TYP: a1

Spinakery

Spinakery zadebiutowały na katowickiej Tratwie w 1986 roku i od razu podbiły serca publiczności. W rytm wesołej, łatwo wpadającej w ucho, skocznej melodii, popłynęły słowa o żeglowaniu, o Mazurach, takich jakie są prawdziwe. Zabawne teksty, często rubaszne, opisujące sprawy i wydarzenia z wakacyjnego żeglowania, a przede wszystkim proste, łatwe do zapamiętania słowa referenów, podniosły z krzeseł publiczność, która rozpoczęła tańce i korowody po całej sali, wtórując gromkim śpiewem zespołowi.
Na kolejnych przeglądach i festiwalach piosenki żeglarskiej publiczność reagowała równie spontanicznie. Posypały się nagrody i wyróżnienia dla zespołu, których ukoronowaniem była nagroda na festiwalu Shanties '90 w Krakowie, w kategorii piosenki autorskiej za utwór pt. Biała sukienka.

Podstawowy repertuar zespołu tworzyły piosenki z muzyką i tekstami Michała Lucjusza Kowalczyka, a także popularne i tradycyjne piosenki żeglarskie, polskie i obce. Zespół stworzył i wylansował podgatunek nazywany szantą szuwarowo – bagienną. Jego genezą scharakteryzował sam Lucjusz: Ludzie nie mieli co śpiewać... stare, polskie pieśni, łzawe i w większości w tonacji a-moll, już odchodzą w zapomnienie, a tłumaczenia oryginalnych szant o sztormach, oceanach i wielkich żaglowcach nie całkiem pasują do rodzimych tataraków, biwaków i komarów, zachodów słońca nad lasem i wakacyjnego piwka. A przecież tysiące ludzi wypoczywa pod żaglami właśnie na śródlądziu.

Rotacja członków zespołu była dość mocna. Współpracowali z nim m.in. Michał Danielewicz, Włodzimierz Dębski, Piotr Kazikowski, Anna Kocyła, Jacek Kocyła, Marek Kozak, Andrzej Ligocki, Tomasz Siemionek, Artur Zdanowicz.

Skład zespołu około roku 2000:

Lucjusz Michał Kowalczyk – gitara, wokal
Andrzej Flacha Ligocki – gitara, wokal
Sławek Bławek Błachnio – skrzypce
Paweł Zakrzewski – gitara basowa
Piotr Zakrzewski – klarnet

Wydawnictwa:

Spinakery 1 – 1990
Spinakery 2 – 1992
Spinakery 3 – 1995
Spinakery 4 – 1995
Spinakery 5 – 1998
W sztormach i w tawernach – 1999
Hej Mazury – 2000
Polskie ballady żeglarskie – 2000


Piosenki związane z wykonawcą

TYP: a3
0 0
Komentarze
Zbigniew Stankiewicz: Lucjusz, wspaniały człowiek, szkoda że już go nie ma wśród nas.
piątek, 2 lutego 2018, 19:46 Skomentuj
0 0
Fani wykonawcy
dodaj siebie
TYP: a2
Nadchodzące tawerniane imprezy
Szantowe miejsca