TYP: a1

Cisza i spokój i Manhattan obok? To możliwe, jeśli kupisz sobie wyspę

poniedziałek, 26 sierpnia 2019
Z mediów

Miejsce, gdzie można delektować się samotnością, ale jedocześnie wystarczająco blisko cywilizacji, żeby skoczyć sobie na maleńki shopping? Tak, to możliwe. Wystarczy kupić sobie maleńką wyspę Columbia Island niedaleko Manhattanu.  Za – bagatela – 13 milionów dolarów.

Niewielka, skalista wyspa znajduje się na cieśninie Long Island Sound na wysokości miejscowości New Rochelle w hrabstwie Westchester. Do dyspozycji mieszkańców jest mała plaża, odsłaniana podczas odpływów,  przystań i  dom. Spory, bo o powierzchni około 530 metrów kwadratowych, z dużą i nowoczesna kuchnią, czterema sypialniami i dwiema łazienkami oraz sporym tarasem. Co ciekawe, wyspa jest samowystarczalna energetycznie – ma panele fotowoltaiczne, jest też generator zasilany dieslem, filtr wody tzw. odwróconej osmozy, system do odsalania wody morskiej. Jest też system kanalizacji połączony oraz system ogrzewania z bojlerami z ciepłą woda i ogrzewaniem podłogowym w całym domu. Wyspa znajduje się kilka minut łodzią od New Rochelle. Stamtąd jest już tylko pół godziny pociągiem do centrum Manhattanu. 

Columbia Island ma bardzo ciekawą historię. Kiedyś, kiedy jeszcze nazywała się Little Pea Island, należała do rodziny Iselin, znanych nowojorskich finansistów, deweloperów i przemysłowców, właścicieli domu bankowego Adrian Iselin & Co. Od lat 40. do lat 60. zeszłego wieku wyspa należała do rozgłośni CBS, która wybudowała na niej maszt z nadajnikami radiowo-telewizyjnymi. Od 2007 roku za milion dolarów wyspę kupił szukający ciszy, spokoju i kontaktu z naturą Al Sutton, emerytowany lekarz, aktor, pisarz, aktywista i nowojorski deweloper, który na stałe mieszka na Manhattanie. Dom na wyspie był wtedy zrujnowany, na jego remont i oczyszczenie wyspy Sutton wydał ponad 8 mln dolarów. Jednak kiedy już wyremontował posiadłość, nie był na wyspie ani razu. Jak twierdzi, ma dziś już 85 lat. Kiedy kupował wyspę, był kilkanaście lat młodszy i znacznie ambitniejszy.

Cena zawiera też koszt niezamieszkałej sąsiedniej wysepki, również należącej do Suttona, Pea Island. Łączna powierzchnia sprzedawanej posesji to ok. 20 tys. metrów kwadratowych. 

 

Tagi: wyspa, Columbia Island
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 July

Opuszczono banderę na żaglowcu "Lwów" i wycofano z eksloatacji ten słynny statek szkolny
środa, 30 lipca 1930
Z Hawru do Gdyni wyruszył "Jean Madeleine" zbudowany na bazie kutra pilotowego, który w Polsce otrzymał nazwę "Junak"; był to jeden z pierwszych polskich jachtów morskich, którym dowodził Mariusz Zaruski
sobota, 30 lipca 1927