TYP: a1

Z serii Gdzie na czarter jachtu: Chorwacja

piątek, 6 lipca 2018
Monika Frenkiel

Zastanawialiśmy się, co jeszcze można napisać o Chorwacji, a czego nie wiecie. Bo że piękne widoki, fantastyczne miejsce na czarter jachtu, słońce i udane wakacje, to oczywista oczywistość i znajdziecie to wszędzie.

[t]Hum[/t] [s]Fot. Wikipedia[/s]

Najważniejsze wynalazki Chorwatów

Jest wszędzie. Widzimy go pełno na ulicach, biurowcach, na zakupach, na weselu kuzynki i pogrzebie dziadka. Rozmowie o pracę. Wiecie co to? Otóż krawat. I tak, wynaleźli go Chorwaci – współczesny krawat to w prostej linii przodek długiej, kolorowej chusty zawiązanej na męskiej szyi w chorwackim stroju ludowym. Do powszechnego użytku ten pasek materiału wszedł w 1660 roku. Wtedy to król Francji Ludwik XIV dokonał przeglądu swych wojsk, między nimi również regimentu najemników chorwackich. Kolorowe jedwabne chusty w pułku kawalerii noszone przez chorwackich oficerów zwróciły uwagę monarchy na tyle, że nadał tej formacji miano Royal Cravattes (stąd cravate). Później krawat wszedł również na stałe do stroju króla, a pieczę nad królewskimi cravates sprawował tzw. cravatier. Wkrótce moda na noszenie krawatów przeszła również do Anglii, a następnie do całej Europy.

Jednak nie tylko krawaty zawdzięczamy Chorwatom. W 1906 roku niejaki Slavoljub Penkala, pochodzący z Zagrzebia wynalazł ołówek automatyczny, co może jest wynalazkiem użytecznym, choć mało znaczącym dla światowej historii. Znacznie poważniejsze zasługi ma dwóch panów: pewien pochodzący z Chorwacji emerytowany oficer marynarki wojennej Austro-Węgier, Ivan Lupis-Lukić. W 1860 wynalazł on ni mniej ni więcej…torpedę. A pierwsza wytwórnia torped znajdowała się w Rijece.

Drugim panem był mieszkaniec Hvaru, Ivan Vučetić, postrach przestępców. Dlaczego? Otóż wynalazł on metodę pozwalającą wykrywać przestępców na podstawie odcisków palców – czyli daktyloskopię .

 

Chorwacja a ruchome obrazki

Znane wszystkim krajobrazy Chorwacji wielokrotnie były wykorzystywane w kinematografii. Osoby z nieco starszego pokolenia zapewne pamiętają filmy o dzielnym Winnetou – tam występują Park Narodowy Plitvice i Krka. Młodsze pokolenie powinno chorwacką scenerię kojarzyć z niezwykle popularnego serialu „Gra o Tron”. Serial kręcono m.in. w Dubrowniku i okolicy, Splicie, Klis, Szybeniku, Parku Narodowym Krka oraz na wyspie Hvar.

Zresztą związki Chorwacji ze sztuką ruchomych obrazków są znacznie starsze.  To tutaj, w Hvarze znajduje się najstarszy teatr publiczny  w Europie. Został zbudowany w roku 1612 roku.

 

Najmniejsze

Chorwacja słynie też z rzeczy najmniejszych (i dowodzi, że małe jest piękne). W Istrii znajduje się najmniejsze miasto na świecie, które doczekało się wpisu w księdze rekordów Guinnessa. Nosi nazwę Hum i zamieszkuje je zaledwie 14 osób.

W średniowieczu Hum pełnił ważną rolę ośrodka piśmienniczego. To tutaj tworzono teksty pisane głagolicą – pierwszym słowiańskim alfabetem. W bramie miejskiej znajdują się repliki tablic z tekstami pisanymi głagolicą. Jej ślady odnajdziemy również na terenie miasta.

W Chorwacji znajdziemy także…najmniejszą na świecie katedrę (40 metrów obwodu). Znajduje się ona w Nin koło Zadaru. W Ninie (obok Biogradu i Klisu) mieścił się pierwszy ośrodek administracyjny i religijny nowo założonego państwa chorwackiego. Spełniał funkcję rezydencji królewskiej oraz ośrodka koronacyjnego królów Chorwacji. Sam Kościół św. Krzyża (chor. crkva Sv. Križa) pochodzi z IX w., był najprawdopodobniej siedzibą biskupa Ninu. Powstał w miejscu rzymskiej bazyliki. Według jednej z teorii bryła kościoła oddaje pozycję słońca z okresu przesilenia wiosennego i jesiennego. Dzięki temu kościół spełniał najprawdopodobniej funkcję kalendarza lub zegara.

 

PROMOCJA
Jeśli interesuje Was czarter jachtu w Chorwacji, podajemy kilka atrakcyjnych ofert. Promocja obowiązuje przy zgłoszeniu od 07.07.2018 do 15.07.2018. Osoby zainteresowane promocją zapraszamy do kontaktu na info@tawernaskipperow.pl

Sun Odyssey 439
rocznik 2011
Data: 2018-07-28
Okres: 7 dni
Seget Donji
Koje: 8+2
Kabiny: 4
3950 €
Rabat 52 %
1896 €
 

Bavaria 37 Cruiser
rocznik 2006
Data: 2018-08-25
Okres: 7 dni
Kastela
Koje: 6+2
Kabiny: 3
2190 €
Rabat 47 %
1160 €
 

Oceanis 50 Family
rocznik 2012
Data: 2018-09-01
Okres: 7 dni
Sukosan
Koje: 10+2
Kabiny: 5
4200 €
Rabat 47 %
2226 €

Tagi: Chorwacja, czartery jachtów, promocja
TYP: a3
0 0
Komentarze
TYP: a2

Kalendarium: 18 lipca

W Newport zakończył transatlantyckie regaty samotników Kapitan Krzysztof Baranowski na s/y "Polonez", który po przeliczeniu handicapowym został sklasyfikowany na 17 miejscu. W tych samych regatach 29. miejsce zajął Zbigniew Puchalski na s/y "Miranda" i 34
wtorek, 18 lipca 1972