TYP: a1
MAPA
Dzień 1
0 Mm
(0 Mm)
Marina Trogir leży w północnej część wyspy Ciovo. Otwarta cały sezon. Liczba miejsca na wodzie: 162 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 35
Dzień 2
9 Mm
(9 Mm)
Dzień 2
14 Mm
(9 Mm)
Południowy Adriatyk - zachodnie wybrzeże wyspy Brač Marina Milna leży w południowo-wschodniej część zatoki Milna (w kierunku miasta). Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 144 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 15
Dzień 3
24 Mm
(15 Mm)
Marina Palmižana leży w zatoce Palmižana, na północno-wschodnim wybrzeżu wyspy St. Klement wchodzącej w skład archipelagu Pakleni Otoci. Wyspa jest zlokalizowana w pobliżu Hvaru i stanowi dobrą bazę wypadową do zwiedzania tego miasta. Otwarta od 15 kwietnia od 1 listopada. Liczba miejsca na wodzie: 160 (dostęp do wody i prądu)
Dzień 4
40 Mm
(15 Mm)
Dzień 5
68 Mm
(28 Mm)
Jest to druga co do wielkości miejscowość na Korčuli, choć w niektórych publikacjach pojawia się informacja, że to ona ilością mieszkańców przewyższa „stolicę” wyspy. Zlokalizowana jest na zachodnim wybrzeżu w głębi długiej zatoki. Ograniczają ją od północy cypel Privala i wyspa Proizd, a od południa przylądek Velo Dance. Ten przylądek podchodząc do zatoki należy ominąć w sporej odległości ze względu na ledwo wystające nad powierzchnię wody skały. Jeśli zbliżamy się do zatoki od północy raczej odradza się przechodzenie cieśniną między cyplem Privala i wspomnianą wysepką Proizd, jest tam płytko, a tuż przed tym przesmykiem znajduje się mielizna. Miejscowość Vela Luka słynie przede wszystkim ze zdrowotnych kąpieli błotnych jakie oferuje tutejsze sanatorium. Ten przybytek usytuowany jest na samym krańcu zatoki. Port jest dobrze osłonięty od wiatrów ze wszelkich kierunków. Jachty mogą stawać przy kei w pobliżu stacji benzynowej, jednak część jej zajmują statki wycieczkowe. Kotwicowisko znajdziemy w głębi zatoki w pobliżu wspomnianego sanatorium. Inne zdatne kotwicowiska znajdują się oddalonych nieco zatoczkach Gradina i Plitvine.
Dzień 6
81 Mm
(13 Mm)
Dzień 7
103 Mm
(22 Mm)
Dzień 8
137 Mm
(33 Mm)
Południowy Adriatyk Marina Dubrovnik leży niedaleko Komolac, około 2 NM od wejścia do portu w Gruz i 6 km od centrum starego miasta. Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 425 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 140
Dzień 9
157 Mm
(20 Mm)
Niezwykle piękna zatoka dająca dobre schronienie przed każdym wiatrem. Jak na tak odosobnione miejsce, znajdziemy tu dużo udogodnień.

Po prawej stronie, tuż za zieloną latarnią, zaczyna się drewniane nabrzeże z muringami, do którego możemy przycumować. Należy ono jednak do znajdującej się w pobliżu restauracji, zatem albo przyjdzie nam za postój zapłacić, albo wybierzemy się do tejże na kolację. W takim wypadku będziemy mogli swobodnie korzystać z restauracyjnych toalet, jednak te pierwsze pomosty należą do restauracji „Maestral” usytuowanej po drugiej stronie zatoki. Możemy stanąć, trochę dalej w prawo, tam znajdziemy niewielkie betonowe nabrzeże, do którego czasem przybija statek, w tym wypadku teoretycznie postój będzie bezpłatny, jednak i tu znajdziemy muringi ustawione przez właścicieli pobliskiej restauracji. Zatem wypada ją odwiedzić. Tuż obok nabrzeża znajdziemy mały sklepik z podstawowymi artykułami spożywczymi i oczywiście z piwem.

