TYP: a1

Rosyjskie łodzie kontra naukowcy - rośnie napięcie na Bałtyku

czwartek, 23 kwietnia 2015
z mediów | JM
Do dwóch incydentów z udziałem rosyjskich łodzi podwodnych doszło we wtorek na Bałtyku. Jak podają badacze z Fińskiego Instytutu Środowiska Naturalnego (SYKE), rosyjska marynarka wojenna utrudnia prowadzone tam prace na głębokości. W związku z incydentami, doszło do interwencji szwedzkich sił powietrznych.

Aranda
fot. CC by Wikimedia / Zach

Statek “Aranda” służy naukowcom z Finlandii i Szwecji między innymi do badania życia na dużych głębokościach. Zaplanowana przez badaczy wtorkowa obserwacja organizmów, znajdujących się niemal 250 metrów pod powierzchnią Bałtyku, napotkała jednak na poważne utrudnienia.

Do pierwszego incydentu doszło w godzinach porannych, na terenie łotewskiej strefy ekonomicznej. Kilka godzin później, identyczna sytuacja miała miejsce w pobliżu szwedzkiej Gotlandii. Za każdym razem, “Arandę” zmuszano do usunięcia się z drogi łodziom rosyjskiej marynarki wojennej. Naukowcom zabroniono również płynięcia w kierunku wschodnim.

Fińscy i szwedzcy badacze z “Arandy” protestują przeciwko tego typu działaniom Rosjan, którzy z nieznanych przyczyn przeprowadzają operacje na tym obszarze. W związku z incydentami, do akcji wysłano szwedzkie siły powietrzne. To nie pierwszy tego typu "konflikt" na Bałtyku, i nie jedyne spotkanie “Arandy” z rosyjskimi siłami zbrojnymi. Do bardzo podobnych incydentów dochodziło już pod koniec ubiegłego roku.
Tagi: Aranda, incydent, Bałtyk, Rosja, Finlandia, Szwecja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 kwietnia

Linię mety okołoziemskich regat w Portsmouth przekracza s/y "Otago" pod Kpt. Zdzisławem Pieńkawą.
środa, 24 kwietnia 1974
"Nord III" z Andrzejem Urbańczykiem na pokladzie wyruszył z Jokohamy w rejs powrotny do San Francisco; czas przejścia trasy równy około 50 godzin odnotowano w księdze rekordów Guinnessa.
poniedziałek, 24 kwietnia 1978
Po dwóch latach starań podniesiono z dna morskiego okręt "Vasa"; dzisiaj statek jest atrakcją morską Sztokholmu, pełniąc rolę statku-muzeum.
poniedziałek, 24 kwietnia 1961
Joshua Slocum z Bostonu wypłynął samotnie na s/y "Spray" w okołoziemski rejs; było to pierwsze okrążenie Ziemi w samotnej żegludze (rejs zakończył się po trzech latach 27.06.1898 r.).
środa, 24 kwietnia 1895