TYP: a1

Artisanapolis – pływające miasto

wtorek, 31 stycznia 2017
Z mediów/MF

Powstaje pierwsze na świecie miasto na powierzchni morza. Artisanapolis – tak się będzie nazywać miasto – powstanie w Polinezji Francuskiej, w lagunie wyspy Raiatea na Oceanie Spokojnym w archipelagu Wysp Towarzystwa. Autorem projektu jest Seasteading Institute w San Francisco.

Artisanapolis

Fot. www.seasteading.org

Seasteading Institute to pozarządowa organizacja zrzeszająca specjalistów różnych dziedzin:  tów,  biologów, inżynierów, prawników, artystów, ekologów. Od 2008 roku instytut zajmuje się „możliwością przeniesienia ludzkości na oceany". Do tego celu w Polinezji zostało stworzone specjalne laboratorium przybrzeżne przypominające platformę wiertniczą do wydobywania ropy. Została także już podpisana oficjalna umowa między lokalnymi władzami a Seasteading Institute w San Francisco, dotycząca prac studyjnych.

Według projektu pływające miasto ma się składać z kilkunastu unoszących się na powierzchni wysp. Moduły zostaną zbudowane z wykorzystaniem najnowszych materiałów i technologii i mocowane linami zakotwiczonymi na dnie. Będą także przystosowane do tego, aby lokować na nich budynki mieszkalne, obiekty handlowe, farmy produkujące żywność, laboratoria badawcze. Każdy z modułów będzie przeznaczony dla 300 osób i samowystarczalny pod względem energetycznym (energia będzie pochodziła z wiatru i fal).  Moduły będą utylizowały wszelkie powstające w ich obrębie odpady.

 

Artisanopolis, aby przetrwać napór wiatru i fal, będzie ogrodzone falochronem elastycznie reagującym na oceaniczne wiatry i fale. Rene Bidal, wysoki komisarz do spraw Polinezji Francuskiej, mianowany przez rząd w Paryżu, jeśli nie wystąpią nieprzewidziane przeszkody, budowa rozpocznie się w 2019 roku.

Pływające miasta mogą być szansą uniezależnienia się od rządów i organizacji a także odpowiedzią na skutki globalnego ocieplenia. Według naukowców, na skutek tego procesu i związanego z nim wzrostu poziomu wód do końca obecnego wieku ziemię pod nogami, i to całkiem dosłownie, stracić ma ok. 250 mln. ludzi.

 

Tagi: pływające miasto, projekt, globalne ocieplenie, Polinezja Francuska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 20 July

W wieku 73 lat umiera Kazimierz Jurkiewicz, wieloletni kapitan "Daru Pomorza".
sobota, 20 lipca 1985
Do eksploatacji wszedł jacht "Stomil" typu Draco zbudowany w szczecińskiej stoczni jachtowej. Przez 26 lat był użytkowany przez AKŻ w Łodzi; po wypadku w Świnoujściu przez 10 lat stał w hangarze.
środa, 20 lipca 1977
Rozpoczęła się w Gdyni Operacja Żagiel 1974 r. po raz pierwszy organizowana w Polsce.
sobota, 20 lipca 1974
Po udziale w regatach samotnych żeglarzy Davis Lewis wraz z żoną i dwójką małych dzieci wyruszył w rejs dookoła świata na katamaranie "Rehu Moana"; pierwszy etap rejsu prowadził z Newport, przez Cieśninę Magellana do Auckland w Nowej Zelandii, a powrotny
poniedziałek, 20 lipca 1964
Podpisanie umowy między władzami polskimi i konsorcjum francusko-polskim o budowie Basenu Żeglarskiego w Gdyni.
piątek, 20 lipca 1934
Urodził się Paweł Edmund Strzelecki, geolog i geograf, badacz Ameryki Północnej, później prowadził badania na Hawajach, Nowej Zelandii i Australii. Powrócił do Anglii w 1843 r., a dwa lata później wydał swoje główne dzieło - monografię Nowej Południowej W
czwartek, 20 lipca 1797
"Dar Pomorza" wychodzi w pierwszy powojenny rejs szkolny - do Marsylii; komendantem statku był Stefan Gorazdowski.
sobota, 20 lipca 1946
Startuje I edycja regat Kieler Woche.
czwartek, 20 lipca 1882