Pośrodku zatoki przy jej południowym brzegu znajduje się wystające usypisko kamienne, rodzaj sztucznej wyspy, podłączonej z brzegiem betonowym pomostem. Odgradza ono dalszą, stanowczo płytszą część zatoki. Czyli dalej nie należy podchodzić. Głębokość po zewnętrznej stronie tej „wysepki” to około dwa metry.
Dzień 10
184 Mm
(27 Mm)
Marina Korcula leży w małej zatoczce na wschód od miasta. Od północnej części chroniona jest przez falochron. Otwarta cały sezon Liczba miejsca na wodzie: 159 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 16
Dzień 11
207 Mm
(23 Mm)
Spora miejscowość turystyczno-wypoczynkowa, dosyć popularna. Położona na północnym wybrzeżu Hvaru nieco na wschód od Vrboskiej. Pomiędzy tymi dwiema miejscowościami rozciąga się promenada, którą można dotrzeć z Vrboskiej do Jelsy i oczywiście można odbyć tę wędrówkę w odwrotnym kierunku.

Położona jest na dosyć rozległych terenach otaczających sporą zatokę. Liczne plaże i ustronne miejsca kąpieliskowe wpływają na to, że jest jednym z chętnie odwiedzanych miasteczek na Hvarze. Już w XIX wieku osuszono bagniste tereny, w ten sposób umożliwiając rozwój i rozbudowę Jelsy. Była ona w tych czasach centrum winiarskiego przemysłu. Te tradycje trwają do dzisiejszych czasów. W Jelsie pod koniec sierpnia odbywa się festiwal wina, tak zwane Dani Vina. To święto skupia się nie tylko na degustacji tutejszych trunków, daje także okazję do spróbowania lokalnych przysmaków, brodetu – rodzaju gulaszu rybnego, znakomitych ryb „na žaru”, czy też „iz pod peka”, czyli smażonych na ruszcie lub pieczonych w specjalnym naczyniu z dodatkiem cebuli, czosnku ziemniaków i pomidorów. Odbywają się tutaj także inne festyny, na przykład „Wieczory Rybackie” - nie trzeba wyjaśniać czemu poświęcone, a także liczne koncerty, między innymi festiwale Klapy, czyli występy tradycyjnych dalmatyńskich zespołów, najczęściej męskich, śpiewających a capella.

Historia Jelsy jest bogata i długa. To tutaj bezpieczeństwa szukali uciekający przed Turkami uchodźcy z wybrzeża. Schronienie dawał im powstały w XIII wieku, a ufortyfikowany i zamieniony w twierdzę w 1535 roku kościół Uvnesenja Marija (Wniebowzięcia NMP), obecnie pod wezwaniem św. Fabiana i Sebastiana. Ale w Jelsie znajdziemy ślady jeszcze starsze. Na jednym ze wzgórz w bezpośrednim sąsiedztwie miasta znajdziemy ruiny warowni z dobrze zachowaną grecką wieżą strażniczą pochodzącą z IV wieku p. n. e. Nieco dalej, na wschód od wieży znajduje się Galešnik, to pozostałości ufortyfikowanego miasta, które zburzone zostało po nieudanym powstaniu przeciw Wenecji w 1310 roku. Z nowszych czasów pochodzi uznany za jeden z najpiękniejszych dalmatyńskich parków o nazwie Perivoj, został założony w 1870 roku na osuszonych terenach zalewowych. Główny plac starszej części Jelsy otoczony jest budynkami pochodzącymi z XV i XVII wieku. Znajduje się na nim urokliwa XV-wieczna kaplica pod wezwaniem Sv. Ivana.

Najlepsze kąpieliska znaleźć można w licznych zatoczkach na wschód od miasta. Prowadzi do nich promenada rozciągająca się wzdłuż wybrzeża.

Port znajduje się na krańcu zatoki. Podejście wyznacza światło czerwone (Bl c 3s 5 Mm) usytuowane na niewielkim falochronie wyrastającym z wschodniego cypla ograniczającego zatokę. Wpływając dalej dostrzeżemy kolejny falochron wystający z brzegu przeciwległego ze światłem zielonym (Bl 3 s ). Basen wewnętrzny portu jest dobrze chroniony od wszystkich wiatrów, jedynie jego część południowa jest narażona na borę. To właśnie nabrzeże przeznaczone jest dla statków wycieczkowych. Jachty stawać mogą przy nabrzeżu północnym, są tam muringi oraz przyłącza wody i prądu. Wewnętrzna część portu zajęta jest przez łodzie miejscowe. Kotwiczyć można w pobliżu wejścia do zatoki, lecz należy tego unikać gdy dostaniemy ostrzeżenie o zbliżającej się borze.
Dzień 12
221 Mm
(14 Mm)
Dzień 13
235 Mm
(14 Mm)
Dzień 14
241 Mm
(6 Mm)
Marina Trogir leży w północnej część wyspy Ciovo. Otwarta cały sezon. Liczba miejsca na wodzie: 162 (dostęp do wody i prądu) Liczba miejsce na lądzie: 35
TYP: a3