TYP: a1

Co zrobić ze starym statkiem?

piątek, 16 lutego 2018
Monika Frenkiel

Stare statki niekoniecznie nadają się tylko na złom. Udowodnili to duńscy architekci z biura projektowego ANA, przerabiając stary statek towarowy na niezwykle wygodny dom.

[t][/t] [s]Fot. Luuk Kramenr/ANA[/s]

De Novatie – tak nazywał się belgijski statek do przewozu towarów zbudowany w 1957 roku. W swoim życiu jednostka zwiedziła porty całego świata – teraz wiedzie piękne, spokojne życie emeryta na kanałach Amsterdamu.

[t][/t] [s]Fot. Luuk Kramer/ANA[/s]

Za przeróbki zabrali się duńscy architekci i zrobili to tak, że właściwie we wnętrzu niewiele rzeczy przypomina marynistyczna przeszłość pływającego domu. Zostały tylko bulaje, drabinki i trapy. Reszta prezentuje prawdziwie minimalistyczny, skandynawski styl, w którym połączono beton i drewno, a całość utrzymana jest w kolorystyce biało-czarnej z naturalnymi, drewnianymi elementami. Dom zaopatrzono w dodatkowe okna, aby zapewnić mieszkańcom więcej światła a w centralnym punkcie pokładu  - tego, na którym transportowano wcześniej rozmaite towary - urządzono taras widokowy. Całość jest estetyczna a przede wszystkim – funkcjonalna.

[t][/t] [s]Fot. Luuk Kramer/ANA[/s]

Jeśli więc dysponujecie jednostka, na której już nie będziecie pływać, pomyślcie o jej przyszłości. Co prawda w Polsce wciąż takie barki mają status prawny jachtów, ale może być to ciekawa alternatywa dla domku letniskowego w górach.


[t][/t] [s]Fot. Luuk Kramer/ANA[/s]

Tagi: barka, statek, architekt
TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: Ciekawe ile pozwoleń z ilu instytucji trzeba w Polsce aby sobie zrobić taki domek.
sobota, 17 lutego 2018, 12:10 Skomentuj
0 0
TYP: a2

Kalendarium: 4 July

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939