TYP: a1

Co ma wspólnego pisarz i skorupiak?

środa, 12 stycznia 2022
Z mediów

Kiedy odkrywasz jakiś nowy gatunek, przysługuje ci przywilej wybrania nazwy dla stworzonka. Skorzystali z niego skwapliwie naukowcy z Uniwersytetu Łódzkiego, którzy w Beskidzie Niskim odkryli nowy gatunek skorupiaka. Nazywając go, postanowili uhonorować…Andrzeja Stasiuka, pisarza, którego twórczości są wielbicielami.

 

Nowy skorupiak nazywa się Gammarus Stasiuki, a wielbicielami pisarza i odkrywcami są dr Tomasz Mamos, prof. dr hab. Michał Grabowski i prof. dr hab. Krzysztof Jażdżewski z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii Uniwersytetu Łódzkiego. Razem z kolegami ze Słowacji opublikowali w Scientific Reports artykuł opisujący czynniki przyspieszające specjację, czyli powstawanie nowych gatunków. Jednym z takich czynników były zlodowacenia plejstoceńskie. W ich trakcie różne populacje skorupiaków obunogich w Karpatach zostały odizolowane od siebie w niewielkich refugiach (dolinach górskich). Doprowadziło to do powstania skomplikowanego wzoru zmienności molekularnej. Obejmuje on zarówno silne zróżnicowanie geograficzne, niejasne granice międzygatunkowe, jak i sporadyczne krzyżowanie się uprzednio izolowanych populacji po ustąpieniu zlodowaceń.

Badacze przyznają, że cenią m. in. twórczość Andrzeja Stasiuka zwiazana z Bałkanami i Europą Wschodnią – przyrodę tej części Europy teraz właśnie bada kierowany przez prof. Michała Grabowskiego zespół z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii na Wydziale Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Łódzkiego.

„Wbrew pozorom uczeni pracujący w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych często mają również bardzo humanistyczne pasje, takie jak historia, sztuka czy literatura. Dlatego kiedy znaleźliśmy nowego, nieznanego wcześniej nauce skorupiaka, wspólnie uznaliśmy, że warto go nazwać właśnie Gammarus stasiuki. Mieliśmy przy tym cichą nadzieję, że panu Stasiukowi będzie miło” – podkreślił Michał Grabowski.

Powstawanie gatunków to proces, który trwa cały czas, a odkrywanie czynników, które są za to odpowiedzialne, jest jednym z głównych trendów badań ewolucyjnych. Nasi badacze, dr Tomasz Mamos, prof. dr hab. Michał Grabowski i prof. dr hab. Krzysztof Jażdżewski (Katedra Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii) wraz z kolegami ze Słowacji,

Tagi: Gammarus Stasiuki, Beskid Niski, skorupiak
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 10 August

Zmarł kapitan Zygfryd Zyga Perlicki, legenda polskiego żeglarstwa regatowego
czwartek, 10 sierpnia 2017
Rusza pierwsza edycja Mistrzostw Polski Dezet w Giżycku
sobota, 10 sierpnia 2002
Z inicjatywy Zbigniewa Szpetulskiego i Tadeusza Śpiewakowskiego powstaje Akademicki Klub Morski w Gdyni
niedziela, 10 sierpnia 1952
W Sewilii rozpoczął rejs Ferdynad Magellan, dowodząc flotyllą pięciu statków ("Trynidad", "San Antonio", "Conception", "Victoria", "Santiago"); celem wyprawy było znalezienie przejścia między Ameryką Północną a Południową. Wyprawa trwała prawie trzy lata,
środa, 10 sierpnia 1519