TYP: a1

Brda – królowa spływów kajakowych

środa, 15 czerwca 2016
Artykuł sponsorowany
Jeżeli planujesz aktywnie spędzić wakacje na kajakach, szczerze polecamy wybrać spływy kajakowe Brdą. Ta znakomita rzeka każdego roku przyciąga fanów kajakarstwa z Polski i zza granicy. W artykule dowiecie się, jakie wyjątkowe warunki oferuje królowa pomorskich rzek.Rzeka Brda płynie przez dwa województwa Pomorskie i Kujawsko-Pomorskie, a jej ujście znajduje się w Bydgoszczy. Tam łączy się z Kanałem Bydgoskim i trafia do Wisły. Nazwa Brda wywodzi się ze staropolskiego debrza i oznacza wypłukany wodą wąwóz. Nazwa rzeki oddaje jej prawdziwy charakter – wije się pradoliną między morenowymi wniesieniami, typowymi dla krajobrazu Borów Tucholskich. Rzeka jest długa i charakteryzuje się utwardzonym dnem. Liczy 238 km, z czego aż 210 km nadaje się do spływów. Do Brdy trafiają aż 43 dopływy.

Dlaczego Brda jest idealna do spływów kajakowych? Decyduje o tym atrakcyjna długość spływu, bardzo dobre oznakowanie oraz niskie wahania przepływów, co wpływa na komfort wycieczek kajakiem, zwłaszcza dla osób początkujących. Mała ilość przepływów bierze się z dużej ilości jezior, przez które przepływa rzeka, niskich opadów atmosferycznych w regionie, dużego zalesienia i chłonności gleby. Spływy kajakowe Brdą ciągną się w urzekającym, niemal pierwotnym krajobrazie, wśród lasów, przez rezerwaty przyrody i parki krajobrazowe na terenie Parku Narodowego Bory Tucholskie. Turyści uważają, że spływ Brdą to jeden z najpiękniejszych nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Trasa jest urozmaicona i kręta, nie brakuje naturalnych przeszkód, które czynią spływ barwniejszym, podobnie jak liczne jeziora i duża liczba alternatywnych szlaków.

Jeżeli jesteś początkującym wodniakiem, proponujemy skorzystać z fachowej pomocy osób, które zajmują się organizacją spływów kajakowych Brdą. Dlaczego warto? Przede wszystkim będzie to porządna nauka i lekcja kajakarstwa, np. jak pokonywać przeszkody. Poza tym na wczesnym etapie nie posiadasz zapewne własnego sprzętu, a organizatorzy spływów zapewniają uczestnikom bardzo wysokiej jakości sprzęt, odpowiedni do trasy (z uwzględnieniem warunków takich jak płycizny czy kamienie). Ponadto obecność opiekuna to gwarancja bezpieczeństwa – osoba doświadczona będzie wiedziała, jak się zachować np. w przypadku zmiany pogody. Jeśli planujemy spływ kilkudniowy to nie musimy martwić się transport i nocleg, bo takie sprawy leżą po stronie organizatorów. Co więcej, w czasie szlaku zwracają oni uwagę na interesujące zjawiska. Wprawieni kajakarze chętnie dzielą się wiedzą i swoim doświadczeniem z początkującymi, co jest gwarancją świetnej przygody.
Tagi: Brda, kajak, spływ
TYP: a3
0 0
Komentarze