo za dokonanie rezerwacji podczas targów – zwykle około 5%.

Zniżki sumują się, ale tylko do pewnego momentu. Przeważnie armatorzy zastrzegają sobie, że łączna wartość nie może przekroczyć 20%, co biorąc pod uwagę ceny rynkowe, i tak jest bardzo przyjemną kwotą.

Na tym jednak nie koniec. Armatorzy oferują również inne zniżki, np. za powracającego klienta (około 5%) oraz za rezerwację na dwa lub trzy tygodnie (kolejne 5%). Co prawda te promocje obowiązują nie tylko przy first minute, ale warto pamiętać, że wtedy właśnie wybór jest największy – można więc znaleźć różne ciekawe propozycje.

Zniżki przy last minute

Decydując się na czarter w ostatniej chwili, również możesz liczyć na atrakcyjne upusty. Armator nie chce przecież przestojów i woli zainkasować mniej, niż pozwolić łodzi stać w porcie i nie zarobić wcale. Wartość takich zniżek bywa rozmaita, niekiedy jest to 20%, ale zdarza się i 30 lub więcej procent.

Należy jednak podkreślić, że jest to procent ceny w sezonie. Nominalnie więc upust jest większy, co jednak nie zmienia faktu, że za sam czarter trzeba zwykle zapłacić trochę więcej, niż przy first minute. Czasami jest tak że ta najtańsze i najlepsze łodzie już poszły, bo były atrakcyjne. Wtedy zniżka jest od droższego jachtu, bo tylko taki został.

Rezerwacja last minute jest najbardziej opłacalna przed lub po sezonie, np. podczas majówki. Wówczas czarterowaniu podlega mniej więcej połowa jachtów, dlatego armatorzy są bardziej zmotywowani, by znaleźć klienta. Wtedy zniżki minute mogą sięgać nawet 40%.

O czym warto pamiętać?

Opisane wyżej upusty to nie wszystko. Czarterując jacht, należy też wziąć pod uwagę inne czynniki. Należą do nich:

  • dostępność łodzi. Jeśli zależy Ci na konkretnym akwenie lub modelu, postaw na first minute. Wówczas wybór jest po prostu większy, oferty nie są przebrane i łatwiej jest znaleźć interesującą opcję,

  • jakość łodzi. W najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejscach armatorów jest wielu, co jednak nie oznacza, że wszyscy oni dysponują taką samą flotą. Polując na last minute, należy zdawać sobie sprawę z faktu, że łodzie, które zostaną do ostatniej chwili, są wolne z jakiegoś powodu. Może nim być brak udogodnień, wyższa cena, słaby armator itp.

  • wybierając się na rejs za granicę, warto też przemyśleć takie kwestie, jak sposób transportu, urlop, ubezpieczenie itp. Przy opcji first minute możesz wszystko spokojnie poukładać. Wybierając last minute, masz na to mniej czasu.

Gdzie szukać dobrych ofert?

Niezależnie od tego, czy postawisz na first, czy na last minute, warto trzymać rękę na pulsie i śledzić zarówno pojawiające się oferty, jak i zmiany cen. Dzięki temu łatwiej jest w razie potrzeby znaleźć interesujący czarter w dobrej cenie.

Pamiętaj, że będąc na bieżąco, nie tracisz już czasu na porównywanie łodzi, czytanie opinii itp. i możesz bez trudu podjąć decyzję. Jeśli chcesz zapewnić sobie taki komfort, albo planujesz już swój wymarzony rejs, zobacz oferty na czarter jachtów za granicą. Jesteśmy pewni, że znajdziesz tam propozycje, które przypadną Ci do gustu.

 

Tagi: czarter, first minute, last minute, okazja, oszczędzanie, tani rejs
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 26 March

Na "Pogorii" rozpoczęła się tygodniowa I Ogólnopolska Konferencja na temat "Problemy Naukowo-Techniczne w Wyczynowym Sporcie Żeglarskim". Inicjatorami i organizatorami tej i następnych, corocznych takich konferencji są prof. Zbigniew Dąbrowski i dr Wojcie
piątek, 26 marca 2004
Zmarł w wieku 76 lat Kazimierz Petrusewicz, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego w latach 1946-1949.
piątek, 26 marca 1982
S/y "Konstanty Maciejewicz" z Kpt. Tomaszem Zydlerem opłynął Horn z Atlantyku na Ocean Spokojny.
poniedziałek, 26 marca 1973
Do Portsmouth dopływa "Flyer" Cornelisa von Rietschotena wygrywając 3 edycję Whitbread Race.
piątek, 26 marca 1982
Z Brisbane do Londynu dopływa sławny kliper "Cutty Sark" w swym ostatnim rejsie pod brytyjską banderą; później stał się muzeum w Portsmouth, aby w 2007 r. ulec częściowemu spaleniu podczas prac renowacyjnych.
wtorek, 26 marca 1895