TYP: a1

Japoński sposób na samotność

środa, 22 stycznia 2025
Hanka Ciężadło

To, że Japończycy powszechnie cierpią na samotność, nikogo już nie dziwi – ale fakt, że uczucie osamotnienia dotknęło nawet ryby w japońskim akwarium, jest już niepokojący. Na szczęście pomysłowi Azjaci wpadli na genialny w swej prostocie pomysł, by zaradzić rybiej samotności. Może z ludźmi też im się kiedyś uda?

 

Mola mola

Akwarium Kaikyokan w miejscowości Shimonoseki na południu Japonii może poszczycić się wieloma ciekawymi okazami; żyją tam między innymi samogłowy (Mola mola). Te wyjątkowe ryby są dość duże (mogą dorastać nawet do 3 m), bardzo efektowne i, zgodnie z nazwą, wyglądają, jakby brakowało im tylnej części ciała.

Osobliwy kształt i wynikające z niego nietypowe rozmieszczenie płetw nie pozwalają im osiągać zbyt dużych prędkości, ale samogłowom wcale nie jest to potrzebne do szczęścia, bo żywią się głównie mięczakami i planktonem, który łatwo dogonić. Są też naprawdę ładne, wręcz „poczciwe”, a pływając majestatycznie, wydają się stworami z innego świata. Nic zatem dziwnego, że odwiedzający ośrodek goście tłumnie gromadzili się przy szybach akwarium, by podziwiać samogłowy. Niestety w pewnym momencie w obiekcie trzeba było przeprowadzić remont, a to oznaczało brak turystów.

Co na to ryby?

O dziwo, wcale nie odczuły ulgi – najwyraźniej permanentna inwigilacja im odpowiadała. Co więcej, ich opiekunowie zauważyli, że zwierzęta wyglądały, jakby coś im dolegało. Początkowo podejrzewano zatrucie pokarmowe lub atak pasożytów, jednak potem specjaliści doszli do wniosku, że ryby po prostu wykazują objawy depresji.

Najwyraźniej gwiazdom brakowało widowni – i trzeba było szybko coś z tym zrobić. A ponieważ wprowadzenie turystów do obiektu pozostającego w remoncie nie wchodziło w grę, zdecydowano się na umieszczenie przy szybach akwarium makiet, spogladających na zwierzęta. Użyto też wieszaków z ubraniami, które ustawiono za makietami, by zrobić sztuczny tłum. Podstęp udał się doskonale – samogłowy dały się nabrać i natychmiast nabrały wigoru, a ich stan psychofizyczny ewidentnie się poprawił. I kto tu ma parcie na szkło? 

 

Tagi: Japonia, samogłów, ciekawostki, samotność
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 8 lipca

8 lipca 1944 ORP Dragon, pierwszy polski krążownik, zostaje storpedowany przez „żywą torpedę” typu Neger.
sobota, 8 lipca 1944
W Szczecinie umiera w wieku 76 lat Kuba Jaworski; żeglarska kariera "Kuby" wiodła przez Kraków, gdzie pełnił obowiązki pierwszego prezesa Krakowskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, później była Gdynia, potem już tylko Szczecin. Po krótkim okresie kiero
piątek, 8 lipca 2005
Urodziła się Ellen Mac Arthur, jedna z najbardziej utytułowanych żeglarek świata; m.in. zwyciężyła w kategorii jachtów jednokadłubowych (1998 r.) w Regatach Rumowych, zajęła II miejsce w regatach Vendee Globe 2000/01, zwyciężyła w Regatach Rumowych w 2002
czwartek, 8 lipca 1976
Odbyło się pierwsze walne zgromadzenie członków Yacht Klubu Polski po wojnie, na którym podjęto uchwałę o reaktywowaniu YKP i PZŻ.
niedziela, 8 lipca 1945
Start Ludwika Szwykowskiego do samotnego rejsu mieczowym jachtem "Doris" z Gdańska na Bornholm i z powrotem (powrót 6.08.1932 r.); był to pierwszy rejs otwartopokładowym jachtem po Bałtyku.
piątek, 8 lipca 1932
Na jachcie "Zjawa", z Gdyni wyruszyli w rejs Władysław Wagner wraz z Rudolfem Korniłowskim; pierwszy etap rejsu zakończyli w Colon w pobliżu Cristobalu.
piątek, 8 lipca 1932
Nagroda Rogal Squadron - puchar wygrany przez szkuner "America" w 1851 r. w regatach dookoła wyspy Wight staje się, na mocy specjalnie opracowanego regulaminu, wieczystą nagrodą Pucharu Ameryki.
poniedziałek, 8 lipca 1867
Z Lizbony wyrusza wyprawa Vasco da Gamy z zamiarem znalezienia drogi morskiej do Indii.
niedziela, 8 lipca 1497
Z Gdyni na "Zjawie" wypłynął w rejs Władysław Wagner
piątek, 8 lipca 1932