TYP: a1

Zbiornik Włocławski

piątek, 31 maja 2013
Kinga Guz

Jezioro Włocławskie
www.visitkujawsko-pomorskie.pl

Zbiornik Włocławski


Położenie: Płock – Włocławek / województwo kujawsko-pomorskie
Całkowita pojemność: 408 mln m³
Powierzchnia: 70,4 km²
Głębokość: średnia 5,5 m, maksymalna 15,5 mCharakterystyka


Czas podryfować na akweny województwa kujawsko-pomorskiego. Jezioro Włocławskie to kolejna propozycja dla żeglarzy i spragnionych wypoczynku nad jeziorem turystów. Ten sztuczny zbiornik powstał w 1970 roku przez spiętrzenie Wisły na zaporze wodnej we Włocławku. Warto jeszcze dodać, że elektrownia wodna, której budowa dała początek powstaniu zbiornika jest największą elektrownią przepływową w Polsce. Niestety, problemem jest pogarszający się stan techniczny zapory. W latach 90. zwrócono uwagę na przestarzałą konstrukcję, ale dopiero w ubiegłym roku zapadła decyzja o budowie stopnia wodnego z nową elektrownią wodną w Siarzewie. Natomiast zaporę wodną we Włocławku czeka przebudowa i remont, prace potrwają do 2015 roku.

Samo Jezioro Włocławskie ma się za to naprawdę nieźle. To największy jeśli chodzi o powierzchnię sztuczny zbiornik w Polsce. Pełni funkcję retencyjną, energetyczną i turystyczną. To rozległy akwen o długości 58 km, średniej szerokości 1,2 km i przeszło 160 km linii brzegowej. Jest jedną z wizytówek regionu i magnesem przyciągającym turystów, wędkarzy oraz miłośników sportów wodnych, w tym żeglarzy.

Bazylika katedralna we Włocławku
mapa.nocowanie.pl


Rozwój infrastruktury, dostępność szlaków konnych, rowerowych i pieszych, bogactwo walorów środowiska przyrodniczego, w tym otoczenie Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego podnoszą turystyczną rangę akwenu.

Atrakcje w pobliżu Jeziora Włocławskiego

Czas wybrać się na krajoznawczą wędrówkę. Okolice włocławskiego zbiornika skrywają ogrom kulturalnych atrakcji. Nie sposób pominąć Włocławka, jednego z najstarszych miast w Polsce, w przeszłości okrzykniętego stolicą Kujaw. Trudno wymienić wszystkie atrakcje, ale z pewnością z zabytków sakralnych na uwagę zasługują gotycka bazylika katedralna z przełomu XIV i XV w, w której znajdują się najstarsze kościelne witraże w całej Polsce oraz kościół św. Witalisa, gotycki z ok. 1330 roku, najstarszy zachowany obiekt ceglany w mieście.Warte odwiedzenia jest także niewielkie miasteczko Dobrzyń nad Wisłą z grodziskiem zwanym „Górą Zamkową” datowanym na przełom X- XII w oraz relikty XIV-wiecznego kościoła farnego. Przy zejściu z tamy we Włocławku stoi krzyż - miejsce pamięci narodowej. To w tym miejscu wyłowiony z wody ciało ks. Jerzego Popiełuszki.

Żeglarstwo

Czym Jezioro Włocławskie zaskarbiło sobie względy żeglarzy? Z pewnością przestrzenią; rozległym akwenem i przyzwoitym żeglarskim zapleczem. Ale żegluga po Zbiorniku Włocławskim nie należy do łatwych. Włocławskie jezioro jest zbiornikiem przepływowym, cechuje je niewielki nurt.Przy prędkości

Przystań żeglarska YCA Marina - Zarzeczewo
www.yca.pl
wiatru ponad 10 m/s należy spodziewać się nagłych,uciążliwych fal. Dla bezpieczeństwa wprowadzono tutaj sygnalizację sztormową a także podwyższono obowiązującą wysokość "wolnej burty".

Na zbiorniku wyznaczony jest szlak żeglugowy o szerokości ok. 500 m. Odbywają się tutaj liczne regaty, wśród nich regaty o Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego, regaty Samotników, Długodystansowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych ANWIL CUP - Memoriał Jerzego Fijki.

Na Jeziorze Włocławskim prężnie działa Dobrzyński Klub Żeglarski oraz Yacht Club Anwil - zajmujące się organizacją regat, ponadto YCA organizuje obozy młodzieżowe oraz kursy żeglarskie na stopień żeglarza i sternika jachtowego. W pobliskim Dobiegniewie znajduje się Przystań Wodna Dobiegniewo zajmująca się czarterem sprzętu wodnego, konserwacją jachtów oraz organizacją regat. Warta uwagi jest także Marina Murzynowo, położona w ujściu rzeki Skrwy Prawej. Marina organizuje regaty wśród nich Grand Prix Zalewu Włocławskiego, Regaty o Puchar Starosty Płockiego jak również przeprowadza szkolenia na stopnie żeglarskie i motorowodne. Na wypożyczeniu znajdują się żaglówki klasy Omega.
W 2011 roku nad Zalewem na terenie Włocławka otwarto przystań miejską OSiR.

Najbliższe regaty: Długodystansowe Mistrzostwa Polski Jachtów Kabinowych Anwil Cup 2013 odbędą się 15-16. czerwca. Serdecznie zapraszamy!


Dobrzyński Klub Żeglarski, ul. Zjazd 5, 87-610 Dobrzyń nad Wisłą
Yacht Club Anwil, ul. Uskok 5, 87-801Włocławek 3
Marina – Murzynowo, 09-413 Brudzeń Duży
Przystań Wodna Dobiegniewo, Dobiegniewo 7, 87-815 Dobiegniewo
OSiR Włocławek, Al. Chopina 8, 87-800 Włocławek

Bibliografia:
www.visitkujawsko-pomorskie.pl
http://www.yca.pl
TYP: a3

Zdjęcia użytkowników

Filmy użytkowników

0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 24 stycznia

Zmarł w wieku 68 lat Kapitan Jerzy Siudy, jeden z największych polskich żeglarzy regatowych. Był wielokrotnym mistrzem Polski w żeglarstwie morskim, razem z "Kubą" Jaworskim zainicjował regaty samotnych żeglarzy na trasie Świnoujście-Christianso-Świnoujśc
czwartek, 24 stycznia 2008
Rozpoczyna działalność AZM Wrocław.
czwartek, 24 stycznia 1946