TYP: a1

Blisko medali, ale nadal bez biletów do Paryża

środa, 27 września 2023
Informacja prasowa PZŻ

Bardzo dobrze spisali się polscy kitesurferzy w mistrzostwach Europy olimpijskiej klasy Formula Kite – aż troje z nich uplasowało się w pierwszej dziesiątce. Z angielskiego Portsmouth wyjeżdżają jednak z dużym niedosytem, gdyż nie udało im się wywalczyć kwalifikacji do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich. Ostatnia szansa na przepustkę do Paryża w przyszłym roku.

Maks Żakowski (AZS Poznań / PGE Sailing Team Poland) przyzwyczaił nas już do równego, solidnego pływania w pierwszej dziesiątce niemal każdych regat międzynarodowych. Nie inaczej było podczas mistrzostw Europy. Polak udowodnił przynależność do ścisłej światowej czołówki – rundę eliminacyjną i finałową miał znakomitą i z 7 miejsca w klasyfikacji generalnej awansował do wyścigów medalowych. Drugi z Polaków, Jan Marciniak (KS Aqua Włocławek / PGE Sailing Team Poland) w Portsmouth rozgrywał swoje najlepsze regaty w karierze i z 10 miejsca również awansował do serii medalowej.

Obaj Polacy walkę o medale rozpoczynali od wyścigów półfinałowych. Musieli je wygrać, aby myśleć o awansie do finału, ale celem też było pokonanie Brytyjczyka Connora Bainbridge’a i Niemca Jannisa Mausa, z którymi bezpośrednio Polacy rywalizowali o kwalifikację olimpijską. Niestety, ta sztuka się nie udała. Maks Żakowski zakończył rywalizację w mistrzostwach Europy na 7 miejscu, Jan Marciniak na 9, a na Igrzyska pojedzie reprezentant Niemiec. Mistrzem Europy został Włoch Riccardo Pianosi.

- Jestem bardzo zadowolony ze swojego występu. Po raz pierwszy w swojej karierze zakwalifikowałem się do serii medalowej tak dużej i ważnej imprezy, co jest potwierdzeniem, że robię systematyczne postępy. Łyżką dziegciu w beczce miodu jest brak kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich. Walczyliśmy z Maksem o to do samego końca, niestety rywale byli minimalnie lepsi, ale wierzę, że w końcu dopniemy swego. Teraz chwila odpoczynku i zaczynam przygotowania do kolejnego sezonu, a główny cel to oczywiście uzyskanie przepustki do Paryża – mówi Jan Marciniak.

Na 7 miejscu rywalizację w Mistrzostwach Europy klasy Formula Kite ukończyła Julia Damasiewicz (AZS Poznań). Ambasadorka PGE Sailing Team Poland w końcówce sezonu odnalazła właściwy dla siebie rytm i po kilku słabszych regatach pokazała, że wciąż jest w światowej czołówce. Julia bez problemu awansowała do serii medalowej, ale w półfinale musiała uznać wyższość doświadczonych rywalek – późniejszej wicemistrzyni Europy Holenderki Annelous Lammerts i Hiszpanki Giseli Pulido Borrell. I to właśnie Hiszpanka ostatecznie, rzutem na taśmę ubiegła Polkę w walce o bilet do Paryża. Mistrzynią Europy została zaś Brytyjka Ellie Aldridge.

- Były to dla mnie stabilne zawody. Przez cały czas utrzymywałam się w czołówce, na 5-6 miejscu, z czego jestem bardzo zadowolona. W półfinale niestety nie dałam rady więcej osiągnąć i kwalifikację do Paryża przegrałam o włos. Trafiły się akurat bardzo trudne warunki i musiałam zejść na wodę na 11-metrowym latawcu. To nowy i nieopływany jeszcze sprzęt i nie mogłam go wyczuć, co niestety zaważyło na całym wyścigu – mówi Julia Damasiewicz.

W olimpijskiej konkurencji Formula Kite Polska nadal nie ma zagwarantowanego startu na przyszłorocznych Igrzyskach Olimpijskich. O tym, czy uda się wywalczyć bilety na wody Morza Śródziemnego w Marsylii dowiemy się w kwietniu 2023 roku, kiedy to w Hyeres odbędą się The Last Chance Regatta. Do zdobycia będzie ostatnich 5 miejsc.


Wyniki ME: https://www.formulakite.org/

TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 30 November

Kpt. Katarzyna Mazurek została pierwszą kobietą na stanowisku dowódcy okrętu wojennego polskiej marynarki wojennej. Kpt. Mazurek została dowódcą ORP Lublin.
środa, 30 listopada 2016
Zmarł Juliusz Sieradzki (ur. 1912 r.), już w latach trzydziestych projektant małych jachtów mieczowych z ożaglowaniem 5, 10, 12 m2, na których wygrywał niemal wszystkie regaty. M. in. zaprojektował popularną Omegę.
wtorek, 30 listopada 1999