TYP: a1

Artisanapolis – pływające miasto

wtorek, 31 stycznia 2017
Z mediów/MF

Powstaje pierwsze na świecie miasto na powierzchni morza. Artisanapolis – tak się będzie nazywać miasto – powstanie w Polinezji Francuskiej, w lagunie wyspy Raiatea na Oceanie Spokojnym w archipelagu Wysp Towarzystwa. Autorem projektu jest Seasteading Institute w San Francisco.

Artisanapolis

Fot. www.seasteading.org

Seasteading Institute to pozarządowa organizacja zrzeszająca specjalistów różnych dziedzin:  tów,  biologów, inżynierów, prawników, artystów, ekologów. Od 2008 roku instytut zajmuje się „możliwością przeniesienia ludzkości na oceany". Do tego celu w Polinezji zostało stworzone specjalne laboratorium przybrzeżne przypominające platformę wiertniczą do wydobywania ropy. Została także już podpisana oficjalna umowa między lokalnymi władzami a Seasteading Institute w San Francisco, dotycząca prac studyjnych.

Według projektu pływające miasto ma się składać z kilkunastu unoszących się na powierzchni wysp. Moduły zostaną zbudowane z wykorzystaniem najnowszych materiałów i technologii i mocowane linami zakotwiczonymi na dnie. Będą także przystosowane do tego, aby lokować na nich budynki mieszkalne, obiekty handlowe, farmy produkujące żywność, laboratoria badawcze. Każdy z modułów będzie przeznaczony dla 300 osób i samowystarczalny pod względem energetycznym (energia będzie pochodziła z wiatru i fal).  Moduły będą utylizowały wszelkie powstające w ich obrębie odpady.

 

Artisanopolis, aby przetrwać napór wiatru i fal, będzie ogrodzone falochronem elastycznie reagującym na oceaniczne wiatry i fale. Rene Bidal, wysoki komisarz do spraw Polinezji Francuskiej, mianowany przez rząd w Paryżu, jeśli nie wystąpią nieprzewidziane przeszkody, budowa rozpocznie się w 2019 roku.

Pływające miasta mogą być szansą uniezależnienia się od rządów i organizacji a także odpowiedzią na skutki globalnego ocieplenia. Według naukowców, na skutek tego procesu i związanego z nim wzrostu poziomu wód do końca obecnego wieku ziemię pod nogami, i to całkiem dosłownie, stracić ma ok. 250 mln. ludzi.

 

Tagi: pływające miasto, projekt, globalne ocieplenie, Polinezja Francuska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999