TYP: a1

Coraz większe Świnoujście

wtorek, 18 lipca 2017
Z mediów/Radio Szczecin

Wiecie, że w ciągu ostatnich lat Świnoujście znacznie się powiększyło? I nie, nie chodzi o przesuwanie administracyjnych granic. To efekt działania…Bałtyku.  

[t]Plaża w Świnoujściu[/t] [s]Fot. Paula21, CC BY-SA 3.0, Wikipedia[/s]

Jak wynika z wyliczeń Biura Hydrograficznego Marynarki Wojennej w Gdyni, północna granica naszego kraju przesunęła się o 150 metrów dalej na północ od dotychczasowego przebiegu, ustalonego w 1945 roku. Co oznacza, że w ciągu ostatnich 70 lat obszar Świnoujścia powiększył się o 200 hektarów. Jest efekt działalności morskich prądów, które Przenosza piasek. To dzięki piaskowi przenoszonemu przez morskie prądy.


- Potwierdzają to np. stare pocztówki, budynki które przed wojną stały tuż przy plaży, teraz są kilkaset metrów w głębi lądu – mówił w  Radio Szczecin rzecznik prezydenta Świnoujścia Robert Karelus. - Promenada przy ulicy Żeromskiego, przy której stoją niektóre przedwojenne i powojenne, pensjonaty, to dawniej była promenada nadmorska. Dziwnów, Międzyzdroje, Rewal nie mają tej satysfakcji, co my. Kolejne tereny pod inwestycje powstają, dzięki przyjaznemu nam morzu.

Powiększanie się Świnoujścia to konkretne wpływy do miejskiej kasy. W ubiegłym roku w przetargu kurort sprzedał cztery działki w pasie nadmorskim o powierzchni około dwóch hektarów każda - za 100 mln złotych.

 

Tagi: morze, Świnoujście, Bałtyk
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 10 July

Wystartował w regatach Chicago-Mackinac Race 1999 polonijny jacht "Gemini". Był pierwszym jachtem zbudowanym w Polsce, który wziął udział w regatach Chicago-Mac. Załogę prowadzoną przez Andrzeja W. Piotrowskiego stanowili żeglarze polonijni z Chicago i ok
sobota, 10 lipca 1999
W pierwszy rejs wypływa "Dar Młodzieży".
sobota, 10 lipca 1982
W Kopenhadze miało miejsce rozpoczęcie kolejnej edycji "Operacji Żagiel", skąd flotylla statków i jachtów żaglowych pożeglowała do Gdyni, gdzie odbyły się główne imprezy towarzyszące. Pierwszy na mecie w Gdyni w klasie żaglowców był "Towariszcz".
środa, 10 lipca 1974