TYP: a1

Sailor

Po raz pierwszy Sailor pojawił się w 1999 roku na festiwalu Kubryk w Łodzi. Tam zdobył I miejsce w konkursie debiutów i został nominowany do wzięcia udziału w krakowskim festiwalu Shanties 2000.
W sierpniu 1999 r. wystąpili na festiwalu Słok w Bełchatowie gdzie zajął III miejsce, a w sierpniu 2000 r. I miejsce na polsko-niemieckim Festiwalu Piosenki Żeglarskiej Keja w Długie, nad jeziorem Lipie. Dodatkowo zdobył nagrodę na festiwalu Słona Woda w Mrzeżynie. Na festiwalu „Szanty we Wrocławiu” zespół został wyróżniony za najciekawiej wykonany utwór – była to „Baba ze stali”, którą można usłyszeć na płycie. Jednak najważniejszą dla zespołu jest Nagroda im. Stana Hugill`a, zdobyta na Shanties 2000 w Krakowie.
W 2002 roku w zespole pojawił się gitarzysta basowy Waldek Sadowski, który, grał z nami na stałe do 2005. W tym roku pojawiła się w zespole skrzypaczka Wioletta Gromala. Najbardziej przełomowym dla zespołu był rok, 2006 w którym Jurek, Agnieszka i Bartek postanowili odejść z zespołu. Jednocześnie Sailora zasilił stary znajomy Sławek Mizerkiewicz - gitara basowa i Paweł Głowacki – banjo, a chwilę później do zespołu dołączył, po kilkulatach przerwy Piotr Moczyński multiinstrumentalista,(gitara, harmonijka ustna, mandolina, bodhran, flażolet).W tej chwili udało się stworzyć coś w rodzaju szerokiej grupy muzyków - przyjaciół Sailora, którzy współpracują z zespołem koncertowo i studyjnie. Są to Bartek Liczbański, Tomek Fąs grający na gitarze basowej i Trio Smyczkowe Maestoso.
Sailor zaczynał od surowej szanty klasycznej oraz nieco lżejszej pieśni kubryku. Stopniowo wzbogacano aranżacje o własne pomysły i czerpano inspiracje z muzyki folkowej zarówno irlandzkiej angielskiej amerykańskiej francuskiej i skandynawskiej. Spowodowało to, iż Zespół wyrobił sobie swoisty, mocno rozpoznawalny wśród słuchaczy, styl.

Skład zespołu:

Darek Sarnowski – instrumenty perkusyjne, wokal
Piotr Moczyński – mandolina, flażolety, harmonijka ustna, wokal
Wioletta Gromala – skrzypce, wokal
Sławek Mizerkiewicz – gitara basowa, wokal
Leszek Walkowiak – gitara, wokal (zmarł 12.08.2011)

Gościnnie występują:

Bartek Liczbański – banjo, wokal
Paweł Głowacki – banjo, gitara basowa
Tomasz Fąs – gitara basowa

Wydawnictwa:

Cała Naprzód – 2009
Z morza, portu i tawerny - 2001

Strona zespołu: http://www.sailor-szanty.com.pl/

Piosenki związane z wykonawcą

TYP: a3
0 0
Komentarze
Fani wykonawcy
dodaj siebie
TYP: a2
Nadchodzące tawerniane imprezy
Szantowe miejsca