TYP: a1

Artisanapolis – pływające miasto

wtorek, 31 stycznia 2017
Z mediów/MF

Powstaje pierwsze na świecie miasto na powierzchni morza. Artisanapolis – tak się będzie nazywać miasto – powstanie w Polinezji Francuskiej, w lagunie wyspy Raiatea na Oceanie Spokojnym w archipelagu Wysp Towarzystwa. Autorem projektu jest Seasteading Institute w San Francisco.

Artisanapolis

Fot. www.seasteading.org

Seasteading Institute to pozarządowa organizacja zrzeszająca specjalistów różnych dziedzin:  tów,  biologów, inżynierów, prawników, artystów, ekologów. Od 2008 roku instytut zajmuje się „możliwością przeniesienia ludzkości na oceany". Do tego celu w Polinezji zostało stworzone specjalne laboratorium przybrzeżne przypominające platformę wiertniczą do wydobywania ropy. Została także już podpisana oficjalna umowa między lokalnymi władzami a Seasteading Institute w San Francisco, dotycząca prac studyjnych.

Według projektu pływające miasto ma się składać z kilkunastu unoszących się na powierzchni wysp. Moduły zostaną zbudowane z wykorzystaniem najnowszych materiałów i technologii i mocowane linami zakotwiczonymi na dnie. Będą także przystosowane do tego, aby lokować na nich budynki mieszkalne, obiekty handlowe, farmy produkujące żywność, laboratoria badawcze. Każdy z modułów będzie przeznaczony dla 300 osób i samowystarczalny pod względem energetycznym (energia będzie pochodziła z wiatru i fal).  Moduły będą utylizowały wszelkie powstające w ich obrębie odpady.

 

Artisanopolis, aby przetrwać napór wiatru i fal, będzie ogrodzone falochronem elastycznie reagującym na oceaniczne wiatry i fale. Rene Bidal, wysoki komisarz do spraw Polinezji Francuskiej, mianowany przez rząd w Paryżu, jeśli nie wystąpią nieprzewidziane przeszkody, budowa rozpocznie się w 2019 roku.

Pływające miasta mogą być szansą uniezależnienia się od rządów i organizacji a także odpowiedzią na skutki globalnego ocieplenia. Według naukowców, na skutek tego procesu i związanego z nim wzrostu poziomu wód do końca obecnego wieku ziemię pod nogami, i to całkiem dosłownie, stracić ma ok. 250 mln. ludzi.

 

Tagi: pływające miasto, projekt, globalne ocieplenie, Polinezja Francuska
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 4 lipca

Francis Joyon na trimaranie "IDEC" bije rekord dobowej żeglugi z wynikiem 543 Mm (22,62 węzły).
poniedziałek, 4 lipca 2005
"Dar Pomorza" kończy służbę i zostaje przekazany do Centralnego Muzeum Morskiego, odtąd pełni rolę muzeum.
niedziela, 4 lipca 1982
W Gdańsku odbyła się ceremonia podniesienia bandery na żaglowcu "Dar Młodzieży".
niedziela, 4 lipca 1982
W Plymouth zakończył okołoziemski rejs Kapitan Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda".
piątek, 4 lipca 1980
W Szczecinie został zwodowany jacht "Polonez", na którym Kapitan Krzysztof Baranowski startował w regatach OSTAR i później odbył rejs dookoła świata.
niedziela, 4 lipca 1971
Na "Zjawie III" zamyka okołoziemską pętlę Władysław Wagner, stając się pierwszym polskim żeglarzem, który płynął świat pod żaglami.
wtorek, 4 lipca 1939